Aktualności

Intencje Mszalne

Ogłoszenia parafialne

100 rocznica odzyskania niepodległości - 11 listopada 2018r.

Świętowaliśmy dzisiaj setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji o godz. 10.00 odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez naszych księży: ks. J. Kubika i ks. B Wilka. Wcześniej przemaszerowaliśmy ze śpiewem z placu targowego do kościoła. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe ZSP w Baćkowicach i Straży Pożarnej z Baćkowic i Piórkowa; władze gminne; zaproszeni goście; delegacje zakładów pracy; dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły w Baćkowicach; rodzice; mieszkańcy. Po uroczystości w kościele, uczestnicy przeszli przed Pomnik Legionistów, gdzie złożone zostały wiązanki oraz zapalone znicze. Uczniowie kl. VIII ZSP w Baćkowicach przedstawili Apel Poległych.
Następnie śpiewając pieśni patriotyczne uczestnicy przemaszerowali do szkoły w Baćkowicach, gdzie ze specjalnym okolicznościowym programem artystycznym wystąpili uczniowie naszej szkoły.
Po akademii wszyscy zostali poczęstowani żołnierską grochówką.

38 rocznica śmierci sługi Bożego Bpa Piotra Gołębiowskiego - 2 listopada 2018r.

O tym, że biskup Piotr Gołębiowski był niegdyś naszym proboszczem zawsze pamiętamy i dlatego w kolejną, 38 rocznicę jego śmierci wyruszyła pod przewodnictwem obecnego ks. proboszcza J. Kubika pielgrzymka, aby w Sandomierzu pomodlić się przy grobie sługi Bożego Bpa Piotra Gołębiowskiego i uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji zmarłych kapłanów diecezji sandomierskiej. Naszą wizytę w Sandomierzu nasza 42 osobowa grupa rozpoczęła od odwiedzenia Wydawnictwa Diecezjalnego, zbrojowni i muzeum Ojca Mateusza. Przed Mszą Świętą udaliśmy się do podziemi katedralnych, aby tam pomodlić się przy grobie naszego dawnego duszpasterza. Po modlitwie przy grobie Sługi Bożego Bpa Piotra Gołębiowskiego uczestniczyliśmy we Mszy św. za zmarłych kapłanów diecezji sandomierskiej. Mszy Świętej o godz. 17:30 przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. Wraz z nim Mszę Świętą koncelebrowało wielu księży, wśród nich oczywiście nasz proboszcz. Po wyjściu z katedry udaliśmy się do autobusu, którym wróciliśmy do domów.

Noc Świętych- Święty Krzyż- 31 października 2018r.

Grupa młodzieży z naszej parafii przygotowująca się do bierzmowania wraz z ks. wikariuszem udała się w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych do sanktuarium na Świętym Krzyżu. W tym wyjątkowym miejscu wzięli udział w nabożeństwie Noc Świętych. W roku jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości przybyli wierni dziękowali Panu Bogu za dar wolnej i niepodległej Polski. Uczestniczyli w procesji, w której niesione były relikwie świętych. W homilii ks. Biskup Edward Frankowski zwrócił uwagę, że uroczystość Wszystkich Świętych to triumf Kościoła, to dzień radości. Po homilii obecni w bazylice odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

XVIII Dzień Papieski - 14 października 2018r.

„Warto wierzyć, że warto pięknie żyć…, warto wierzyć…” – wierzył i pięknie żył Św. Jan Paweł II – nasz Papież Polak – człowiek pełny wiary, nadziei, miłości. Nauczyciel wolności i patriotyzmu.
To właśnie Jemu poświęcony był Wieczór Papieski, przedstawiony przez uczniów ZSP w Baćkowicach dla mieszkańców Gminy w świetlicy gminnej 14 października o godz. 17.15.
XVIII Dzień Papieski, pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” , zbiega się w tym roku z 60 rocznicą sakry biskupiej Karola Wojtyły, 40 rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - 16 października 1978 roku oraz 100 rocznicą odzyskania niepodległości.
W montażu słowno – muzycznym, uczniowie przedstawili widzom sylwetkę św. Jana Pawła II- Wielkiego Polaka, Jego Promowanie Ojcostwa w swoim nauczaniu, Jego wkład w drogę do Niepodległości, którego nie można w żaden sposób policzyć, zmierzyć ani do niczego porównać, bowiem jest on nieoceniony i bezcenny.

