Aktualności

Intencje Mszalne

Ogłoszenia parafialne

Jasna Góra - 14 stycznia 2018

Dziś na Jasnej Górze o godzinie 20.00 rozpoczęło się modlitewne noce czuwanie dekanatu świętokrzyskiego w intencji powołań do służby w Kościele. Wierni z naszego dekanatu wraz ze swoimi księżmi wyjechali o 14.30. Swoją obecnością zaszczycił przybyłych na Jasną Górę Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz. Czuwanie modlitewne odbyło się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jasełka bożonarodzeniowe i Orszak Trzech Króli - 6 stycznia 2018

6 stycznia obchodzimy Objawienie Pańskie nazywane potocznie świętem Trzech Króli.O godz. 14.30 w świetlicy gminnej, uczniowie ZSP w Baćkowicach przedstawili dla społeczności lokalnej jasełka bożonarodzeniowe. Po ich zakończeniu do kościoła parafialnego wyruszył Orszak trzech Króli, aby złożyć pokłon nowo narodzonemu Dzieciątku.

Msza dziękczynna za 2017r. - 31 grudnia 2017

W niedzielę 31 grudnia 2017 roku o godzinie 16.00, odbyła się Msza św. Dziękczynna za łaski otrzymane w 2017 roku. Mszę św. sprawował - ks. Proboszcz Jerzy Kubik , który podał m.in. liczbę wiernych, którzy zmarli , liczbę nowo ochrzczonych dzieci, liczbę dzieci pierwszokomunijnych oraz liczbę zawartych małżeństw, wymienił ważniejsze wykonane w 2017 r. prace oraz wydarzenia. Podczas Mszy św. prosiliśmy o błogosławieństwo na nowy 2018 rok.

Boże Narodzenie - 25 grudnia 2017

Przygotowania do Świat Bożego Narodzenia 2017r. poprzedziły prace dekoracyjne w kościele, ubieranie choinek i wykonanie szopki, którą w tym roku wykonali rodzice dzieci z klas III Szkoły Podstawowej. Radosne świętowanie rozpoczęła uroczystą Pasterka, która prowadził ks. Proboszcz Jerzy Kubik. Ten wyjątkowy i szczególny czas uświetnił nasz chór wykonując znane wszystkim kolędy. W drugi dzień świąt nastąpiło tradycyjne święcenie owsa. Nie zabrakło pięknych świątecznych homilii oraz życzeń świątecznych dla parafian i przybyłych gości.

Roraty - grudzień 2017

Przez cały okres Adwentu, od poniedziałku do soboty odprawiane były w naszym kościele Msze św. ku czci Matki Bożej zwane Roratami. Poprzedzone były Godzinkami, które śpiewały członkinie chóru oraz pan kościelny. W wigilię Bożego Narodzenia ks. Proboszcz Jerzy Kubik wyróżnił najwytrwalszych oraz podziękował za wspólne wędrowanie „do Boga”.

Turniej ministrantów w piłkę nożną halową - 14 listopada 2017 - Staszów

Po zwycięstwie naszych ministrantów w dekanalnym turnieju piłki halowej przyszedł czas na rozgrywki rejonowe. 4 najlepsze zespoły z parafii Koniemłoty, Koprzywnicy, Staszowa i Baćkowic walczyły o awans do następnego etapu. Wszystkie mecze zostały rozegrane w gorącej, sportowej atmosferze. W finale nasza drużyna pokonała Koprzywnicę 2:0 i tym samym zakwalifikowała się do finałowego turnieju, który odbędzie się w Dwikozach gdzie powalczy o "Puchar Biskupa Sandomierskiego". Życzymy powodzenia!!!

99 Rocznica Odzyskania Niepodległości - 11 listopada 2017r.

W obecności pocztów sztandarowych o godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Mszę św. koncelebrowali: ks. Jerzy Kubik, ks. Marek Bieniasz i ks. Bartłomiej Wilk. W swojej homilii ks. Marek Bieniasz nawiązał do historii odzyskania niepodległości, przywrócił wspomnienie żołnierzy, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność Ojczyzny. Wskazał na uczenie się i pielęgnowanie patriotyzmu w domu, szkole, w naszej Małej Ojczyźnie.
Po mszy św. uczniowie ZSP w Baćkowicach przedstawili Uroczysty Apel Poległych.
We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, dyrekcja, nauczyciele i młodzież ZSP w Baćkowicach, strażacy i mieszkańcy. Po Mszy św. wszyscy obecni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie żołnierzy.
Uczniów przygotowały Panie Joanna Flis, Joanna Stawiarska, Justyna Grzyb.

Wigilia Wszystkich Świętych na Świętym Krzyżu - 31 października 2017r.

Grupa młodzieży wraz z ks. Bartłomiejem uczestniczyła w wigilii Wszystkich Świętych, by uczcić relikwie swoich świętych patronów.We wtorek 31 października br., o godzinie 19.00 procesją z relikwiami świętych i błogosławionych, która wyruszyła spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej, rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia. Nie mogło tam zabraknąć Patrona naszej Parafii Św. Mikołaja, którego relikwie znajdują się w naszym Kościele. Po przyjściu do sanktuarium w uroczystej procesji do bazyliki przez klasztorne krużganki, na czele niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie przedstawiciele poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii, po odczytaniu krótkich not biograficznych, uroczyście wnosili relikwie świętych i błogosławionych do bazyliki przed ołtarz: świętych Dzieci Fatimskich Hiacynty i Franciszka Marto, św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Katarzyny Aleksandryjskiej,:, św. Pio, św. Andrzeja Boboli, św. Rozalii, św. Doroty, św. Antoniego, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny, św. Piusa X.
Na zakończenie Mszy świętej wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie mogli ucałować wszystkie relikwie, które towarzyszyły naszej modlitwie. Pielgrzymi za nim wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów spotkali się na wspólnej agapie – słodkim poczęstunku przygotowanym w sanktuaryjnych krużgankach przez gospodarzy miejsca Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Turniej ministrantów Dekanatu Świętokrzyskiego w piłkę nożną halową - 28 października 2017

