2008
Wydarzenia, które miały miejsce przed założeniem strony są opisane na stronie poświęconej historii parafii.

28 stycznia 2008
ZrzutB.png

Powstanie strony internetowej. Uruchomiona została strona parafialna na wikodot.com. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i strona będzie się rozwijać. Pierwszymi redaktorami strony byli: ks. Robert Capała i Błażej Chodorek. Trzeba dodać, że powstanie internetowej strony parafialnej było wielkim pragnieniem śp. ks. kan. Jana Szczodrego

31 stycznia 2008
licznik100.png

100 wejście Ok godz. 10:00 odnotowano setne wejście na stronę.

1 lutego 2008
google.png

I miejsce w google. Adres naszej strony stanął na pierwszym miejscu rezultatów wyszukiwania frazy "parafia Baćkowice" w wyszukiwarce google.

11 lutego 2008
bursa.jpg

Dzień chorych. Obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. O godz 12:00 ks. proboszcz odprawił specjalną Mszę w intencji chorych oraz wygłosił okolicznościowe kazanie. W czasie liturgii osoby chore z naszej parafii otrzymały namaszczenie chorych, a po Mszy Świętej odbyło się specjalne nabożeństwo zakończone tzw. błogosławieństwem lourdzkim chorych.

24 lutego 2008
licznik.png

1000 wejście. W godzinach rannych nasz parafianin odnotował 1000 wejście na stronę.

29 lutego — 4 marca 2008
ksjan

Rekolekcje wielkopostne. Przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne, które prowadził Ks. mgr Jan Ziętarski - rektor kościoła w Jędrzejowie. W naukach rekolekcyjnych zwrócił szczególną uwagę na obecność krzyża i Maryi w naszym życiu. Zdjęcia z rekolekcji

15 marca 2008
Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień. Rozpoczęliśmy obchody Wielkiego Tygodnia. Na sumie o godz. 12:00 Ks. Proboszcz poświęcił palmy, a następnie odbyła się procesja z palmami dookoła kościoła. Ludzi było tak dużo, ze kiedy ministrant niosący krzyż doszedł do drzwi głównych, niektórzy wierni jeszcze wychodzili.

2 kwietnia 2008
IIIRocznicaMierciJanaPawAII.jpg

III rocznica śmierci papieża. Obchodziliśmy trzecią rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. O godz. 20:30 Ks. proboszcz odprawił Mszę świętą w intencji beatyfikacji papieża Polaka oraz wygłosił kazanie, w którym wskazał zebranym jak wielkim darem dla nas był i jest Papież Jan Paweł II. Po Mszy Świętej odśpiewaliśmy przy wizerunku Sługi Bożego barkę. Gdy dzwony oznajmiły godz. 21:37 w milczeniu modliliśmy się, a następnie zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, oraz powierzyliśmy losy naszej Ojczyzny Bogu przez pieśń Boże, coś Polskę. W czasie całej uroczystości wartę przy wizerunku Jana Pawła II pełnili harcerze i harcerki.

5 kwietnia 2008
ping-pong.jpg

Turniej ministrantów. W Radomyślu nad Sanem 4 ministrantów z naszej parafii wzięło udział w mistrzostwach ministrantów i lektorów w tenisa stołowego. Więcej informacji na ten temat na stronie ośrodka rekolekcyjnego w Radomyślu.

20 kwietnia 2008
l1.gif

Artykuł w Gościu Niedzielnym. W Gościu Niedzielnym ukazał się artykuł na temat naszej parafii autorstwa ks. Michała Szawana

1 maja 2008
dscn2159.jpg

bierzmowanie. W naszej parafii odbyło się bierzmowanie młodzieży. Sakramentu udzielił JE. Edward Frankowski. Biskup w kazaniu uświadomił młodym katolikom jak ważna jest obrona wiary i przez co należy tą wiarę umacniać. Oznajmił też, że rodzice mają ogromny wpływ na rozwój duchowy dziecka. Obrzędy mszy św. odbyły się w ciszy i skupieniu przez co nasza młodzież udowodniła swoją dojrzałość. Sakrament bierzmowania przyjęły łącznie 82 osoby, które były ochrzczone w dziesięciu różnych parafiach. Galeria zdjęć