Pielgrzymka do Wrocławia i Gór Stołowych -29,30 września 2018r.

W dzisiejszych trudnych czasach przepełnionych pośpiechem, ciężko znaleźć parę chwil spędzonych z innymi ludźmi. Dlatego jesteśmy tak wdzięczni ks. proboszczowi Jerzemu Kubikowi za zorganizowanie wspaniałej Pielgrzymki dla swoich parafian – do Wrocławia i Gór Stołowych. Tuz po północy 29 września grupa 49 parafian wyruszyła w drogę, aby rankiem powitać piękny, jesienny Wrocław. Najpierw przenieśliśmy się w inną rzeczywistość, inny czas - podczas zwiedzania Panoramy Racławickiej, przedstawiającej Bitwę pod Racławicami. Później przyszedł czas na spacer po Wrocławiu i podziwianie jego piękna: kolorowy Rynek Staromiejski, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most z kłódkami miłości, cudna panorama Wrocławia z Wieży Widokowej, piękne ogrody, pomnik Świętego w otoczeniu aniołków, 40 krasnali schowanych w różnych zaułkach Wrocławia. Dalej na naszej drodze Bardo Śląskie, Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary i Msza św. poprowadzona przez ks. proboszcza w intencji naszych rodzin. Dalej nocleg w Łężycach, poprzedzony obiadokolacją i wieczornym spacerem.
Rankiem 30 września dalsze zwiedzanie. Najpierw Błędne Skały. Ten niepowtarzalny labirynt skalny znajduje się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Piękne skalne rzeźby, niesamowicie wąskie korytarze i kamienie tworzące przeróżne wzory. Dalej sklep po czeskiej stronie, no bo kto nie lubi zakupów…
Następnie Msza św. w kościele Św. Bartłomieja w Czermnej obok Kaplicy Czaszek jedynej w Polsce. Na naszej drodze było jeszcze wspaniałe Sanktuarium Królowej Rodzin w Wambierzycach. Każdy z nas powierzył siebie i swoją rodzinę Matce Bożej. Wracając wstąpiliśmy jeszcze do Częstochowy na Apel Jasnogórski przed oblicze naszej ukochanej Matki Boskiej Częstochowskiej.
Zmęczeni, ale z pięknymi przeżyciami osobistymi, zintegrowani z grupą, wróciliśmy do Baćkowic. I tu jeszcze raz kierujemy gorące podziękowania dla ks. proboszcza Jerzego Kubika za trud i poświęcony czas włożone w przygotowanie pielgrzymki. Podziękowania kierujemy też do Pani Krystyny i kierowcy - Pana Władysława, za okazaną pomoc i troskę.
/ uczestnicy/

Rajd rowerowy do Sulisławic - 8 września 2018r.

13 miłośników dwóch kółek i „sprawnych przerzutek” , ruszyło górzystą i krętą drogą do Sulisławic, aby tam wraz z ks. Biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem, podziękować Maryi za troskę i wyproszone łaski z okazji 200 lecia Diecezji Sandomierskiej. Najmłodszymi uczestnikami były 12-letnie dzieci: Agnieszka, Kacper i Łukasz.
Uczestnicy rajdu już planują kolejne rowerowe wypady, najbliższy to Wyścig Rowerowy w Nieskurzowie 22.09.2018r. Pomysłodawcą i organizatorem rajdu był ks. Bartłomiej Wilk.
W dzisiejszych uroczystościach w Sulisławicach uczestniczyła również grupa 11 osób z naszej parafii, która pojechała autobusem z Dekanatu Świętokrzyskiego.

Dożynki parafialne - 26 sierpnia 2018r.

W niedzielę 26 sierpnia na Mszy św. o godz. 12:00, świętowaliśmy Dożynki Parafialne - czas dziękowania Bogu za zebrane plony, czas szacunku dla chleba. Ze względu na padający deszcz cała uroczystość odbyła się w kościele. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Jerzy Kubik. Poświęcił również złożone przed ołtarzem piękne wieńce i kosze dożynkowe. W przyniesionych do ołtarza darach przez przedstawicieli parafian był dożynkowy chleb oraz winogrona. Kierujemy słowa pełnego uznania i podziękowania dla twórców wieńcy dożynkowych, za ich wielotygodniowy trud i włożony nakład pracy. Na zakończenie Mszy Św. ministranci częstowali wszystkich obecnych tegorocznym chlebem dożynkowym.