W sobotę 28 października na hali sportowej Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie odbył się dekanalny turniej ministrantów i lektorów w piłkę nożną. Wzięły w nim udział drużyny z czterech parafii dekanatu świętokrzyskiego Diecezji Sandomierskiej: Baćkowic, Rudek, Nowej Słupi i Łagowa. Nasi ministranci zajęli I miejsce i będą reprezentować dekanat w następnym etapie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzięki uprzejmości ks. Roberta Capały udostępniamy zdjęcia z turnieju:
https://photos.google.com/share/AF1QipMhjp-0oTs1C0aljlfiNTIAhPmkhSBZbbqNbgEvqeICDWOEnimCNSWXfHL8wVGTsA?key=T3d5N0pLTVN1Zmo4UkI1U3FBNnViRGdOQmNqbUNR

Więcej informacji można przeczytać tutaj:
https://opoka.news/turniej-ministrantow-dekanatu-swietokrzyskiego-w-pilke-nozna-halowa

Nabożeństwa różańcowe 2017r.

Rozpoczął się miesiąc październik, a wraz z nim Nabożeństwa Różańcowe.
Różaniec to siła i źródło wielu łask. Odmawia go zarówno Ojciec Święty jak i zwykły wierzący. Teologiczną głębię znajduje w nim i odkrywa jego prostotę zarówno wytrawny teolog, jak i każdy inny wierzący. Pamiętajmy więc o modlitwach różańcowych.

W naszej parafii został zorganizowany konkurs na wykonanie różańca dowolną techniką. Do konkursu przystąpiło 25 dzieci, najmłodszy uczestnik miał 5 lat. Dzieci wykorzystały żołędzie, koraliki, makaron, itp. Za wspaniałe pomysły i włożoną pracę, wszystkie dzieci otrzymały nagrody w postaci gier planszowych, książek, bransoletek, opasek, kalendarzy i aniołków.

Uroczysty Wieczór Papieski - 8 października 2017r.

W tym roku przypada XVII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Wzorem lat ubiegłych uczniowie ZSP w Baćkowicach ze szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali wraz ze swoimi nauczycielami Uroczysty Wieczór Papieski dla społeczności lokalnej.
Spotkanie odbyło się o. godz. 17.15 w świetlicy gminnej. Motywem przewodnim występu uczniów były nauki Jana Pawła II dotyczące mocnej wiary, z której rodzi się nadzieja:
„Człowiek współczesny tak bardzo potrzebuje nadziei. Człowiek na tej polskiej ziemi tak bardzo potrzebuje nadziei. Co to jest nadzieja? Co ona znaczy? Znaczy: »Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!…. Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei. Nadziei, która jest mocą człowieka, która czyni go mocnym również wśród cierpień i doświadczeń. Wśród przeciwieństw” (Apel Jasnogórski, 12.06.1987)./Jan Paweł II/

Dla wszystkich uczestników i gości przygotowano tradycyjnie słodki poczęstunek.

Diecezjalne spotkanie Kół Żywego Różańca - 7 października 2017r.

Dnia 7 października w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii odbyło się Diecezjalne spotkanie Kół Żywego Różańca, podczas którego zainaugurowano diecezjalne Jerycho Różańcowe. Z naszej wspólnoty w spotkaniu wzięła udział 30 osobowa grupa.
Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny ks. prałat Jerzy Dąbek. Po Eucharystii słowo do zebranych skierował bp Edward Frankowski. Następnie Biskup senior rozpoczynając Jerycho Różańcowe zawierzył zebranych i całą diecezję Matce Bożej.

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji - 17 września 2017r.

W niedzielę 17 września gościliśmy ks. Andrzeja Lupę, który podczas Mszy św. opowiadał o historii parafii św. Barbary w Łęcznej, która już od ponad 20 lat jest na drodze odnowy. Ks. Andrzej zachęcał nas do wejścia na drogę rozeznawania i odczytywania woli Bożej w stosunku do naszej wspólnoty parafialnej, by była ona jeszcze bardziej wspólnotą braterską. Ponad 40 osób wzięło udział w spotkaniach po Mszach św. podczas których przy pomocy slajdów poznaliśmy podstawowe mechanizmy Programu Odnowy i Ewangelizacji. Serdecznie dziękuję tym wszystkim którzy wzięli udział w tych spotkaniach po Mszach św. dając tym samym świadectwo, że dobro wspólnoty jaką jest parafia jest dla nich istotną wartością.

XX Spotkanie Młodych - 15,16,17 września 2017r.

Młodzi z całej diecezji Sandomierskiej przybyli do Nowej Dęby i Huty Komorowskiej na trzydniowe spotkanie, które było przepełnione modlitwą, formacją, śpiewem i tańcem. Również nie zabrakło tam młodzieży z naszej parafii, którzy z wielkim entuzjazmem ruszyli na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem pod opieką ks. Bartłomieja Wilka. Pierwszym punktem wspólnego spotkania było wieczorne nabożeństwo fatimskie. W drugim dniu młodzi gościli w Hucie Komorowskiej miejscu urodzeniu kard. Adama Kozłowieckiego. Wspólną integracje rozpoczęła modlitwa Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie młodzi uczestniczyli w koncercie zespołu „Luxtorpeda”. W Niedziele wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Rozpoczęcie r. sz. 2017/2018 w ZSP w Baćkowicach - 4 września 2017r.

Mszą św. o godz. 8.30 uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja ZSP w Baćkowicach rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018. Ks. proboszcz Jerzy Kubik wskazał na łączenie modlitwy z pracą, wsłuchiwanie się w głos nauczycieli i Chrystusa, posłuszeństwo rodzicom i wychowawcom. Na zakończenie ks. Jerzy złożył wszystkim życzenia osiągnięcia sukcesów w nowym roku szkolnym.

Odpust parafialny - 22 sierpnia 2017r.

Dziś, we wspomnienie NMP Królowej jak co roku obchodziliśmy naszą uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Msze Święte były odprawiane w porządku niedzielnym. Uroczysta Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 12:00, a na zakończenie Mszy Św. nastąpiła procesja eucharystyczna. W naszej parafialnej uroczystości uczestniczyli księża z naszego dekanatu. Po wyjściu z kościoła na dzieci i dorosłych czekały tradycyjnie „odpustowe kramy”.

