Kronika 2023
2023
24-26 grudnia Boże Narodzenie.Uroczystą pasterką sprawowaną o północy przez ks. Proboszcza rozpoczęliśmy w naszym kościele obchody Uroczystości Bożego Narodzenia. W pierwszy i drugi dzień świąt msze św. sprawowane były w porządku niedzielnym. 26 grudnia we wspomnienie Św. Szczepana na wszystkich mszach odbyło się poświecenie owsa. Wystrój Kościoła i szopkę bożonarodzeniową przygotowali rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Link do zdjęć:Szopka bożonarodzeniowa 2023r.
6 grudnia Odpust parafialny. W środę 6 grudnia przypada Odpust Parafialny Św. Mikołaja. Msze Św. zostały odprawione w porządku niedzielnym o 8.00, 10.00, 12.00 – Uroczysta Suma i o 16.00. Kazania odpustowe głosił w tym dniu v-ce dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, sekretarz Ks. Bpa seniora Edwarda Frankowskiego – Ks. Krzysztof Tryk. Dzień Odpustu był również dniem spowiedzi parafialnej.
11 listopada 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Msza św. w intencji Ojczyzny odbyła się o godz. 10.00, na której obecni byli włodarze naszej Gminy, Bracia Strażacy, poczty sztandarowe, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz wielu parafian. Naszą uroczystość uświetniła orkiestra, Koła Gospodyń Wiejskich oraz chór. Po Mszy Św. wszyscy udali się na cmentarz na Apel poległych, aby oddać hołd Polskim Bohaterom, którzy oddali życie byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Następnie na placu przy Urzędzie Gminy została poświęcona kapliczka Św. Floriana. Pamiętajmy o słowach naszego Wielkiego Rodaka Św. Jana Pawła II, że wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana - to dar naszych przodków, którzy przelewali krew, abyśmy mogli dziś żyć w wolnej i niepodległej Polsce pielęgnujmy go we właściwy sposób.
16 października 45 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dzisiaj, 16 października mija 45 lat od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach papieżem niebędącym Włochem. Był również najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 r. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat.
15 października XXIII Dzień Papieski. Dziś przeżywamy XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”- zbiórka do puszek na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ofiary zostaną przekazane uczniom i studentom z biednych rodzin jako żywy pomnik Św. Jana Pawła II. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary przeznaczone na wyżej wymieniony cel.
3 września Pożegnanie ks. Piotra. Z dniem 24 sierpnia ks. Piotr Strojny, nasz dotychczasowy wikariusz decyzją J.E. Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza został mianowany wikariuszem parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim. Składamy serdeczne Bóg zapłać ks. Piotrowi za pracę w naszej parafii i głoszenie Słowa Bożego. Dziękujemy za sakramenty święte, za posługę konfesjonału, za pracę z młodzieżą, za otwartość, życzliwość oraz serdeczność. Na dalsze lata posługi kapłańskiej życzymy błogosławieństwa Bożego, opieki Maryi, siły i wytrwałości. Szczęść Boże ks. Piotrze.
22 sierpnia Odpust parafialny. We wtorek 22 sierpnia przeżywaliśmy Odpust Parafialny – Niepokalanego Serca NMP. Msze Święte w dniu Odpustu w naszym Kościele zostały odprawione o godz. 8.00, 10.00, Uroczysta Suma z procesją o godz. 12.00 i po południu o godz. 16.00. Odpust jest Świętem Parafialnym, podczas którego oddajemy się pod opiekę Niepokalanemu Sercu MNP i przez Jej wstawiennictwo wypraszamy potrzebne nam łaski.Homilię i wspólną modlitwę poprowadził ks. Zbigniew Kargul - proboszcz Parafii Grzegorzowie. W naszej parafialnej uroczystości uczestniczyli również księża z naszego dekanatu. Dziękujemy serdecznie ks. Zbigniewowi Kargulowi za podjęcie się głoszenia dziś Słowa Bożego w naszej wspólnocie, za żywe świadectwo wiary i życzymy owocnej pracy. Link do zdjęć: Odpust Parafialny 2023r.
15 sierpnia Dożynki diecezjalne. Siedmioosobowa delegacja z naszej Parafii wraz z ks. proboszczem Markiem Tabaszewskim uczestniczyła w Dożynkach Diecezjalnych w Raniżowie. Delegacja naszej Parafii w strojach regionalnych w procesji niosła wieniec dożynkowy i uczestniczyła w uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem Ordynariusza naszej Diecezji Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza.
