Aktualności

Intencje Mszalne

Ogłoszenia parafialne

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - 8 czerwca 2023r.

W Uroczystość Bożego Ciała przeszliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy. Pierwszy Ołtarz przy targowisku – przygotowany przez mieszkańców Nieskurzowa Starego i Nieskurzowa Nowego. Drugi Ołtarz obok remizy i Urzędu Gminy – przygotowany przez mieszkańców Olszownicy i Stanisławowa. Trzeci Ołtarz na parkingu obok szkoły – przygotowany przez mieszkańców Żernik, Baranówka i Janczyc. Czwarty Ołtarz obok Kościoła – przygotowany przez mieszkańców Baćkowic. Dziękujemy mieszkańcom wszystkich wiosek naszej parafii za piękne przygotowanie ołtarzy. Podczas procesji Krzyż, baldachim i chorągwie nieśli strażacy. Parafianie pozostałe feretrony. Dziewczynki z klasy III i IV sypały kwiaty pod czujnym okiem swoich mam. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie ks. proboszcz i ks. wikariusz czytali związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Przy ostatnim ołtarzu ks. Proboszcz wygłosił kazanie i zaprosił wiernych do Kościoła, a następnie podziękował wszystkim za wspólne wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Link do zdjęć: Uroczystość Bożego Ciała

I Komunia Święta - 21 maja 2023r.

Dzisiaj w naszej parafii, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godz. 12.00 odbyła się uroczysta I KOMUNIA ŚW. dzieci z klas trzecich. Mszy Św. przewodniczył ks. proboszcz Marek Tabaszewski. Z radością przyjmujemy dzieci do wspólnoty uczestników uczty eucharystycznej. Niech dzisiejsza radość z przyjęcia po raz pierwszy komunii św. trwa przez całe życie tych dzieci, a rodzice niech dają im nadal przykład chrześcijańskiego życia.
Link do zdjęć: I Komunia Święta

Występ muzyczny - 14 maja 2023r.

Na Mszy Św. o godz. 10.00 odbył się występ muzyczny członków Dziennego Domu Seniora w Olszownicy na czele z Panią Kierownik Dorotą Kasprzycką. Seniorzy podczas Mszy Świętej śpiewali Pieśni Maryjne. Na gitarze akompaniował im pan Zdzisław Staniszewski z Opatowskiej Szkoły Sztuk Artystycznych, a dyrygowała pani Olga.
Link do zdjęć: Występ muzyczny

Wielkanoc - kwiecień 2023r.

W Wielki Czwartek rozpoczęliśmy ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE. W tym dniu w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu odbyła się Msza Krzyżma koncelebrowana przez Kapłanów pod przewodnictwem Pasterza naszej Diecezji z udziałem Liturgicznej Służby Ołtarza. W naszej Świątyni Msza Św. Wieczerzy Pańskiej odbyła się o godz. 17.00. Modliliśmy się za Kapłanów, zwłaszcza tych, którzy pracowali i pracują w naszej Parafii oraz o nowe święte powołania Kapłańskie. Po Mszy Św. nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.
W Wielki Piątek w południe odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż pod przewodnictwem Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza. W naszym Kościele Droga Krzyżowa odbyła się o godz. 16.30, a po niej nabożeństwo Męki Pańskiej i adoracja Krzyża do godz. 22.00. Po nabożeństwie nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 22.00.
W Wielką Sobotę adorowaliśmy Pana Jezusa przy Grobie od godz. 8.00. Poświęcenie pokarmów Wielkanocnych w naszym Kościele odbywało w godzinach: 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12,00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy o godz. 17.00. , na której przy zapalonych świecach odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała do godz. 22.00.
Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiegorozpoczęliśmy o godz. 6.00 procesją Rezurekcyjną wokół Kościoła. Po niej została odprawiona Msza Św. Rezurekcyjna rozpoczynająca czas Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu Msze Św. były jeszcze odprawione o godz. 10.00, 12.00 i 16.00.

Niedziela Palmowa - 2 kwietnia 2023r.

"Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam Niedziela…. - tak pisał Wł. Syrokomla w "Dniach Pokuty i Zmartwychwstania". Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Jest to więc czas wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania cierpienia męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości ze zmartwychwstania. W naszym kościele palmy święcone były na wszystkich mszach świętych. Przed sumą odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.
Link do zdjęć: Niedziela Palmowa

18. rocznica śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia 2023r.