Pielgrzymka parafian do Lichenia i Torunia - 18-20 sierpnia 2017r.

Wieczorem 18.08.2017r. ruszyła autokarowa pielgrzymka do Lichenia i Torunia. Pątnicy w liczbie 50 osób pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Kubika, wioząc przed oblicze ukochanej Matki swoje intencje i prośby oraz podziękowania nad ranem dotarli do Torunia, by tam w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy uczestniczyć we Mszy św. Po mszy wysłuchali historii sanktuarium i udali się na zwiedzanie siedziby Radia Maryja. Na trasie zwiedzania było też nowo wybudowane Sanktuarium z przecudnym posągiem Jana Pawła II, który wyciągniętą dłonią kieruje do wizerunku Matki Bożej umieszczonej na ołtarzu. Pielgrzymom towarzyszyła pani przewodnik, która oprowadziła ich po interesujących zakątkach Torunia, m.in. ruinach zamku, krzywej wieży, Starówce z pomnikiem Kopernika, katedrze św. Józefa i oczywiście po sklepach z prawdziwymi cudami piernikowymi i smacznych pierogach w pierogarni. Zmęczeni uczestnicy o godz. 15.00 odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w autokarze i o godz. 16.00 dotarli do Lichenia. O godz. 19.00 przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej odmówili różaniec. Było też zwiedzanie Sanktuarium i wieży widokowej. O 21.00 Apel Jasnogórski i piękne zakończenie dnia procesją wokół Sanktuarium. Łuna świec niesiona przez tłumy tworzyła okrąg, a pośrodku obraz Matki Bożej niesiony przez rozśpiewanych pielgrzymów. Po akcie oddania się Matce Bożej nastąpił moment zasunięcia cudownego obrazu.
Niedziela powitała pątników rześkim powietrzem. Siostra zakonna oprowadziła ich po terenie Sanktuarium. O godz. 10.00 Msza św., potem zwiedzanie pokoju papieskiego i droga krzyżowa na golgocie, a na niej także schody pokutne pokonane na kolanach. Pielgrzymi pożegnali ukochaną Matkę koło południa. W drodze powrotnej zatrzymali się w Lesie Grąblińskim w miejscu objawienia Matki Bożej i w ciszy pomodlili się przy kamieniu, na którym odbite są stopy Maryi. Po drodze zwiedzili również kościół św. Józefa w Kaliszu zostawiając mu także swoje prośby i podziękowania. Dnia 20.08 2017r. piękna pielgrzymka dobiegła końca. Spełnieni pielgrzymi wrócili do swoich domów i swoich rodzin.
/uczestnicy/

Dzień Męża i Żony - 16 lipca 2017r.

W kalendarzu jest wiele dni, w których obchodzimy często kontrowersyjne święta, ale brak jest Dnia Męża i Żony jako święta, z którym utożsamiać się będą małżonkowie, którzy złożyli sobie wzajemną przysięgę przed Bogiem i pragną w niej wytrwać do końca życia. W Diecezji Sandomierskiej dzień 13 lipca ogłoszono Dniem Męża i Żony, dniem powrotu do randek, spotkań i miłego wspólnego spędzania czasu małżonków, ale również odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.
Tuż po nim jest niedziela, słoneczny dzień, 16 lipca 2017roku. W naszym kościele na każdej Mszy św. po homilii, ksiądz proboszcz prosi, aby obecne małżeństwa wyszły na środek kościoła. Każdy mąż prowadzi swoją cudowną żonę, aby wzajemnie podziękować sobie za wspólne lata małżeństwa, za to co dobre i przeprosić za to, co złe. Jeżeli nie ma obecnego współmałżonka można trzymać dłonią obrączkę. Małżonkowie trzymając się za ręce powtarzają za ks. proboszczem swoje ślubowanie:

Mężowie:

Dziękuję Ci kochanie, że jesteś.
Dziękuję za Twoją pracę w domu, za troskę jaką wkładasz by nasz dom był oazą pokoju, radości i miłości.
Dziękuję Ci za nasze dzieci, za te nieprzespane noce kiedy były małe.
Dziękuję, że dajesz mi i dzieciom tyle ciepła i miłości, często kosztem swoich potrzeb.
Dziś całując Twoja dłoń chcę Ciebie przeprosić za mój egoizm, nerwy i niepotrzebne słowa.
Przepraszam za samotne wieczory, ciche dni, za Twoje łzy.
Kocham Cię i dlatego postaram się być lepszym, czulszym i wrażliwszym mężem, ojcem.

"Żono - mając Boga w sercu w obecności naszej rodziny i całego Kościoła, ponawiam wobec Ciebie swoje śluby małżeńskie i obiecuję dołożyć starań, aby w naszym życiu rodzinnym przebywał Chrystus: ślubuje Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci, tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci."

Żony:

Drogi mężu. Dobrze ,że jesteś, że trwasz przy mnie i wspierasz mnie.
Dziękuję za Twoją pracę i troskę o nasz byt.
Dziękuję że czuję się kochana, gdy na mnie patrzysz, za każdy czuły gest i słowo.
Dziękuję za dzieci, które dają mi tyle radości.
Chce Cię jednocześnie przeprosić za moje zmiany nastroju, humory i wybuchy gniewu.
Przepraszam za potok niepotrzebnych słów.
Przepraszam za niechęć, za to co było niepotrzebne, niewłaściwe i złe.
Kocham Cię, postaram się być łagodniejsza i czulsza, nie czepiać się drobiazgów
.

"Mężu - mając Boga w sercu w obecności naszej rodziny i całego Kościoła, ponawiam wobec Ciebie swoje śluby małżeńskie i obiecuję dołożyć starań, aby w naszym życiu rodzinnym przebywał Chrystus: ślubuje Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci, tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci".

Moment przepełniony wzruszeniem, drżącymi głosami, w myślach mijają kolejne spędzone razem lata. Na koniec zasłużony pocałunek małżonków z rocznym i 65letnim stażem małżeńskim.