Odpust Niepokalanego Serca Maryi - 22 sierpnia 2018r.

Tydzień po Wniebowzięciu Matki Bożej w naszej parafii obchodziliśmy naszą uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Msze Święte były odprawiane w porządku niedzielnym. W naszej parafialnej uroczystości uczestniczyli księża z naszego dekanatu. W procesji eucharystycznej brali udział parafianie, strażacy, ministranci, młodzież, panie niosące feretrony, panowie niosący chorągwie. Po wyjściu z kościoła na dzieci i dorosłych czekały „odpustowe kramy”.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia 2018r.

15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej pobożności i tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia zwana jest Świętem Matki Boskiej Zielnej. Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia poświęca się pierwociny ziemi jakimi są pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i owoce. Są one plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi. Zioła mają swą leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Na zakończenie wszystkich Mszy św. nasi księża święcili przyniesione przez parafian piękne bukiety złożone ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców.

11 rocznica śmierci +ks. Jana Szczodrego.

6 lipca 2007r. zmarł ksiądz kanonik Jan Szczodry, proboszcz naszej parafii w latach 1985 - 2007. Na Mszy Świętej o godz. 17:30, dziękowaliśmy Panu Bogu za wieloletnią posługę duszpasterską ks. Jana dla naszej wspólnoty parafialnej, prosząc jednocześnie o wszelkie potrzebne mu łaski.

Pierwsza rocznica święceń kapłańskich ks. Bartłomieja Wilka - 19 czerwca 2018r.

bar2.png

Jerycho Różańcowe w naszej Parafii - 14-15 czerwca 2018r.

Nazwa „Jerycho Różańcowe” nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego. Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata. Gdy Jozue poprowadził Izraelitów do ziemi obiecanej, jako pierwsze postanowił zdobyć właśnie Jerycho. Jerycho to nieprzerwane czuwanie grup, osób przed Najświętszym Sakramentem, w tym codzienna Msza Święta, Różaniec, a o godz. 15.00 każdego dnia Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Również w naszej parafii nie zabrakło modlitwy różańcowej, która burzy wszystkie mury oddzielające nas od Boga i drugiego człowieka. Nasze czuwanie rozpoczęła Msza Święta, w której ks. proboszcz zachęcał parafian do „czuwania”, aby mieć otwarte oczy na wielkie dzieła Boże. Czuwanie zostało zakończone Mszą Świętą, w której swój udział wzięli wszyscy księża z dekanatu Świętokrzyskiego. Ks. kan. dr Marek Bieniasz - proboszcz parafii Piórków - w swoim kazaniu ukazał sens wiary i pobudzał do odwagi w jej wyznawaniu.

Jubileusz kapłaństwa ks. Proboszcza Jerzego Kubika - 14czerwca 2018r.

29%20ksp.png

Częstochowa - 9 czerwca 2018r

9 czerwca odbyła się pielgrzymka do tronu Matki Bożej w Częstochowie. Dzieci wraz z rodzicami i księdzem Bartłomiejem Wilk dziękowały na Jasnej Górze za dar pierwszej komunii świętej prosząc jednocześnie Królową Polski o potrzebne łaski. Na tym wyjeździe nie mogło zabraknąć również dziecięcej zabawy. Wszystkie dzieci wykorzystały całą swoją energię i fantazje w Parku Rozrywki FlySky, gdzie zawstydziłyby swoją skocznością samego królika Bugsa (postać fikcyjną z kreskówek).

Jubileusz małżeństw na Świętym Krzyżu- 9 czerwca 2018r.

Dzięki uprzejmości ks. Roberta Capały, udostępniamy linki do stron upamiętniających spotkanie:

Zdjęcia : https://photos.app.goo.gl/xB6Qsu6vNh5Qe5uo6
Artykuł : https://opoka.news/swiety-krzyz-jubileusze-malzenske-w-najstarszym-polskim-sanktuarium

Jerycho Różańcowe- Baćkowice 14-15 czerwca 2018r.