18 maja 2008
I Komunia Święta

I Komunia Święta. W niedzielę Trójcy Świętej, na Mszy Świętej o godz. 12:00, 27 dzieci z klasy drugiej (11 dziewczynek i 16 chłopców) z naszej parafii przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa w Komunii Świętej. Uroczystą Mszę Świętą sprawował ks. proboszcz, który w wygłoszonej homilii nawiązał do hasła roku duszpasterskiego - bądźcie uczniami Chrystusa. Było to jednocześnie hasło, jakie rodzice dzieci pierwszokomunijnych zamieścili na dekoracji w kościele.

22 maja 2008
BoECiaO2008.jpg"

Boże Ciało. W uroczystość Bożego Ciała przeszliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy. Pierwszy był usytuowany przy krzyżu przydrożnym, drugi koło straży pożarnej, trzeci koło szkoły, natomiast czwarty pomiędzy cmentarzem a plebanią. W organizacji procesji w znacznym stopniu pomogli strażacy, ministranci oraz mieszkańcy wiosek, którzy pięknie przystroili ołtarze. Swój spory wkład miały również dzieci I-komunijne, które nie tylko pięknie się prezentowały w swoich strojach, ale także wielbiły Boga, sypiąc kwiatki na drogę.

22 maja 2008
adscn2309.jpg

Nowy kościelny. Nastąpiła zmiana na stanowisku kościelnego-grabarza. Posługę zakończył pan Henryk Komada, a rozpoczął pan Piotr Majecki. Na zdjęciu ks. proboszcz z p. Piotrem.

23 maja 2008
Wyjazd do Kałkowa

Pielgrzymka do KałkowaDzieci, które w poprzednią niedzielę po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swojego serca, uczestniczyły wraz z rodzicami w dziękczynnej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie. Po przybyciu na miejsce,dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo od ks. Czesława Wali, kustosza sanktuarium. Następnie miały okazję obejrzeć panoramę świętokrzyską, oraz zwiedzić golgotę, po czym wszyscy udali się do kościoła na Mszę Świętą, której przewodniczył nasz ks. proboszcz, a koncelebrowali liczni kapłani, m. in ks. wikariusz. Po Mszy Świętej było wspólne zdjęcie na schodach sanktuarium i powrót do domu. Po drodze jeszcze zdążyliśmy obejrzeć figurę wiecznego pielgrzyma w Nowej Słupi.

27 — 29 maja 2008
grzejnik.jpg

Modernizacja ogrzewania kościoła. Trzy dni trwały prace przy zakładaniu nowego ogrzewania kościoła. Modernizacji dokonała firma Termo-Technika ze Świdnicy. W ramach tych prac zamontowano listwy grzejne pod ławkami, cztery promienniki naścianach kościoła (dwa pod chórem i dwa w prezbiterium), a także zamontowano grzejnik w zakrystii. Oprócz tego zostały wykonane dwie podłogi grzejne do konfesjonałów oraz po jednej do prezbiterium i na stanowisko pana organisty.

2 czerwca 2008
Grill VI 2008

Spotkanie przy grillu. O godz. 17:00 ministranci oraz dziewczynki sypiące kwiaty na procesji Bożego Ciała spotkali przy grillu przed plebanią. W tym radosnym spotkaniu przy kiełbasie i kaszance uczestniczyły także niektóre mamy.

8 czerwca 2008
Niedziela powołaniowa

Niedziela powołaniowa Sióstr Miłosierdzia. Przeżywaliśmy niedzielę powołaniową. Do naszej wspólnoty przyjechały Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo wraz z 10-osobową scholą z Kobylan. Siostra Halina Kawalec - przełożona domu w Kobylanach - opowiadała o powołaniu zakonnym, historii swego zakonu, jak również o Cudownym Medaliku objawionym przez Matką Bożą św. Katarzynie Laboure. Schola śpiewała psalmy i pieśni w czasie Mszy świętych, zaś siostra Maria Szczodra, stryjeczna siostra s.p. ks. kan Jana Szczodrego modliła się za niego przy jego grobie. Każdy uczestnik Mszy Świętej otrzymał pamiątkowy medalik i obrazek.