Swoje podziękowania dla rodziców miały też dzieci:

Drodzy rodzice dziękujemy Wam za waszą miłość, dzięki której możemy patrzeć na świat.
Dziękujemy za każda chwilę, którą spędzamy wspólnie, za śniadania, jazdę na rowerze i wieczorny film.
Za Wasz wysiłek włożony w nasze wychowanie.
Za zaszczepienie w nas wiary i prowadzenie do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i dobroci.
Kochamy was i przepraszamy za wszystkie smutki i kłopoty, które Wam dostarczamy. Za nieposłuszeństwo i brzydkie słowa, za nie posprzątany pokój i jedynki w szkole.
Dziś mamy okazję być świadkami waszych małżeńskich ślubowań, dlatego chcemy Wam okazać swą wdzięczność, przyjaźń i przywiązanie.
Chcemy Wam życzyć Błogosławieństwa Bożego w Waszej pracy zawodowej, rodzinnej i wychowawczej.
Niech Bóg obdarzy Was długim życiem w zdrowiu i pomyślności.
Prosimy abyście byli żywym przykładem wiary w Boga. Żyjcie zgodnie, pracujcie uczciwie, kochajcie się szczerze – abyśmy mogli wzorować się na Waszym życiu. Szczęść Boże.

Na koniec Mszy św. ks. proboszcz jeszcze raz pobłogosławił obecnym i nieobecnym małżeństwom z naszej parafii.

/uczestnicy/

10 rocznica śmierci ks. Jana Szczodrego - 6 lipca 2017r.

6 lipca 2007r. zmarł ksiądz kanonik Jan Szczodry, proboszcz naszej parafii w latach 1985 - 2007. Wczoraj na Mszy Świętej o godz. 17:00, dziękowaliśmy Panu Bogu za wieloletnią posługę duszpasterską ks. Jana dla naszej wspólnoty parafialnej, prosząc jednocześnie o wszelkie potrzebne mu łaski. Pamiętajmy o ks. Janie w naszych modlitwach.

Wycieczka w góry

W dniach od 26 do 30 czerwca 2017r. dzieci i młodzież z naszej parafii pod opieką ks. Bronisława i nauczycieli ZSP w Baćkowicach uczestniczyli w wyjeździe do Murzasichle. Pięciodniowa wycieczka była podziękowaniem za całoroczną służbę ołtarza ministrantów oraz starszej scholi za uświetnianie swoim śpiewem mszy świętych. Pierwszego dnia uczestnicy „wdrapali się” na Gubałówkę, by później móc napawać się pięknym widokiem z góry oraz zjechać wyciągiem krzesełkowym w dół. Drugiego dnia wszyscy okazali się być zdobywcami Rusinowej Polany, a liczne grono dotarło również do Gęsiej Szyjki, skąd mogło podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Całej wyprawie towarzyszył pan przewodnik, który mówiąc gwarą, z wielką pasją przybliżał ciekawostki związane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i całym rejonem Tatr. Schodząc, uczestnicy wyprawy odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr. Po obiedzie chętni spróbowali swoich sił w parku linowym. Podczas pobytu w górach nie zabrakło atrakcji takich jak spacer po zaporze w Niedzicy oraz rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Po południu, kolejnym punktem wyjazdu był Wąwóz Homole, gdzie podziwiano piękno dzieł stworzonych przez naturę – doliny czy żłobienia w skałach. Dzieci i młodzież dowiedzieli się także, jak wyrabiane są regionalne owcze sery i skąd pochodzi nazwa „oscypek”. W Szczawnicy odwiedzili Pijalnię Wód, gdzie każdy mógł spróbować tych mocno zmineralizowanych. W czwartek, z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, udano się na kręgle i do kina. Obowiązkowym elementem wycieczki w góry były też Krupówki, którymi spacer odbył się w piątek.
Organizator, dzieci i młodzież składają wszystkim sponsorom serdeczne Bóg zapłać. A są to: Parafianie -Baćkowice; Kopalnia Dolomitu Sandomierz - Pan Longin Bokwa; Pan Krzysztof Chodorek z Nieskurzowa Starego; Pan Janusz Wojdak - Prezes Firmy "Wojdak"; Pani Podsiadło Stanisława z Żernik; Bank Spółdzielczy w Baćkowicach, Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki w Baćkowicach; Urząd Marszałkowski w Kielcach- Wydział Kultury i Sportu; Starostwo Powiatowe w Opatowie; Delikatesy Centrum w Baćkowicach; Pan Mieczysław Różycki -CPN w Baćkowicach;Ośrodek Pomocy Społecznej w Baćkowicach.

Witamy nowego wikariusza – 3 lipca 2017

Mając na uwadze potrzeby duszpasterskie ks. bp Krzysztof Nitkiewicz mianował z dniem 1 lipca Wikariuszem naszej parafii neoprezbitera ks. Bartłomieja Wilka, który przyjął święcenia kapłańskie 19 czerwca 2017r. z rąk biskupa K. Nitkiewicza. Po prymicjach w rodzinnej parafii, odprawił u nas dzisiaj pierwszą swoją Mszę św. o godz. 17.00. Witamy Go serdecznie w naszej wspólnocie i życzymy błogosławieństwa Bożego i owocnej posługi duszpasterskiej w naszej parafii.

Wspomnienie ks. kanonika Romualda Górskiego – 3 lipca 2017

3 lipca 1925r. ksiądz Romuald Górski objął probostwo w Baćkowicach. Miał wówczas 38 lat. W pierwszą niedzielę po przyjeździe powitał serdecznie swoich parafian słowami: „Przyszedłem do was nie na odpoczynek i nie po grosze, ale po wasze dusze. One są mi najmilsze i najdroższe. Wasze dusze pragnę pozyskać, by je przekazać Bogu w stanie czystym i pięknym. Przychodzę do Was z ewangelią, tą dobrą nowiną, by siać zdrowe ziarno nauki Chrystusowej na roli Waszych serc, by je urabiać, uszlachetniać.”/ks. dr F. Zbroja- Kapłan-społecznik…, op.cit.,s.396/.
Był nie tylko pasterzem, ale wielkim reformatorem i społecznikiem. Zadbajmy o to, aby Jego zasługi pozostały w naszej pamięci.