PLAN CAŁODOBOWEGO CZUWANIA MODLITEWNEGO

BAĆKOWICE 14 czerwca 2018 r.- CZWARTEK
19.00 - Msza Św. na rozpoczęcie Jerycha Różańcowego w intencji diecezji.
20.00 - Nieskurzów Stary - Podlesie Różaniec, cz. I, Radosna - KŻR
21.00 - Baranówek - Apel Jasnogórski z rozważaniem - KŻR
22.00 - Żerniki - Różaniec, cz. II, Światła - KŻR
23.00 - Nieskurzów Stary - Różaniec, cz. III, Bolesna - Koło Żywego Różańca
24.00 - Msza Św. w intencji kapłanów, sióstr zakonnych i o powołania kapłańskie i zakonne

BAĆKOWICE 15 czerwca 2018 r.
1.00 - Olszownica - Różaniec, cz. IV, Chwalebna - Koło Żywego Różańca
2.00 - Baćkowice Górne - Koło Żywego Różańca
3.00 - Janczyce - Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżowa - Koło Żywego Różańca
4.00 - Nieskurzów Stary - Podlesie - Koło Żywego Różańca
5.00 - Nieskurzów Nowy - Koło Żywego Różańca
6.00 - Baćkowice - Koło Żywego Różańca
7.00 - Baćkowice Poddane i Nieskurzów Mały - Koło Żywego Różańca
7.40 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.00 - Msza Św.
9.00 - czuwanie modlitewne dzieci z kl. 1 i kl. 2 SP
9.30 - czuwanie modlitewne dzieci z kl. 3 - 6 SP
10.00 - Msza Św. dla dzieci i młodzieży (kl. 3- 7 SP i Gimnazjum)
10.30 - czuwanie modlitewne młodzieży kl. 7 SP i Gimnazjum
11.00 - Janczyce - Różaniec, cz. I, Radosna
12.00 - Baranówek - Anioł Pański - Różaniec, cz. II, Światła
13.00 - Nieskurzów Stary - Różaniec, cz. III, Bolesna
14.00 - Nieskurzów Nowy - Różaniec, cz. IV, Chwalebna
15.00 - Olszownica i Grupa Adoracyjna - Godzina Miłosierdzia - Koronka do Miłosierdzia Bożego - Droga Krzyżowa
16.00 - czuwanie modlitewne Żerniki
17.00 - czuwanie modlitewne Baćkowice
18.00 - czuwanie modlitewne Baćkowice Górne
18.30 - adoracja dzieci i młodzieży
19.00 - Msza Św. na zakończenie Jerycha Różańcowego - po Komunii św. zawierzenie rodzin Matce Bożej - (dzieci komunijne, dzieci rocznicowe, schola, chór, przygotowujący się do bierzmowania, rodziny)

Tych, którzy nie mogą być w czasie zaplanowanym dla ich miejscowości zapraszamy w innych godzinach.

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - 7 czerwca 2018r.

W czwartkowe popołudnie, o godz. 17:30 została odprawiona ostatnia Msza oktawy Bożego Ciała. Oktawa to okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Na Mszach św. modliliśmy się o opiekę nad polami i o szczęśliwe zbiory. Po Mszy Świętej odbyła się z procesja eucharystyczna dookoła kościoła. następnie było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i poświęcenie wianków, przygotowanych z ziół i kwiatów. Dzisiaj są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Według tradycji ludowej poświęcone ziele z wianków miało chronić przed burzą, uderzeniami pioruna i pożarów, a także przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Ukruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt. Wianek powinno przechowywać się przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony, a po roku można go spalić. Na zakończenie nastąpiło błogosławieństwo wszystkich dzieci obecnych w kościele.

Boże Ciało - 31 maja 2018r.

Jak co roku, w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Msze Święte były sprawowane w porządku niedzielnym. Msza św. o godz. 10.00 zakończyła się procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy wykonanych z wielka starannością i pomysłowością przez mieszkańców wiosek naszej parafii. W procesji uczestniczyła liczna grupa mieszkańców, strażacy, ministranci oraz dzieci I-komunijne, które wielbiły Boga, sypiąc kwiatki.

I Komunia Święta - 20 maja 2018r.

O godz 12.00 odbyła się Msza św. w intencji dzieci przystępujących do I Komunii Świętej. W tym pięknym dniu, kiedy mogły po raz pierwszy spotkać się z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, towarzyszyli dzieciom rodzice, chrzestni, oraz całe rodziny, które wspierały ich osobistą modlitwą na dalszą drogę ich życia.

W uroczystym dniu Pierwszej Komunii Świętej życzymy dzieciom obfitych Łask Bożych. Niech Sakrament Eucharystii umacnia w Was wiarę, nadzieję i miłość.