10 czerwca 2008
36 rocznica święceń - zdjęcia

36 rocznica święceń kapłańskich księdza proboszcza. Ksiądz proboszcz obchodził 36 rocznicę swoich święceń kapłańskich. Z tej okazji o godz. 18:00 była sprawowana Msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. kan. Jan Mikos, a koncelebrował ks. wikariusz. Ks. Jan wygłosił takze okolicznościowe kazanie ukazując rolę i pracę kapłana pośród ludu Bożego. Po Mszy świętej życzenia w imieniu parafian złożyły dzieci oraz dorośli, zaś w imieniu księży przemawiał ks. dziekan naszego dekanatu. Na koniec słowo zabrał ks. proboszcz, który nie zapomniał też obdarować parafian oraz przybyłych gości obrazkami i cukierkami

19 — 20 czerwca 2008
Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego. W naszej parafii młodzież i dzieci zakończyły rok szkolny. Z tej okazji odbyły się msze św. W czwartek do kościoła przyszła młodzież z gimnazjum, a w piątek w świątyni zebrały się dzieci z podstawówki. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za opiekę podczas tego roku nauki. Pomodliliśmy się za rodziców i nauczycieli, którzy pomagają nam dojrzeć poprzez pomoc w podejmowaniu trudnych decyzji.

20 lipca 2008
Niedziela misyjna - zobacz zdjęcia

Niedziela misyjna. Yesu akuzwe! (w jęz. kinyarwanda Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!) Mungu asifiwe! (w jęz. kiswahili Niech będzie Bóg uwielbiony) Tymi zwrotami w językach afrykańskich powitał zaskoczonych uczestników Liturgii Mszy Świętej o. Jan Kędziora. Jest on pallotynem-misjonarzem, pochodzącym z pobliskiej Zbelutki, który 23 lata spędził w Afryce w Kongo. Do parafii naszej przybył na zaproszenie ks. proboszcza Romana Stępnia. W czasie wszystkich Mszy Świętych opowiadał o pracy misyjnej, o problemach dotykających miejscową ludność - zwłaszcza o głodzie i wyzyskiwaniu Afryki przez bogate kraje. Nade wszystko jednak ukazywał wielką miłość i pragnienie Boga, które znalazł u ludzi, wśród których pracował; miłość, która powoduje, że ludzie Afryki są nadzieją Kościoła, zwłaszcza Kościoła w Europie. I choć kazania były długie, to jednak wszyscy słuchali ich z zapartym tchem. Po Mszy świętej wierni mogli obejrzeć przed kościołem wystawę zdjęć z pracy misyjnej, a także nabyć różne książki i pamiątki misyjne, m. in wyrzeźbione w Kongo figurki Matki Bożej, czy też figurki Pana Jezusa z drzewa eukaliptusowego. Trzeba przyznać, że zarówno wystawa, jak i pamiątki z Afryki cieszyły się dużym zainteresowaniem, co miało też wymiar materialny w postaci sporej sumy, którą zostały wsparte dzieła misyjne.

22 sierpnia 2008
Zobacz zdjęcia z odpustu

Odpust ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej. Przeżywaliśmy odpust ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił nasz rodak, Ks. Krzysztof Rusiecki. Msza święta była celebrowana w nowym ornacie, który ofiarował pan Jan Gardynik z Nieskurzowa Nowego, mieszkający obecnie w Kanadzie. Wśród przybyłych gości byli księża z naszego dekanatu, z dekanatu sąsiedniego, a nawet z Diecezji Radomskiej, wśród nich ks. inf. Czesław Wala - kustosz maryjnego Sanktuarium w Kałkowie.