Poniżej przedstawiamy artykuł Pana Wiesława Frejlicha.

ZNANI I NIEZNANI

g%C3%B3rski.png

Ks. Romuald Górski (1887-1941)
Urodził się 7 lutego 1887 r. w wiosce Poświętne na ziemi opoczyńskiej. Po ukończeniu gimnazjum w Radomiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie w 1911 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
Po kilku latach posługi kapłańskiej, w 1918 r. rozpoczął studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1922 roku, otrzymując dyplom magistra prawa kanonicznego.
W 1920 r., z powodu zbliżającej się armii bolszewickiej przerwał studia i wstąpił do Wojska Polskiego. Jako kapelan pełnił służbę żołnierską w Marynarce Wojennej w Pucku.
3 lipca 1925 r. objął probostwo w Baćkowicach, miał wówczas 38 lat.
Bardzo szybko rozpoczął na szeroką skalę pracę kościelną i społeczną. Zbudował dom parafialny, który stał się miejscem spotkań członków stowarzyszeń i zgromadzeń, szkoleń dla rolników oraz różnych odczytów i akademii okolicznościowych z okazji świąt kościelnych i narodowych. Szerzył oświatę poprzez zakładanie bibliotek i kolportaż gazet. W każdej miejscowości był punkt wypożyczania księżek i czasopism.
Zmodernizował kościół, unowocześnił infrastrukturę otoczenia kościoła. Założył kilkanaście organizacji kościelnych.
Założył wiele prężnych organizacji kościelnych: Trzeci Zakon św. Franciszka, kilka Kół Różańcowych, Papieskie Dzieło Rozkrzewienia Wiary, Katolickie Stowarzyszenie Mężczyzn (Kobiet, Panien, Kawalerów), Koło Ministrantów, Krucjatę Eucharystyczną oraz liczny i wielogłosowy chór parafialny.
Do największych przedsięwzięć społecznych ks. Górskiego należą:
Kółko Rolnicze – przez które uświadamiał i zachęcał do nowoczesnych upraw, do stosowania nawozów oraz do zakupu krów mlecznych. Sprowadzał agronomów, którzy razem z młodzieżą na poletkach doświadczalnych uprawiali nowe odmiany zbóż, ziemniaków, warzyw. Przekonywał do zakładania sadów i ogrodów, aby dzieci mogły jeść owoce i warzywa.
Chcąc uwolnić chłopów od lichwiarskich pożyczek założył Kasę Stefczyka, dla potrzeb której wybudował okazały budynek. Kasa udzielała kredytów na rozwój gospodarstw, budowę budynków mieszkalnych i gospodarskich, zakup krów mlecznych, nowych odmian zbóż i nawozów.
Założył najważniejszą ze wszystkich baćkowickich instytucji - Spółdzielnię Mleczarską. W najlepszym okresie posiadała ona 30 filii, w kilku okolicznych gminach. Chłopi dostarczając mleko do mleczarni otrzymywali dochody, które stanowiły podstawę ich bytu.
Założył wreszcie Spółdzielnię Spożywców, która prowadziła sklep ogólno-przemysłowy, sprowadzała nawozy oraz organizowała skup trzody chlewnej.
Drewnianą zabudowę często trawiły pożary. Zachęcał więc do zakładania cegielni i budowania domów z cegły jako trwalszych i mniej podatnych na pożary. Jedna z takich cegielni założona została w Nieskurzowie Starym.
Działalność ks. Górskiego była niczym rozpędzona maszyna, którą ciężko zatrzymać. Widząc, w jakim położeniu znajdują się ludzie starsi, w swoich wizjach planował budowę ochronki.
Niestety, plany te przerwała wojna, ale nawet w czasie wojennej zawieruchy ks. Górski, nie załamywał rąk. Działał i okazywał swój patriotyzm.
Na swojej plebani ukrywał osoby poszukiwane przez niemieckiego okupanta. Prowadził tajne nauczanie najpierw na swojej plebanii, a później przystępując do zorganizowanego tajnego nauczania na kompletach w Modliborzycach.
Ten wzorowy kapłan, wspaniały człowiek i wielki patriota, nie dokończył swoich planów, zmarł nieoczekiwanie w dniu 9 sierpnia 1941 r.
Ks. Górski był niezwykłym pasterzem, sprawnym administratorem parafii i kościoła oraz niezrównanym społecznikiem. Całe swoje życie poświęcił Bogu dla chwały i ludziom dla polepszenia ich bytu.
Kształtował swoich parafian na dobrych katolików, wiernych patriotów, zaangażowanych społeczników, na ludzi zaradnych i przedsiębiorczych.
Przykładnym, moralnym i etycznym postępowaniem w życiu oraz pełnym zaangażowaniem w to, co robił, uzyskał zaufanie i ogromny autorytet.
Prawie przez cały okres swojej posługi w Baćkowicach mieszkał w starej pokrytej strzechą plebanii. W latach 50-tych ub. wieku parafianie planowali wybudowanie mu pomnika. FW

Dziękujemy ks. Bronisławowi – 1 lipca 2017

Ks. Bronisław decyzją ks. Biskupa z dniem 1 lipca rozpoczął pracę w Ostrowcu Świętokrzyskim w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ostatnim akordem jego pracy w naszej wspólnocie był pięciodniowy wyjazd z ministrantami, starszą scholą i młodzieżą do Zakopanego. W niedzielę 25 czerwca, ks. proboszcz serdecznie podziękował ks. Bronisławowi za pracę z ministrantami i scholą, posługę w konfesjonale i przy ołtarzu, i za wszelkie dobro oraz życzył wszelkiej pomyślności, błogosławieństwa Bożego, darów Ducha Świętego, opieki Matki Bożej i wielu sukcesów duszpasterskich.
W imieniu parafian podziękowania złożyły dzieci i pani Ania, której słowa kierujemy do ks. Bronisława:

kb2.png

Zakończenie oktawy Bożego Ciała – 22 czerwca 2017

Przez osiem dni przeżywaliśmy oktawę Bożego Ciała, okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Na Mszach św. modliliśmy się o opiekę nad polami i o szczęśliwe zbiory. Tradycyjnie ostatniego dnia oktawy, na Mszy św. popołudniowej zostały poświęcone wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych (rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, jaśminu). Msza św. zakończyła się błogosławieństwem wszystkich dzieci.