Dzisiaj obchodzimy 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, który zmarł w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. "Człowiek, który zawsze był za pokojem na świecie, który całym swoim życiem walczył za naszą wolność, za naszą wiarę, za naszą godność"- tak po śmierci Jana Pawła II wypowiedział się Arturo Mari, osobisty fotograf wielkiego Polaka.
Serdecznie zapraszamy dziś na godz. 21.00 na Apel Jasnogórski poświęcony osobie Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę odejścia do Domu Ojca Św. naszego wielkiego Rodaka. Swoją obecnością dajmy wyraz szacunku i dziękczynienia za dar Polaka Papieża.
Link do zdjęć: Apel Jasnogórski

Droga Krzyżowa w Nieskurzowie Nowym

31. marca w Nieskurzowie Nowym odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miejscowości zorganizowana przez mieszkańców. Chrystusowi oddali swoje problemy i bóle życia codziennego aby wraz ze Zmartwychwstałym Panem, który mówi do każdego z nas „Pokój Wam”, nie poddać się grzechowi, ale powstawać z własnych słabości.
Link do zdjęć: Droga Krzyżowa

Rekolekcje Wielkopostne.

W dniach 30 marca – 2 kwietnia odbyły się w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które głosił ks. Kan. Szymon Bajak. Oprócz spotkań z całą społecznością parafialną, ks. Szymon spotykał się również z dziećmi i młodzieżą z nauką oraz na rozważaniach Drogi Krzyżowej w piątek w naszym kościele parafialnym. Były to na pewno niezapomniane spotkania. Sobota była dniem spowiedzi wielkanocnej. Serdeczne Bóg zapłać Ks. Kan. Szymonowi Bajakowi za wygłoszone do nas słowo Boże. Niech to słowo głoszone z taką mocą i tak przystępnym i obrazowym językiem przyniesie błogosławione owoce przemiany naszych serc i postaw.

Spektakl o Bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim

W niedzielę 12 marca gościliśmy grupę teatralną ks. dyrektora Zdzisława Wnukowskiego. Spektakl rozpoczynał 20 minut przed każdą Mszą Św. i kończył parę minut po Mszy Św. Serdeczne Bóg zapłać naszym gościom – aktorom za przybycie do naszej parafii i poprzez żywe słowo przybliżenie nam postaci Prymasa 100-lecia Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukazując jego wewnętrzny świat, jego myśl tak bardzo spójną i wyrazistą z Pontyfikatem Świętego Jana Pawła II - Bóg zapłać.
Link do zdjęć: Spektakl teatralny

Siostry Służebniczki Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej -12 lutego 2023r.

Gościliśmy dzisiaj Siostry Służebniczki Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej na czele z Siostrą Przełożoną. Siostry uświetniły Liturgię Mszy Św. oraz przybliżyły nam postać Ojca założyciela - Sługi Bożego Edmunda Bojanowskiego. Serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej Parafii. Życzymy, aby Zgromadzenie wzbogaciło się o nowe święte powołania, a Matka Boża wypraszała potrzebne łaski.

Światowy Dzień Chorego - 11 lutego 2023r.

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 r. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża. Jako dzień obchodów Ojciec Święty wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu.
Hasło tegorocznego dnia wybrane przez papieża Franciszka brzmi: „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.
Na Mszy Św. o godz.16.00 można było przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. Przed Mszą Św. można było skorzystać z sakramentu spowiedzi.

Ofiarowanie Pańskie - 2 lutego 2023r.

W dniu 2 lutego w naszym kościele obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Msze św. zostały odprawione o godz. 8.00,10.00 i 16.00. Podczas Mszy świętych, księża pobłogosławili świece, zwane gromnicami, które przynieśli ze sobą parafianie. Zapalona świeca symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Święto Objawienia Pańskiego - 6 stycznia 2023r.

Dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego Świętem Trzech Króli. Święto to przypomina nam oddanie hołdu nowo narodzonemu Dzieciątku przez trzech Mędrców przybyłych ze wschodu. W kościele tego dnia święci się kredę, którą po powrocie z kościoła na drzwiach pisze się litery „K+M+B” oraz datę aktualnego roku. Zapis jest interpretowany jako inicjały Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Dawniej pisano litery CMB - skrót łacińskiej inskrypcji Christus Mansionem Benedicat, co oznacza: „niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Msze św. w naszym kościele odbyły się w porządku niedzielnym.

Komunikat - 1 stycznia 2023r.

W sobotę 31 grudnia 2022r. o godz. 9.34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich zmarł emerytowany papież Benedykt XVI.

Msza św. żałobna w intencji papieża seniora Benedykta XVI zostanie odprawiona w naszym kościele w czwartek 5 stycznia o godz. 13.00.

Sprzątanie kościoła

 1. Janczyce
 2. Baranówek
 3. Żerniki
 4. Kolonie Żernickie
 5. Kolonie Olszownickie
 6. Stanisławów
 7. Olszownica
 8. Górki
 9. Baćkowice - ul. Leśna
 10. Baćkowice - Poddane
 11. Nieskurzów Mały
 12. Nieskurzów Podlesie
 13. Nieskurzów Stary
 14. Nieskurzów Nowy
 15. Baćkowice Górne
 16. Baćkowice - Osiedle
 17. Baćkowice - Kanturka

Jedna kolejka do sprzątania obejmuje 4 kolejne rodziny. W przypadku większych świąt i uroczystości kolejka jest podwójna.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License