13 sierpnia Dożynki parafialne. W niedzielę 13 sierpnia na Sumie o godz. 12.00 odbyły się nasze dożynki parafialne. Wzięli w nich udział mieszkańcy wszystkich sołectw naszej parafii. Organizatorem święta plonów był ks. proboszcz Marek Tabaszewski. Msza św. była podziękowaniem za tegoroczne zbiory. Były więc piękne wieńce dożynkowe uplecione przez przedstawicieli poszczególnych wiosek. Pamiętajmy jak ciężka i odpowiedzialna praca rolnika, doceniajmy ją i dowartościowujmy. Link do zdjęć:Wieńce dożynkowe 2023r
16 czerwca Sakrament Bierzmowania. W piątek 16 czerwca 2023r. młodzież z klas ósmych z naszej parafii otrzymała z rąk ks. bp Edwarda Frankowskiego sakrament bierzmowania, który ma ich umocnić do mężnego wyznawania swojej wiary i życia według jej zasad. We Mszy św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. Bp Edwarda Frankowskiego uczestniczyli również: ks. kan. Paweł Mackiewicz – dziekan dekanatu świętokrzyskiego, ks. Mieczysław Surus, ks. Marek Bieniarz, ks. Piotr Haracz, ks. Krzysztof Tryk, ks. Proboszcz Marek Tabaszewski, ks. Piotr Strojny. Młodzieży towarzyszyli świadkowie i najbliższa rodzina. Wspierajmy naszą młodzież modlitwą, aby nie bała się pogłębiać swojej wiary. Na pamiątkę sakramentu bierzmowania młodzież otrzymała krzyże pobłogosławione przez ks. Biskupa. Link do zdjęć: Bierzmowanie 2023r
8 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Uroczystość Bożego Ciała przeszliśmy z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy. Pierwszy Ołtarz przy targowisku – przygotowany przez mieszkańców Nieskurzowa Starego i Nieskurzowa Nowego. Drugi Ołtarz obok remizy i Urzędu Gminy – przygotowany przez mieszkańców Olszownicy i Stanisławowa. Trzeci Ołtarz na parkingu obok szkoły – przygotowany przez mieszkańców Żernik, Baranówka i Janczyc. Czwarty Ołtarz obok Kościoła – przygotowany przez mieszkańców Baćkowic. Dziękujemy mieszkańcom wszystkich wiosek naszej parafii za piękne przygotowanie ołtarzy. Podczas procesji Krzyż, baldachim i chorągwie nieśli strażacy. Parafianie pozostałe feretrony. Dziewczynki z klasy III i IV sypały kwiaty pod czujnym okiem swoich mam. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie ks. proboszcz i ks. wikariusz czytali związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Przy ostatnim ołtarzu ks. Proboszcz wygłosił kazanie i zaprosił wiernych do Kościoła, a następnie podziękował wszystkim za wspólne wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Link do zdjęć: Uroczystość Bożego Ciała
21 maja I Komunia Święta.Dzisiaj w naszej parafii, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godz. 12.00 odbyła się uroczysta I KOMUNIA ŚW. dzieci z klas trzecich. Mszy Św. przewodniczył ks. proboszcz Marek Tabaszewski. Z radością przyjmujemy dzieci do wspólnoty uczestników uczty eucharystycznej. Niech dzisiejsza radość z przyjęcia po raz pierwszy komunii św. trwa przez całe życie tych dzieci, a rodzice niech dają im nadal przykład chrześcijańskiego życia. Link do zdjęć: I Komunia Święta
14 maja Występ muzyczny.Na Mszy Św. o godz. 10.00 odbył się występ muzyczny członków Dziennego Domu Seniora w Olszownicy na czele z Panią Kierownik Dorotą Kasprzycką. Seniorzy podczas Mszy Świętej śpiewali Pieśni Maryjne. Na gitarze akompaniował im pan Zdzisław Staniszewski z Opatowskiej Szkoły Sztuk Artystycznych, a dyrygowała pani Olga. Link do zdjęć: Występ muzyczny
kwiecień Wielkanoc.W Wielki Czwartek rozpoczęliśmy ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE. W tym dniu w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu odbyła się Msza Krzyżma koncelebrowana przez Kapłanów pod przewodnictwem Pasterza naszej Diecezji z udziałem Liturgicznej Służby Ołtarza. W naszej Świątyni Msza Św. Wieczerzy Pańskiej odbyła się o godz. 17.00. Modliliśmy się za Kapłanów, zwłaszcza tych, którzy pracowali i pracują w naszej Parafii oraz o nowe święte powołania Kapłańskie. Po Mszy Św. nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00. W Wielki Piątek w południe odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż pod przewodnictwem Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza. W naszym Kościele Droga Krzyżowa odbyła się o godz. 16.30, a po niej nabożeństwo Męki Pańskiej i adoracja Krzyża do godz. 22.00. Po nabożeństwie nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 22.00.W Wielką Sobotę adorowaliśmy Pana Jezusa przy Grobie od godz. 8.00. Poświęcenie pokarmów Wielkanocnych w naszym Kościele odbywało w godzinach: 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12,00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy o godz. 17.00. , na której przy zapalonych świecach odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała do godz. 22.00.Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiegorozpoczęliśmy o godz. 6.00 procesją Rezurekcyjną wokół Kościoła. Po niej została odprawiona Msza Św. Rezurekcyjna rozpoczynająca czas Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu Msze Św. były jeszcze odprawione o godz. 10.00, 12.00 i 16.00.