Uroczysta Msza św. na zakończenie r. sz. w ZSP w Baćkowicach – 22 czerwca 2017

Uroczystą Mszą Świętą w obecności ks. Jerzego Kubika, ks. Bronisława Jaworskiego, nauczycieli, uczniów i rodziców pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017 Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach. Msza św. była dziękczynieniem za całoroczną pracę. Oprawę muzyczną dzisiejszej Mszy św. zapewniły dziewczynki z młodszej scholii, które wykonały pieśni przy akompaniamencie gitarowym naszego pana organisty.

Boże Ciało – 15 czerwca 2017

Święto Bożego Ciała obchodzi się w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Przenajświętszej. Po raz pierwszy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa święta, obchodzono w Liège w 1264 r. W Polsce dzieje się to od 1320 r.
W naszym kościele Msze święte były odprawione w porządku niedzielnym. Po Mszy św. o godz. 10.00 odbyła się Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, które były pięknie przygotowane przez mieszkańców:
I na placu targowym - Nieskurzów Nowy i Nieskurzów Stary
II przy Urzędzie Gminy: Olszownica i Stanisławów
III przy szkole : Żerniki, Baranówek, Janczyce
IV przy kościele - Baćkowice

W zorganizowaniu procesji pomogli strażacy z OSP w Baćkowicach, którzy nieśli chorągwie, baldachim oraz zabezpieczali trasę procesji. Swój wkład włożyli także parafianie, którzy nieśli feretrony. Dziewczynki w strojach pierwszo-komunijnych sypały kwiatki, a ministranci pełnili przydzielone im posługi liturgiczne. O oprawę muzyczną zadbał pan organista i chór.
Po powrocie do kościoła, ks. proboszcz Jerzy Kubik pobłogosławił wszystkich Najświętszym sakramentem oraz podziękował za pomoc w zorganizowaniu procesji.

Rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego- 14 czerwca 2017

28%20r%C5%9B.png

14 czerwca 1989r. ks. proboszcz Jerzy Kubik przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa I. Tokarczuka.
W 28 rocznicę święceń kapłańskich życzymy Mu błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, wytrwałości do realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim dużo zdrowia oraz życzliwości i dobroci od spotykanych na swej kapłańskiej drodze ludzi. Szczęść Boże księże Proboszczu!

Rocznica święceń kapłańskich ks. Bronisława - 26 maja 2017

konwalie.png

26 maja 2001 roku, ks. Bronisław Jaworski przyjął w Katedrze Sandomierskiej święcenia kapłańskie. W 16 rocznicę tego święta, życzymy Mu owocnej pracy, błogosławieństwa Bożego oraz wytrwałości w służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi. Szczęść Boże księże Bronisławie!

I Komunia Święta – 21 maja 2017

I Komunia Święta dzieci z klasy III . Dzisiaj na Mszy św. godz. 12:00 dzieci z klasy III przyjęły I Komunię Świętą w postaci małego białego opłatka. Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanym przez rodziców kościele. Na początku, dzieci zgromadzone przed kościołem poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo. Następnie weszły do Kościoła, gdzie po pozdrowieniu wiernych, rodzice poprosili o udzielenie Sakramentu Eucharystii dla swoich dzieci. Swój udział w tej wyjątkowej dla siebie Mszy Świętej, dzieci podkreśliły pięknymi czytaniami i śpiewem. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Jerzy Kubik. Następnie dzieci przeczytały modlitwę wiernych oraz przyniosły dary. Przyjęciu po raz pierwszy przez dzieci Jezusa Eucharystycznego, towarzyszyło należyte skupienie i cześć. Po mszy Świętej nastąpiły podziękowania. Radość z nowego i szczególnego spotkania z Jezusem dzieci dzieliły ze swoimi rodzicami. Drogie dzieci, życzymy Wam, aby błogosławieństwo, miłość i Boża łaska spływające na Was w dniu Pierwszej Komunii Świętej na zawsze z Wami pozostały.

Dekanalny Konkurs Biblijny - Paprocice – 17 maja 2017

17 maja w Paprociach odbył się dekanalny etap konkursu biblijnego organizowany przez duszpasterstwo dzieci i młodzieży w Diecezji Sandomierskiej. Całość konkursu z ramienia swojego urzędu koordynował ks. Rafał Kasprzyk – dekanalny duszpasterz dzieci młodzieży.
Naszą parafię reprezentowali: Patrycja Brodawka i Marlena Wasińska - szkoła podstawowa, oraz Marcin Krowiński – gimnazjum.
Uczestnicy konkursu odpowiadali miedzy innymi na pytania: Z jakiego rodu pochodził św. Józef? Ile miesięcy Maryja pozostała u swej krewnej Elżbiety? Jakie imię nosił faryzeusz, który zaprosił Jezusa na posiłek?
Spośród wszystkich uczestników po dwie osoby z najlepszymi wynikami w danej kategorii awansowały do etapu diecezjalnego. Miło nam zakomunikować, że w kategorii szkoły podstawowej awansowała Patrycja Brodawka. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie diecezjalnym.

Dzień skupienia dla małżonków z dekanatu świętokrzyskiego na Świętym Krzyżu – 13 maja 2017

„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość mi wszystko pokazała
Uwielbiam tą miłość, gdziekolwiek by przebywała”.