Rocznica urodzin św. Jana Pawła II - 18 maja 2018r.

Papie%C5%BC.png

Ogłoszenie: Pielgrzymka do Włoch - 18-25.08. 2018r.

Aby przeczytać informacje o pielgrzymce, należy kliknąć na obrazek - każda strona otwiera się w nowym oknie.
Pielgrzymka%20strona%201%20001.jpgPielgrzymka%20strona%202%20001.jpg

Pielgrzymka - Sanktuaria Warmii i Mazur - 4-5 maja 2018r.

W dniach 4-5 maja 2018r. odbyła się autokarowa pielgrzymka z Parafii Baćkowice do Gietrzwałdu, Stoczka Klasztornego i Świętej Lipki - trzech dużych sanktuariów na Warmii i Mazurach. Pielgrzymce przewodniczył proboszcz Parafii Baćkowice ks. Jerzy Kubik.
O godz. 2 w nocy pielgrzymi wyruszyli w długą, pełną przygód, przeżyć i wzruszeń trasę, zwiedzając kolejne cudowne miejsca.
Świtem pielgrzymi powitali Stare Miasto w Warszawie, Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta i Grób ks. Jerzego Popiełuszki. Przed południem ich oczom ukazał się Gietrzwałd. Przepiękne Sanktuarium, gdzie w 1877r. dziewczynkom ukazała się Matka Boska w koronie przykościelnego klonu i prosiła o modlitwę różańcową. Znajduje się tu również cudowne źródełko. W Gietrzwałdzie pielgrzymi uczestniczyli we mszy św. prowadzonej przez ks. proboszcza. Potem był Olsztyn, Kościół Jezusa Chrystusa, Bazylika, Piękna Brama i Ratusz – Nowy i Stary. Dalsza droga wiodła do położonego w malowniczym miejscu Stoczka Klasztornego. Tam była obiadokolacja, ks. Kustosz przybliżył informacje i Stoczku i jego historii. Potem nabożeństwo piątkowe i Litania przed cudownym obrazem Matki Bożej. Wieczorem odbyła się integracyjna część wyjazdu – ognisko, pieczenie kiełbasek i biesiadne pieśni. Noc spędzona w klasztorze u Księży Marianów. Następnego dnia rano odbyła się msza św. prowadzona przez kustosza klasztoru i ks. proboszcza. Później śniadanie i czas ruszyć w dalszą drogę, na której był Zamek w Reszlu, gdzie pielgrzymi mogli zobaczyć różne dawne narzędzia tortur. Znalazł się również czas na lody. Kolejny punkt podróży to Święta Lipka – piękne sanktuarium nazywane „Częstochową Północy”. W bazylice pielgrzymi podziwiali barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721r i obraz Matki Boskiej Świętolipskiej. Dalej trasa wiodła przez Kętrzyn, a w nim kościół św. Jerzego, zamek i pyszne pieczone pierogi. Zwiedzanie było intensywne, trasa piękna, po prawej i lewej stronie rozciągały się połacie jezior z ich błękitną taflą. Zmierzaliśmy do Mrągowa – regaty żeglarskie, amfiteatr, pieśni żeglarskie, drewniane pomosty i spacer brzegiem jeziora aż do „Źródełka miłości”. Legenda mówi, że to woda zdrowia i miłości bijąca wprost z serca Ziemi.
Dzień powoli chylił się ku końcowi, ale ks. proboszcz znalazł jeszcze fajne miejsca przy trasie – ogrody pokazowe i motylarnia w miejscowości Marcinkowo.
To był ostatni etap przepięknej, ciekawej pielgrzymki pełnej duchowych i fizycznych przeżyć. Wielka zasługa tak udanej wyprawy to ciężka praca i oddanie ks. proboszcza Jerzego Kubika, pani Krysi Masternak i kierowcy pana Władysława, bez którego nie dałoby się dotrzeć we wszystkie miejsca. Wielkie podziękowanie dla ks. proboszcza za czas modlitwy w sanktuariach i w autobusie, koronkę i różaniec. Pielgrzymi wrócili przeszczęśliwi, planując już kolejny wyjazd.

Uroczysta Msza św. za Ojczyznę - 3 maja 2018r.

W 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski, o godz.12.00 odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Kubik. Mszę św. poprzedziła część artystyczna w wykonaniu młodzieży z ZSP w Baćkowicach.