1 września 2008
Logo szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci i młodzież z naszej parafii rozpoczęły rok szkolny. Jak zawsze przy każdym większym wydarzeniu w ich życiu towarzyszy im Jezus Chrystus. Dlatego o godzinie 800uczniowie zgromadzili się w kościele by modlić się do Boga o dar mądrości, by w nowym roku szkolnym każdy z nich kierował się rozumem a Duch Święty pomagał im nie zboczyć ze ścieżki do Boga, którą jest życie.

7 września 2008
Dożynki

Dożynki. Obchodziliśmy parafialne dożynki. Uroczysta Mszę Świętą , w której dziękowaliśmy za plony ziemi, ks. Robert celebrował o godz. 12:00. Po znaku krzyża zostały pobłogosławione wieńce dożynkowe i z procesją ruszyliśmy dookoła kościoła. Wieńce w tym roku swoim wystrojem nawiązywały do zbliżającego się nawiedzenia Matki Bożej, a przygotowały je wioski: Baćkowice, Baranówek, Nieskurzów Nowy, Nieskurzów Stary, Olszownica i Żerniki.

13 — 19 września 2008
Misje Maryjne

W ramach bezpośrednich przygotowań do Uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej odbyły się Misje Maryjne. Prowadził je o. Stanisław Biedrowski - redemptorysta z Tuchowa. W sobotę wieczorem został uroczyście powitany przez ks. Roberta pod krzyżem misyjnym i wprowadzony do naszej świątyni. Przez cały tydzień wierni mogli uczestniczyć we Mszach Świętych, apelach jasnogórskich, czy naukach stanowych. Środa była dniem szczególnym. przede wszystkim był to dzień miłosierdzia Bożego — licznie przystępowano do spowiedzi. Zaś wieczorem była droga krzyżowa ulicami Baćkowic. Czwartek był poświęcony osobom chorym. Niektórzy skorzystali z sakramentów w kościele, innych księża odwiedzili w domach. Wieczorem zaś został ustawiony na cmentarzu krzyż misyjny.Folder z planem Misji i Nawiedzenia w postaci pliku pdf.

20 — 21 września 2008
Nawiedzenie Matki Bożej

Przeżywaliśmy wizytę Matki Boskiej w Jasnogórskim Wizerunku Nawiedzenia.

5 października 2008
Siostry Loretanki

Niedziela powołaniowa Sióstr Loretanek. Do naszej wspólnoty parafialnej przybyły 3 Siostry Loretanki z Warszawy oraz aspirantka Kasia, aby przeprowadzić akcję powołaniową. W czasie każdej Mszy Świętej mówiły o swoim powołaniu, o zgromadzeniu i o założycielu - ks. Ignacym Kłopotowskim. Wszyscy z zapartym tchem słuchali historii powołania. Siostry przywiozły ze sobą także archiwalne egzemplarze czasopisma Różaniec, którego redakcją i wydawaniem zajmuje się ich zgromadzenie. Po Mszy Świętej można było ucałować relikwie ks. Ignacego Kłopotowskiego, a także zaopatrzyć sie w czasopisma religijne.

13 —14 października 2008
Odwodnienie plebanii

Prace przy plebanii. Przeprowadzono prace związane z odwodnieniem budynku plebanii. Pracom przewodniczył p. Stanisław Stępień, brat naszego ks. proboszcza, zaś współpracowali panowie: Adam Brodawka z Żernik, Stanisław Lipka z Żernik, Stanisław Staniek z Janczyc, Józef Czub z Baranówka oraz Antoni Iwanczenko z Nieskurzowa Starego. Przy rozbiórce schodów pracowali Z niekurzowa Małego: Jan Wosik, Zbigniew Stachera, Władysław Włodarczyk i Marian Ortylewski – Bóg zapłać.

16 października 2008
Pielgrzymka do Częstochowy

Dziękczynna pielgrzymka do Częstochowy i Gidel. 30-osobowa grupa naszych parafian pod przewodnictwem ks. Roberta uczestniczyła w dziękczynnej autokarowej pielgrzymce do Częstochowy. Pielgrzymi przybyli do Częstochowy około godziny 9. Od razu udali się na wały, aby odprawić drogę krzyżową. O godz. 11:00 uczestniczyli we Mszy Świętej w kaplicy cudownego obrazu, w czasie której dziękowali Bogu za dar nawiedzenia parafii przez Matkę Boska Częstochowską oraz za dar pontyfikatu Jana Pawła Wielkiego. W drodze powrotnej pielgrzymi udali się do sanktuarium w Gidlach, aby tam modlitwą różańcową oddać cześć Matce Bożej.