Te piękne słowa Jana Pawła II brzmią wyjątkowo w dniu ślubu i 10 lat później. 13 maja na Świętym Krzyżu odbyło się spotkanie małżeństw obchodzących 10 rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa, organizowane przez Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Świętokrzyskiego. Spotkanie rozpoczął o. Michał Tomczak OMI. Po powitaniu i słowach wprowadzenia skierowanych do obecnych rodzin z dekanatu świętokrzyskiego można było skorzystać z sakramentu pokuty. O godz. 10.00 w kaplicy domu zakonnego rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Jerzy Kubik.
W homilii o. Michał Tomczak OMI nawiązał do 100 rocznicy objawień fatimskich. Wspomniał o niezwykłości i sile Maryi. W czasie Mszy św. zgromadzone małżeństwa odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. Po Mszy św. odbyło się miłe spotkanie przy kawie, były pogawędki, wymiana doświadczeń.
O godz.12.00 małżonkowie wysłuchali konferencji „Duchowy fundament małżeństwa” poprowadzonej przez dr. Mieczysława Guzewicza. Na czas konferencji dziećmi zajmowali się opiekunowie, a małżonkowie w skupieniu rozważali słowa prelegenta. Wykładowca podkreślił, że pomysłodawcą małżeństwa jest sam Bóg. To On powołuje mężczyznę i kobietę do trwania we wspólnocie całego życia. To On gwarantuje najwyższą jakość więzi małżeńskiej, oczywiście jeżeli małżonkowie z Nim współpracują. Jak powinna wyglądać ta współpraca? To codzienna modlitwa małżonków, noszenie obrączki, niedzielna Msza Święta, częsta spowiedź oraz zachowanie czystości małżeńskiej, świętowanie każdej rocznicy ślubu oraz nieustająca modlitwa za współmałżonka. Dr Guzewicz przypomniał, że patronem uzdrawiania relacji małżeńskiej jest Archanioł Rafał, a modlitwa małżeńska ma moc egzorcyzmowania, która chroni małżeństwo przez różnymi zagrożeniami. Podczas prelekcji poruszony został również temat odpowiedzialności mężczyzny za przekazywanie wiary i czuwanie nad rozwojem duchowym wszystkich członków rodziny. Po wysłuchaniu tych ważnych i mocnych słów, małżonkowie otrzymali pamiątki.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, przy miłych serdecznych rozmowach i nawiązaniu nowych kontaktów.
/ uczestnicy/

Imieniny ks. proboszcza Jerzego Kubika- 23 kwietnia 2017.

b1.png

Księże Proboszczu.
Z okazji imienin życzymy dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha, radości każdego dnia, Błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej na długie lata.

Życzymy księdzu wszelkiej pomyślności w realizacji planów i zamierzeń, oraz tego, by Twoje szlachetne powołanie, przyniosło Ci zadowolenie i satysfakcję z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi.

Szczęść Boże. Parafianie.

Wizytacja kanoniczna ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza - 21 kwietnia 2017.

W ramach wizytacji ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz odwiedził szkołę, gdzie uczestniczył w lekcji religii, a następnie spotkał się z Gronem Pedagogicznym ZSP w Baćkowicach. Odwiedził również Placówkę wychowawczą w Nieskurzowie, następnie odwiedził chorych, spotkał się z rodzicami i rodzeństwem kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z parafii. O godz. 15.30 spotkał się w kościele z sołtysami, KŻR, przyjaciółmi WSD, chórem, scholami, dziećmi przygotowującymi się do I komunii św. i ich rodzicami, młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania i ich rodzicami, ministrantami, lektorami, wspólnotą adoracyjną i wszystkimi innymi wspólnotami. Po spotkaniu odbyła się uroczysta Msza św., którą celebrował ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, wraz z ks. Jerzym Kubikiem i ks. dziekanem Jerzym Beksińskim.

Piąta rocznica śmierci ks. kan. Romana Stępnia - 20 kwietnia 2017.

W piątą rocznicę śmierci uczczono pamięć zmarłego Proboszcza. +ks. kanonika Romana Stępnia. 20 kwietnia o godz. 17.00 sprawowano Mszę św. w intencji ks. Romana z udziałem parafian - parafia Baćkowice, Boleszyn, Momina, oraz brata zmarłego. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Jerzy Kubik, a wraz z nim kapłani – ks. Andrzej Wróblewski, ks. Robert Capała, ks. Bronisław Jaworski.

Święte Triduum Paschalne i Wielkanoc 13-16 kwietnia 2017.

W naszym kościele liturgie Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Chrystusa sprawowane były bardzo uroczyście. Msze św. celebrowali
ks. proboszcz Jerzy Kubik i ks. wikariusz Bronisław Jaworski.

13 kwietnia – Wielki Czwartek. Wieczorem, o godz.17.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię. Po obrzędach wstępnych i odśpiewaniu hymnu Chwała na wysokości, zamilkły organy i dzwony kościelne. Odtąd słyszeliśmy już tylko drewniane kołatki. Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. Tabernakulum zostało puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu.
14 kwietnia – Wielki Piątek. Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień parafianie adorowali Najświętszy Sakrament. Wieczorem godz. 17.00 odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczęła się ona milczeniem całego kościoła. Kapłani upadli na twarz, a ludzie klęcząc milczeli. Jest to upokorzenie się człowieka wobec Boga, a także wyrażenie smutku i bólu całego Kościoła. Następnie czytano opis Męki Pańskiej według św. Jana. Odsłonięto i wniesiono Krzyż i księża wraz z wiernymi oddali cześć krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Po Liturgii odbyła się adoracja przygotowana przez Kingę Firmanty i Kingę Brodawka. Piękne rozważania przeplatane były śpiewem przy akompaniamencie gitary. https://www.youtube.com/watch?v=shwPoW3s91A&t=17s
15 kwietnia – Wielka Sobota. Rano księża święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach przez wiernych. O godz. 18.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania. Nie była to typowa Msza, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej jest jeszcze Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Liturgię rozpoczęliśmy przed kościołem, gdzie ks. wikariusz poświęcił ogień, od którego został zapalony paschał – symbol Chrystusa. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako miłosierny sędzia. Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia. Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. Nastąpiło radosne „Exultet” rozpoczynające Zmartwychwstanie Pańskie Wszyscy zapalili od paschału świece. Dźwiękiem dzwonków i dzwonu kościelnego oraz śpiewając hymn „Chwała na wysokości Bogu” przeszliśmy do Ewangelii Nowego Testamentu. Nastąpiło również poświęcenie od paschału wody chrzcielnej. Przy zapalonych świecach Wierni odnowili swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św.
16 kwietnia - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela rozpoczęła się o godz. 6 poranną mszą, Rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwon, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Po procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła, odbyła się uroczysta Msza Święta. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym.