2 kwietnia Niedziela Palmowa - 2 kwietnia 2023r."Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam Niedziela…. - tak pisał Wł. Syrokomla w "Dniach Pokuty i Zmartwychwstania". Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Jest to więc czas wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania cierpienia męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości ze zmartwychwstania. W naszym kościele palmy święcone były na wszystkich mszach świętych. Przed sumą odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.Link do zdjęć: Niedziela Palmowa
2 kwietnia 18. rocznica śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia 2023r.Dzisiaj obchodzimy 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, który zmarł w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. "Człowiek, który zawsze był za pokojem na świecie, który całym swoim życiem walczył za naszą wolność, za naszą wiarę, za naszą godność"- tak po śmierci Jana Pawła II wypowiedział się Arturo Mari, osobisty fotograf wielkiego Polaka.Serdecznie zapraszamy dziś na godz. 21.00 na Apel Jasnogórski poświęcony osobie Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę odejścia do Domu Ojca Św. naszego wielkiego Rodaka. Swoją obecnością dajmy wyraz szacunku i dziękczynienia za dar Polaka Papieża.Link do zdjęć: Apel Jasnogórski
31 marca Droga Krzyżowa w Nieskurzowie Nowym.31. marca w Nieskurzowie Nowym odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miejscowości zorganizowana przez mieszkańców. Chrystusowi oddali swoje problemy i bóle życia codziennego aby wraz ze Zmartwychwstałym Panem, który mówi do każdego z nas „Pokój Wam”, nie poddać się grzechowi, ale powstawać z własnych słabości. Link do zdjęć: Droga Krzyżowa
30 marca Rekolekcje Wielkopostne.W dniach 30 marca – 2 kwietnia odbyły się w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które głosił ks. Kan. Szymon Bajak. Oprócz spotkań z całą społecznością parafialną, ks. Szymon spotykał się również z dziećmi i młodzieżą z nauką oraz na rozważaniach Drogi Krzyżowej w piątek w naszym kościele parafialnym. Były to na pewno niezapomniane spotkania. Sobota była dniem spowiedzi wielkanocnej. Serdeczne Bóg zapłać Ks. Kan. Szymonowi Bajakowi za wygłoszone do nas słowo Boże. Niech to słowo głoszone z taką mocą i tak przystępnym i obrazowym językiem przyniesie błogosławione owoce przemiany naszych serc i postaw.
12 lutego Spektakl o Bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim.W niedzielę 12 marca gościliśmy grupę teatralną ks. dyrektora Zdzisława Wnukowskiego. Spektakl rozpoczynał 20 minut przed każdą Mszą Św. i kończył parę minut po Mszy Św. Serdeczne Bóg zapłać naszym gościom – aktorom za przybycie do naszej parafii i poprzez żywe słowo przybliżenie nam postaci Prymasa 100-lecia Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukazując jego wewnętrzny świat, jego myśl tak bardzo spójną i wyrazistą z Pontyfikatem Świętego Jana Pawła II - Bóg zapłać.Link do zdjęć: Spektakl teatralny
12 lutego Siostry Służebniczki Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Gościliśmy dzisiaj Siostry Służebniczki Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej na czele z Siostrą Przełożoną. Siostry uświetniły Liturgię Mszy Św. oraz przybliżyły nam postać Ojca założyciela - Sługi Bożego Edmunda Bojanowskiego. Serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej Parafii. Życzymy, aby Zgromadzenie wzbogaciło się o nowe święte powołania, a Matka Boża wypraszała potrzebne łaski.
11 lutego Światowy Dzień Chorego. 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 r. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża. Jako dzień obchodów Ojciec Święty wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu. Hasło tegorocznego dnia wybrane przez papieża Franciszka brzmi: „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”. Na Mszy Św. o godz.16.00 można było przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. Przed Mszą Św. można było skorzystać z sakramentu spowiedzi.
2 lutego Ofiarowanie Pańskie. W dniu 2 lutego w naszym kościele obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Msze św. zostały odprawione o godz. 8.00,10.00 i 16.00. Podczas Mszy świętych, księża pobłogosławili świece, zwane gromnicami, które przynieśli ze sobą parafianie. Zapalona świeca symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego Świętem Trzech Króli. Święto to przypomina nam oddanie hołdu nowo narodzonemu Dzieciątku przez trzech Mędrców przybyłych ze wschodu. W kościele tego dnia święci się kredę, którą po powrocie z kościoła na drzwiach pisze się litery „K+M+B” oraz datę aktualnego roku. Zapis jest interpretowany jako inicjały Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Dawniej pisano litery CMB - skrót łacińskiej inskrypcji Christus Mansionem Benedicat, co oznacza: „niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Msze św. w naszym kościele odbyły się w porządku niedzielnym.
1 stycznia Komunikat. W sobotę 31 grudnia 2022r. o godz. 9.34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Msza św. żałobna w intencji papieża seniora Benedykta XVI zostanie odprawiona w naszym kościele w czwartek 5 stycznia o godz. 13.00.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License