19 października 2008
Peregrynacja Obrazu Matki Bożej

Rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej w rodzinach. Rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w rodzinach naszej parafii. Na Mszy Świętej o godz. 8:30 ks. proboszcz poświęcił feretron z wizerunkiem Matki Bożej. Następnie feretron został przekazany pierwszej rodzinie z Janczyc. Pozostali mieszkańcy otoczyli niosących specjalnie na ten cel uwitym wiankiem z barwinka i procesyjnie ruszyli do Janczyc, śpiewając po drodze pieśni maryjne. Nawiedzenie rodzin przez obraz matki Bożej jest jednym z owoców niedawnego nawiedzenia parafii. Inicjatywa ta ma służyć pogłębieniu wiary, religijności, modlitwy i miłości do Matki Bożej w naszych rodzinach.

1 listopada 2008
I Listopada

Uroczystość Wszystkich Świętych. Obrodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. O godz. 12:00 była sprawowana Msza Święta na cmentarzu parafialnym. Po mszy Świętej przeszliśmy z procesją po cmentarzu modląc się za zmarłych polecanych w wypominkach. tego Dnia również gościliśmy diakona WSD w Sandomierzu,który przy cmentarzu kwestował na rzecz seminarium. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

2 listopada 2008
Wieniec

Rocznica śmierci bpa Piotra Gołębiowskiego. W dzień zaduszny w naszym kościele w sposób szczególny polecaliśmy Bogu zmarłych z naszych rodzin, dusze w czyśćcu cierpiące oraz księży, którzy pracowali w naszej parafii. Wśród nich szczególnie pamiętaliśmy o naszym proboszczu z czasów wojny, Słudze Bożym Ks. Bpie Piotrze Gołębiowskim, albowiem w ten listopadowy dzień wypada zawsze rocznica jego śmierci. Z tej okazji z naszej parafii o godz. 16:00 wyruszyła autobusem grupa pod przewodnictwem ks. proboszcza pielgrzymów, aby w bazylice katedralnej w Sandomierzu uczestniczyć we mszy świętej sprawowanej w intencji wyniesienia Sługi Bożego na ołtarze. Po Mszy Świętej pielgrzymi złożyli wieniec od parafii przy grobie ks. bpa Piotra Gołębiowskiego w podziemiach katedry sandomierskiej.

8 listopada 2008
Grill IX 2008

Grill dla uczestników nabożeństw różańcowych. W sobotę o 10:00 rozpoczęło się spotkanie przy grillu dla dzieci i młodzieży - wytrwałych uczestników nabożeństw różańcowych. Wśród przybyłych największa grupę stanowili ministranci oraz dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej. Oprócz kiełbasy z grilla,którą serwował osobiście ks. proboszcz zgromadzeni młodzieńcy i dziewczęta otrzymali symboliczne pamiątki również ufundowane przez ks. proboszcza.

8 listopada 2008
Budowa kładki

Budowa nowej kładki. Podczas, gdy młodzież i dzieci bawiły się przy grillu, dorośli mieszkańcy Baćkowic i Nieskurzowa Nowego budowali nową kładkę przez rzekę,oraz modernizowali drogę od rzeki do kościoła. Inicjatorem i pomysłodawcą był pan Stanisław Masternak z Nieskurzowa Nowego. Wraz z nim pracowali: z Nieskurzowa Nowego: Stanisław Stańczak, Wiesław Gadowski, Jan Stańczak, Jan Frejlich, Marek Kupka, Jan Stańczak, z Baćkowic: Czesław Kot, Darek Kaczmarczyk, Krzysztof Gadowski, Bogdan Szczepanik, Stanisław Szczykutowicz, Stanisław Orzeł. Zaś p.Helena Powrózek z Nieskurzowa Nowego wsparła prace finansowo. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać.