Niedziela Palmowa 9 kwietnia 2017.

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Jest to więc czas wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania cierpienia męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości ze zmartwychwstania. W naszym kościele palmy święcone były na wszystkich mszach świętych. Na sumie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymały od ks. proboszcza książeczki do nabożeństwa.

Rekolekcje Wielkopostne 6-8 kwietnia 2017.

W dniach 6 – 8 kwietnia 2017r. odbyły się w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które głosił ks. płk Jerzy Niedbała. Oprócz spotkań z całą społecznością parafialną, ks. Jerzy spotykał się również z dziećmi i młodzieżą w czwartek na konferencji i Mszy św. z nauką oraz na rozważaniach Drogi Krzyżowej w piątek w naszym kościele parafialnym. Były to na pewno niezapomniane spotkania. Sobota była dniem spowiedzi wielkanocnej. Ks. Proboszcz Jerzy Kubik podziękował ks. Jerzemu za wygłoszone słowo Boże, które pomogło nam przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Bardzo serdecznie dziękujemy ks. płk Jerzemu Niedbale za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie Wielkopostnych Rekolekcji w Naszej Parafii pw. Św. Mikołaja. Bóg zapłać!

Rekolekcje Wielkopostne Baćkowice 6-8 kwietnia 2017.

CZWARTEK – 6 kwietnia 2017 r.
9.00 – Spotkanie dla SP (konferencja i Msza święta z nauką w kościele)
11.00 – Spotkanie dla gimnazjalistów (w kościele)
17. 00 – Msza święta z nauką dla wszystkich.

PIĄTEK – 7 kwietnia 2017 r.
8.00 – Msza święta z nauką dla wszystkich.
9.00 - Droga Krzyżowa dla SP (konferencja i Droga Krzyżowa w kościele)
11.00 – Droga Krzyżowa dla gimnazjalistów (w kościele)
16.30 – Droga Krzyżowa
17.00 – Msza święta z nauką dla wszystkich.

SOBOTA - DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW.
Spowiedź: 9.00 -12.00 i 16.30 - 17.00
8.00 – Godzinki
8.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
10.00– Msza św. z nauką rekolekcyjną
12.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
16.30 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
17.00 – Msza święta z nauką rekolekcyjną i zakończenie rekolekcji

12 rocznica śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia 2017

2 kwietnia 2005 r. zmarł Jan Paweł II - Karol Józef Wojtyła. Biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał (1967–1978), zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II zakończony 1 maja 2011. 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II.

Droga Krzyżowa w Łagowie - 17 marca 2017

W piątek17 marca w Łagowie ks. Jerzy Kubik prowadził Drogę Krzyżową w intencji rodzin. Rozważania czytały osoby należące do Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie - Katolickie Centra Pomocy Rodzinie powołane zostały z inicjatywy ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza świadczą szeroko rozumianą pomoc osobom, małżeństwom i rodzinom przeżywającym różnorakie trudności życiowe. Zakres pomocy obejmuje przygotowanie do małżeństwa, odpowiedzialne rodzicielstwo, konflikty małżeńskie i rodzinne, trudności wychowawcze, wsparcie samotnych matek, wybór stanu i zawodu, prawo cywilne, problemy narkomanii i alkoholizmu, konflikty z najbliższymi, stres związany z życiem codziennym, depresje, zaburzenia nerwicowe, pomoc ofiarom przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.
Po Drodze Krzyżowej odbyła się Msza św., której przewodniczył i kazanie powiedział ks. Tomasz Cuber, a następnie spotkanie członków KCPR.

Środa Popielcowa - 1 marca 2017

„Słowa: ”Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz!”, skierowane są najpierw nie do wszystkich stworzeń, ale do człowieka, którego Bóg stworzył na swój obraz i umieścił w centrum wszechświata. Przypominając mu, że musi umrzeć, Bóg nie niszczy pierwotnego zamysłu, co więcej potwierdza go i w sposób szczególny przywraca po upadku spowodowanym przeze grzech pierworodny.. To potwierdzenie przyszło wraz z Chrystusem, który dobrowolnie przyjął na siebie brzemię grzechu i zechciał przejść przez śmierć. W ten sposób świat stał się widownią Jego męki i zbawczej śmierci. Oto misterium paschalne, w głąb którego prowadzi nas w sposób szczególny okres Wielkiego Postu.”
/Jan Paweł II, Homilia 17 luty 1999/

Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Msze św. odbyły się o godz. 8:00; 10.00; 16.00 i 17.00

Ofiarowanie Pańskie- 2 luty 2017

W dniu dzisiejszym wspominaliśmy wydarzenie, które miało miejsce w świątyni jerozolimskiej 40 dni po narodzeniu Pana Jezusa. To Święto Ofiarowania Pańskiego -„Matki Bożej Gromnicznej” i Dzień Życia Konsekrowanego. Msze św. zostały odprawione o godz. 8, 10, 16 i 17.Na każdej Mszy świętej było poświęcenie gromnic.

Uroczystość Trzech Króli - 6 stycznia 2017

Dzisiaj, jak co roku obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego. Jak co roku, ks. proboszcz poświęcił złoto, kadzidło i kredę, którą oznaczyliśmy drzwi naszych domów.
„Słowa: ”Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz!”, skierowane są najpierw nie do wszystkich stworzeń, ale do człowieka, którego Bóg stworzył

Sprzątanie kościoła

 1. Janczyce
 2. Baranówek
 3. Żerniki
 4. Kolonie Żernickie
 5. Kolonie Olszownickie
 6. Stanisławów
 7. Olszownica
 8. Górki
 9. Baćkowice - ul. Leśna
 10. Baćkowice - Poddane
 11. Nieskurzów Mały
 12. Nieskurzów Podlesie
 13. Nieskurzów Stary
 14. Nieskurzów Nowy
 15. Baćkowice Górne
 16. Baćkowice - Osiedle
 17. Baćkowice - Kanturka

Jedna kolejka do sprzątania obejmuje 4 kolejne rodziny. W przypadku większych świąt i uroczystości kolejka jest podwójna.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License