XVII Dzień Otwartej Furty- Sandomierz 1 maja 2018r.

Po raz kolejny grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii pod opieką Pani Joli -katechetki i ks. Bartłomieja wzięła udział w Dniu Otwartej Furty. Spotkanie rozpoczęła Msza św. na seminaryjnym dolnym wirydarzu. Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium. Z przybyłymi do seminarium gośćmi spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz. Tradycyjnie, po wspólnej modlitwie rozpoczął się na wirydarzu i seminaryjnych ogrodach piknik. Był czas na skosztowanie seminaryjnej kuchni, czas na zwiedzanie wnętrz seminaryjnych, konkursy i zabawy. Odbył się koncert zespołu „Siewcy Lednicy”.

Jubileusz Młodych Diecezji Sandomierskiej - 29,30 kwietnia 2018r.

W ramach obchodów związanych z 200-leciem Diecezji Sandomierskiej, w parafiach dekanatu Zawichost odbyło się jubileuszowe spotkanie młodych, w którym uczestniczyła grupa młodzieży z naszej parafii pod opieką ks. Bartłomieja. Uczestnicy jubileuszu spotkali się na Eucharystii w trzech kościołach stacyjnych: w Annopolu, Zawichoście i Dwikozach. Po wspólnej modlitwie był czas na zabawę i grillowanie. W poniedziałek odbyły się spotkania formacyjne, koncerty muzyczne, modlitwa i wieczór uwielbienia. Po dwóch pięknie przeżytych dniach, młodzież pojechała na zakończenie do Sandomierza, gdzie wzięła udział W Dniu Otwartej Furty.

Sakrament Bierzmowania - 27 kwietnia 2018r.

32 osoby w naszej parafii przyjęło w tym roku sakrament bierzmowania. Liturgii przewodniczył Bp Edward Frankowski. Hierarcha wygłosił również do zgromadzonej młodzieży oraz wszystkich wiernych homilię.
Kaznodzieja odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, ukazał Boga jako Tego, który jest miłosierny i tę szczególną łaskę daje każdemu człowiekowi. Biskup ukazał młodzieży Boga jako Stwórcę, z którym warto współpracować, aby budować to co jest najpiękniejsze na ziemi, a więc miłość. Na zakończenie mszy świętej Biskup Edward jeszcze raz zachęcił młodych do mężnego wyznawanie wiary.
Młodzież podziękowała ks. Proboszczowi parafii za pomoc w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania. Słowa podziękowania skierowała również do Ks. Wikariusza i Pani Katechetki Jolanty Szemraj za pracę i czas dla nich poświęcony.
Całej młodzieży dziękujemy za dojrzałą postawę w czasie przygotowania, jak również w czasie Mszy Świętej.

Imieniny ks. Jerzego Kubika - 23 kwietnia 2018r.

ikp.png

Msza św. w intencji +ks. kanonika Romana Stępnia - 20 kwietnia 2018

"Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej."

Dzisiaj, 20 kwietnia 2018 r. mija szósta rocznica śmierci +ks. kanonika Romana Stępnia. Msza św. w intencji ks. Romana, którą koncelebrowali: ks. Jerzy Kubik, ks. Jan Mikos, ks. Robert Capała, ks. Mieczysław Surus, ks. Bartłomiej Wilk odbyła się godz. 17:00.

13 lat temu zmarł Jan Paweł II - 2 kwietnia 2018

papiez%202.png

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat oraz 59 i pół roku kapłaństwa. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX.
Jego beatyfikacji dokonał Benedykt XVI -1 maja 2011 r., a kanonizacji - papież Franciszek - 27 kwietnia 2014 r.

Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października - rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

Wieczorem na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się obchody rocznicy śmierci polskiego ojca świętego. Hasłem przewodnim uroczystości będą słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas mszy inaugurującej swój pontyfikat: "Nie lękajcie się".

" Niech zstąpi Duch Twój…; Miłość mi wszystko wyjaśniła…; Nie lękajcie się…; Szukałem Was…; Musicie być mocni mocą miłości…; Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości…; Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach… " - tyle wypowiedzianych do nas słów, jakże pięknych, mądrych i aktualnych na dziś. Wystarczy sobie je tylko przypomnieć…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 1 kwietnia 2018

" Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek znalazł autentyczne
znaczenie istnienia, aby człowiek żył pełnią własnego życia:
aby człowiek żył z Boga i w Bogu"
/Jan Paweł II/

O godz. 6.00 odbyła się poranna msza, zwana Rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwon, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Wszyscy obecni wzięli udział w procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła. Po niej odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pracujących w parafii naszych księży. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym.