11 listopada 2008
Święto niepodległości

90 rocznica odzyskania niepodległości Polski. O godz. 10 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz, zaś Słowo Boże wygłosił ks. wikariusz. We Mszy Świętej uczestniczył zastęp strażaków w strojach galowych, był takze obecny poczet sztandarowy z gimnazjum. Jako wprowadzenie do liturgii służyły pięknie wydeklamowane wiersze przygotowane przez młodzież z gimnazjum.

20 listopada 2008
Pogrzeb biskupa Mariana Zimałka

Pogrzeb Ks. Bpa Mariana Zimałka. Przedstawicielki naszej parafii uczestniczyły w pogrzebie Ks. Bpa Mariana Zimałka, emerytowanego biskupa pomocniczego Diecezji Sandomierskiej. Uroczystości odbyły się w Sandomierzu, gdzie przez większą część życia mieszkał i pracował. Zmarły 12 listopada Ks. Bp był mocno związany z naszą parafią, albowiem przez szereg lat przyjeżdżał tutaj, aby udzielać sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Zdjęcia pochodzą z galerii strony internetowej Diecezji Sandomierskiej.

6 grudnia 2008
OdpustSwMikoAja2008.jpg"

Odpust ku czci św. Mikołaja Obchodziliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Mikołaja, patrona naszej parafii. Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12:00 przewodniczył i kazanie wygłosił kustosz sanktuarium w Kałkowie - ks. inf. Czesław Wala. Koncelebransami byli - wicedziekan naszego dekanatu - ks. prał. dr Andrzej Miller oraz ks. dr Andrzej Wróblewski z Diecezji Radomskiej. Na odpust przybyli liczni wierni a także księża z dekanatu oraz ks. dziekan z Pawłowa z Diecezji Radomskiej - ks. kan. Andrzej Rdzanek. Dzień odpustu był również dniem spowiedzi adwentowej. Ponieważ była ładna pogoda, po sumie poszliśmy z procesja eucharystyczną dookoła kościoła. W procesji były niesione dwa sztandary z wizerunkiem św. Mikołaja.

18 grudnia 2008
Jasełka w Nieskurzowie

Opłatek w placówce opiekuńczej W czwartek przed świętami Bożego narodzenia dzieci i młodzież z Placówki Wychowawczo-Opiekuńczej w Nieskurzowie Nowym wraz ze swymi opiekunami i wychowawcami przeżywała spotkanie opłatkowe. O 15:00 wszystkich uczestników tego spotkania, wśród których był m. in. ks. wikariusz, powitała bardzo serdecznie dyrektor ośrodka, pani mgr Katarzyna Kędziora. Następnie zostały wystawione jasełka, w które byli zaangażowani wszyscy wychowankowie placówki. Aktorzy z wielkim przejęciem i poczuciem powagi sytuacji wykonywali swoje kwestie w sztuce. Po jasełkach słowo do zgromadzonych skierował ks. Robert. Przedstawił on symbolikę opłatka wskazując na jego podobieństwo do konsekrowanej Hostii, którą przyjmujemy w Komunii Świętej. Tak, jak do Komunii idziemy pojednani ze sobą i Bogiem, tak i podczas łamania opłatka nie powinniśmy szukać zwad, ale być w zgodzie. Następnie była wspólna modlitwa. Po modlitwie każdy wziął do ręki opłatek, aby się nim wzajemnie połamać i złożyć sobie życzenia. Gdy wszyscy już się połamali zrobiono pamiątkowe zdjęcia i rozpoczęto uroczystą wieczerzę, która była bardzo smaczna.