Wielka Sobota - 31 marca 2018

Od godz.8.00-12.00 księża święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach przez parafian.
O godz. 17.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania, która prowadzili ks. proboszcz Jerzy Kubik i ks. Bartłomiej Wilk. Oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej jest jeszcze Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Uroczysta Liturgia rozpoczęła się przed kościołem poświęceniem ognia, od którego zapalono paschał – symbol Chrystusa. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako miłosierny sędzia. Na paschale ksiądz zapisał bieżącą datę, chcąc podkreślić, że Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia, która przechodzi również przez ten konkretny rok. Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. Wszyscy zapalili od paschału świece. Dźwiękiem dzwonków i dzwonu kościelnego oraz śpiewając hymn „Chwała na wysokości Bogu” przeszliśmy do Ewangelii Nowego Testamentu. Następnie poświęcono od paschału wodę chrzcielną. Wszyscy wierni przy zapalonych świecach odnowili swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św.

Wielki Piątek - 30 marca 2018

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień parafianie adorowali Najświętszy Sakrament. Wieczorem godz. 17.00 ks. proboszcz Jerzy Kubik i ks. Bartłomiej Wilk odprawili Liturgię Męki Pańskiej. Rozpoczęła się ona milczeniem całego kościoła. Kapłani upadli na twarz, a ludzie klęcząc milczeli. Jest to upokorzenie się człowieka wobec Boga, a także wyrażenie smutku i bólu całego Kościoła. Następnie czytano opis proroctwa Izajasza o mękach i cierpieniu Mesjasza oraz opis Męki Pańskiej według św. Jana. Odsłonięto i wniesiono Krzyż i księża wraz z wiernymi oddali cześć krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Nasz chór zaśpiewał Gorzkie Żale, a później Najświętszy Sakrament adorowały dzieci i młodzież przy akompaniamencie gitarowym Kingi Firmanty i Pana organisty Pawła Perlika.

Wielki Czwartek - 29 marca 2018

Dzisiaj o godz.17.00 ks. proboszcz Jerzy Kubik i ks. Bartłomiej Wilk odprawili uroczystą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej. Msza sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię. Po hymnie Chwała na wysokości, zamilkły organy i dzwony kościelne i słyszeliśmy tylko drewniane kołatki. Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. Tabernakulum zostało puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu. Dzisiejsza Liturgia sprawowana była bardzo uroczyście i wzbogacona o objaśnienia czytane przez lektora.

Niedziela Palmowa - 25 marca 2018

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. W naszym kościele każda Msza św. rozpoczynała się dzisiaj od obrzędu poświęcenia palm, a na sumie odbyła się procesja wokół kościoła.

Rekolekcje wielkopostne -18-20 marca 2018

W niedzielę 18 marca rozpoczęły się parafialne rekolekcje wielkopostne połączone z rekolekcjami szkolnymi dla dzieci i młodzieży. Rekolekcje dla dzieci i młodzieży odbyły się w poniedziałek i wtorek godz., 9.00 i 11.00, natomiast Msza święta z nauką rekolekcyjną dla wszystkich o godz. 16.00. Rekolekcje dla dorosłych prowadził ks. Janusz Obójproboszcz parafii Gromadzice, który mówił o wierze, dobrej modlitwie, pokucie i pojednaniu. Rekolekcje dla dzieci i młodzieży prowadzili ks. proboszcz Jerzy Kubik i ks. wikariusz Bartłomiej Wilk. Tematem przewodnim rozważań poniedziałkowych była przyjaźń, we wtorek uczniowie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Podczas rekolekcji pięknie zaśpiewała schola prowadzona przez naszego pana organistę. Sobota 24 marca będzie dniem spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Droga Krzyżowa dla Małżeństw i dekanalne spotkanie Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie -16 marca 2018

W piątek w Baćkowicach odbyło się dekanalne spotkanie Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. Rozpoczęła je Msza św. o godz. 16.00, którą koncelebrowali: ks. dr Tomasz Cuber – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i Małżeństw w Sandomierzu, ks. Krzysztof Kozieł – proboszcz parafii Łagów, ks. Jerzy Kubik i ks. Bartłomiej Wilk. Bezpośrednio po Mszy św. Odbyła się Droga Krzyżowa w intencji rodzin i małżeństw, które przygotowały rozważania. W spotkaniu na plebanii po Drodze Krzyżowej uczestniczyli księża, członkowie KCPR z Łagowa, Nowej Słupi i z naszej parafii.