19 grudnia 2008
Jasełka szkolne

Opłatek szkolny W ostatnim dniu nauki przed świętami dzieci z naszej parafii uczące się w szkole podstawowej w Baćkowicach przedstawiły całej społeczności szkolnej jasełka Bożonarodzeniowe. Był to pierwszy punkt programu spotkania opłatkowego dzieci, młodzieży i grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Baćkowicach. Teksty przedstawienia odegrane z iście profesjonalnym wyczuciem, z zachowaniem powagi, ale tez odrobiną humoru przedstawiły historię Świętej Rodziny, pasterzy, mędrców ze Wschodu oraz Króla Heroda. Mimo, ze opisywały historie sprzed tysięcy lat nie brakowało także wątków współczesnych - np. pojmanie Heroda jako terrorysty. Jasełka zostały nagrodzone gromkimi zasłużonymi brawami. Po przedstawieniu głos zabrał ks. Robert, który złożył zebranym życzenia świąteczne, oraz przewodniczący rady gminy - pan Stanisław Masternak. Po zakończeniu tej części uroczystości wszyscy udali sie do sal lekcyjnych, aby tam połamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

21 grudnia 2008
fot. Sebastian Krowiński

Światło betlejemskie Na Mszy Świętej o godz 12:00 harcerze z Baćkowic i okolicy należący do hufca Opatów Związku Harcerstwa Polskiego przynieśli światło betlejemskie. Światło, które harcerze otrzymali od skautów słowackich na Łysej Polanie, zostało uroczyście przyniesione do ołtarza w procesji z darami.

1 — 24 grudnia
Roraty

Roraty Codziennie, przez cały adwent (z wyjątkiem niedziel) wierni z naszej parafii uczestniczyli we Mszach Świętych roratnich. Po kazdej Mszy dzieci losowały miedzy sobą figurkę Matki Bożej, która zabierały do domu na 24 godziny, aby się tam modlic z cała rodziną. W ostatni dzien adwentu dziecko, które najwięcej razy wylosowało figurkę otrzymało ją na własność.

25 — 26 grudnia 2008
Pasterka

Święta Bożego Narodzenia Uroczystą pasterką rozpoczęliśmy w kościele obchody uroczystości Bożego Narodzenia. Mszę Świętą sprawowaną tradycyjnie o północy sprawował i homilię wygłosił ks. Proboszcz. Msza święta miała uroczysta oprawę dzięki asyście ministrantów. Na Mszę przybyło bardzo wielu ludzi. Po Mszy Świętej ks. Proboszcz udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa. W ciągu dnia w Boże Narodzenie Msze były sprawowane tak, jak w niedzielę. Radość przeżywaną z powodu narodzenia Pana Jezusa powiększył chrzest trzech nowych członków naszej parafii. W drugi dzień świąt, kiedy wspominamy w liturgii świętego Szczepana, po sumie tradycyjnie był poświęcony owies.

27 grudnia 2008
Kolędnicy

Kolędnicy W święto św. Jana Apostoła niektórych wiernych z naszej parafii, oraz księży na plebanii odwiedzili kolędnicy. Byli to Anioł: Damian Chodorek, Diabeł: Dariusz Gadowski, Herod: Michał Olech, Śmerć: Paweł Olech oraz Żyd: Hubert Kołodziej. Kolędnicy odegrali humorystyczną scenkę o śmierci heroda oraz śpiewali kolędy. Dzięki temu kolejny rok przetrwała wspaniała tradycja kolędnicza. Trzeba nadmienić, że w każdym odwiedzonym domu, zyskali nie tylko wyrazy uznania, ale także różne podarunki.

31 grudnia 2008
Zakończenie roku

Zakończenie roku W ostatni dzień roku kalendarzowego zgromadziliśmy się w kościele na Mszy Świętej o godz. 16:00 aby podziękować Bogu za miniony czas. Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże proklamował ks. proboszcz, zaś koncelebrował ks. wikariusz. Po Mszy Świętej ks. Robert poprowadził nabożeństwo, w którym przepraszaliśmy Pana Boga za nasze grzechy, dziękowaliśmy za łaski otrzymane w tym roku, zwłaszcza za nawiedzenie Matki Bożej a także prosiliśmy o błogosławieństwo na nowy rok życia. Nabożeństwo zakończyło się śpiewem Te Deum, po którym ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa eucharystycznego.

2009-2010

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License