Jubileusz Pracowników Oświaty- Sandomierz 3 marca 2018

Sobota 3 marca, była dniem Jubileuszu Pracowników Oświaty w ramach obchodzonej 200 rocznicy powstania Diecezji Sandomierskiej. Spotkanie kuratorów oświaty, dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, katechetów, księży i pracowników oświaty rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy św. w Katolickim Domu Kultury odbyły się wykłady, które prowadzili: prof. dr hab. Zbigniew Gaś i ks. dr Jerzy Dąbek. W dzisiejszej uroczystości brali udział nasi księża: ks. Jerzy Kubik i ks. Bartłomiej Wilk oraz grupa nauczycieli z naszej Parafii.

Szczegółowe informacje można przeczytać na stronie naszej diecezji: https://diecezjasandomierska.pl/prowadzic-ku-pelni/

Środa Popielcowa – 14 luty 2018

„Słowa: ”Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz!”, skierowane są najpierw nie do wszystkich stworzeń, ale do człowieka, którego Bóg stworzył na swój obraz i umieścił w centrum wszechświata. Przypominając mu, że musi umrzeć, Bóg nie niszczy pierwotnego zamysłu, co więcej potwierdza go i w sposób szczególny przywraca po upadku spowodowanym przeze grzech pierworodny.. To potwierdzenie przyszło wraz z Chrystusem, który dobrowolnie przyjął na siebie brzemię grzechu i zechciał przejść przez śmierć. W ten sposób świat stał się widownią Jego męki i zbawczej śmierci. Oto misterium paschalne, w głąb którego prowadzi nas w sposób szczególny okres Wielkiego Postu.”
/Jan Paweł II, Homilia 17 luty 1999/
Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Msze św. odbyły się o godz. 8:00; 10.00 i 16.00

Ofiarowanie Pańskie- 2 luty 2018

W dniu dzisiejszym wspominaliśmy wydarzenie, które miało miejsce w świątyni jerozolimskiej 40 dni po narodzeniu Pana Jezusa. To Święto Ofiarowania Pańskiego -„Matki Bożej Gromnicznej” i Dzień Życia Konsekrowanego. Msze św. z poświeceniem gromnic, zostały odprawione o godz. 8, 10, 16 i 17. Na Mszy św. o godz. 17 ks. proboszcz poświęcił świece chrzcielne dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.

Jasna Góra - 14 stycznia 2018

Dziś na Jasnej Górze o godzinie 20.00 rozpoczęło się modlitewne noce czuwanie dekanatu świętokrzyskiego w intencji powołań do służby w Kościele. Wierni z naszego dekanatu wraz ze swoimi księżmi wyjechali o 14.30. Swoją obecnością zaszczycił przybyłych na Jasną Górę Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz. Czuwanie modlitewne odbyło się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jasełka bożonarodzeniowe i Orszak Trzech Króli - 6 stycznia 2018

6 stycznia obchodzimy Objawienie Pańskie nazywane potocznie świętem Trzech Króli.O godz. 14.30 w świetlicy gminnej, uczniowie ZSP w Baćkowicach przedstawili dla społeczności lokalnej jasełka bożonarodzeniowe. Po ich zakończeniu do kościoła parafialnego wyruszył Orszak trzech Króli, aby złożyć pokłon nowo narodzonemu Dzieciątku.

Sprzątanie kościoła

 1. Janczyce
 2. Baranówek
 3. Żerniki
 4. Kolonie Żernickie
 5. Kolonie Olszownickie
 6. Stanisławów
 7. Olszownica
 8. Górki
 9. Baćkowice - ul. Leśna
 10. Baćkowice - Poddane
 11. Nieskurzów Mały
 12. Nieskurzów Podlesie
 13. Nieskurzów Stary
 14. Nieskurzów Nowy
 15. Baćkowice Górne
 16. Baćkowice - Osiedle
 17. Baćkowice - Kanturka

Jedna kolejka do sprzątania obejmuje 4 kolejne rodziny. W przypadku większych świąt i uroczystości kolejka jest podwójna.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License