Kronika 2022
2022
25-26 grudnia Święta Bożego Narodzenia.Uroczystą pasterką sprawowaną o północy przez ks. Proboszcza rozpoczęliśmy w naszym kościele obchody Uroczystości Bożego Narodzenia. W pierwszy i drugi dzień świąt msze św. sprawowane były w porządku niedzielnym. 26 grudnia we wspomnienie Św. Szczepana puste miejsce przy naszym parafialnym stole zajęli goście z Ukrainy, którzy są muzykami zespołu "TaRuta" a jednocześnie wolontariuszami z parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach na Ukrainie. Zespół pomaga dzieciom z sierocińca w Tarnopolu i ludziom ze wschodu. Można było nabyć płyty i pamiątki, które będziecie mogli za darowiznę nabyć, a za pieniądze kupimy wszystko, czego potrzeba do domu dziecka. Zdjęcia mozna obejrzeć klikając w link:Zespół TaRuta
6 grudnia Odpust parafialny.We wtorek przypada dzień Odpustu Parafialnego. Msze Św. odbyły się w porządku niedzielnym. Na uroczystej Suma o godz. 12.00. Słowo Boże wygłosił O. Edgar Semeniuk.
27 listopada Czas ADWENTU - 27 listopada - 24 grudnia 2022r. W niedzielę 27 listopada w Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, a ostatnim dniem tego okresu jest zawsze Wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia. Jest to czas przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. W czasie całego adwentu, poza niedzielami, codziennie odprawiane są roraty – msze św. poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna biała świeca zapalona podczas liturgii. Jest ona przewiązana białą lub niebieską wstęgą. Jednym z elementów tradycji adwentowych jest wieniec adwentowy wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu.
11 listopada 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. Marka Tabaszewskiego i ks. Marka Bieniasza odbyła się o godz. 10.00. Na początku zebrani w kościele wysłuchali pieśni patriotycznej w wykonaniu KGW Olszownica, pt. „Tam ma Ojczyzna”. Po Mszy św. wysłuchaliśmy trzech utworów w wykonaniu chóru PSP w Baćkowicach, których przygotowała Pani Małgorzata Czerwińska. Następnie zebrani udali się na parafialny cmentarz pod Pomnik Legionistów. Uroczysty przemarsz prowadziły poczty sztandarowe – OSP w Baćkowicach i Piórkowie oraz ZSP w Baćkowicach. Przy warcie honorowej młodych strażaków z MDP wysłuchaliśmy Apelu Poległych w wykonaniu uczniów, których przygotowały Panie Joanna Stawiarska i Joanna Flis. W hołdzie poległym złożono wiązanki i zapalono znicze. Po Apelu uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Link do zdjęć: 11 LISTOPADA
16 października XXII Dzień Papieski. Dzisiaj obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową i przyjął imię Jan Paweł II. Podczas dzisiejszych mszy świętych dziękowaliśmy Bogu za dar życia i pontyfikatu papieża – Polaka, świętego Jana Pawła II. Po mszach świętych zbierane były ofiary do puszek na Fundację „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA”. Ofiary zostaną przekazane dla uczniów i studentów z biednych rodzin jako żywy pomnik Św. Jana Pawła II.
4 września Wprowadzenie Dokumentów III Synodu. Dziś na Mszy Świętej o godzinie 12.00 odbyło się uroczyste wprowadzenie Dokumentów III Synodu naszej Diecezji do Świątyni. W ramach wprowadzenia Uchwał Synodalnych raz na kwartał będą odbywały się spotkania z Radą Duszpasterską. Więcej ionformacji na stronie Diecezji Sandomierskiej:https://diecezjasandomierska.pl/?s=dokumenty+III+synodu, https://diecezjasandomierska.pl/niedziele-synodalne-w-parafiach/
22 sierpnia Odpust Niepokalanego Serca Maryi. Jak co roku, tydzień po Wniebowzięciu Matki Bożej w naszej parafii obchodziliśmy naszą uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Przez cały poniedziałek Msze Święte były odprawiane w porządku niedzielnym. Uroczysta Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 12:00. Mszy Świętej przewodniczył Proboszcz Parafii Ptkanów ks. Rafał Golonka, a Słowo Boże wygłosił Proboszcz Parafii Włostów ks. Paweł Goliński. W naszej parafialnej uroczystości uczestniczyli również księża z naszego dekanatu. Po Mszy Świętej i Nabożeństwie do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbyła się procesja dokoła Kościoła zakończona radosnym Tedeum i błogosławieństwem. Po wyjściu z kościoła na dzieci i dorosłych czekały tradycyjne „odpustowe kramy”. Link do zdjęć:ODPUST
21 sierpnia Dożynki parafialne. W czasie uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 składaliśmy dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony. Przepiękne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców poszczególnych wiosek poświęcił Ks. proboszcz Marek Tabaszewski. Uroczysta liturgia dożynkowa była okazją do modlitwy w intencji rolników, którzy licznie reprezentowali wszystkie sołectwa naszej parafii. Link do zdjęć:DOŻYNKI
23 czerwca Zakończenie oktawy Bożego Ciała. Przez osiem dni przeżywaliśmy oktawę Bożego Ciała, okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Na Mszach św. modliliśmy się o opiekę nad polami i o szczęśliwe zbiory. Tradycyjnie ostatniego dnia oktawy, na Mszy św. o godz. 17.30 zostały poświęcone wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Msza św. zakończyła się błogosławieństwem wszystkich dzieci.
23 czerwca Msza św. na zakończenie r. sz. 2021/2022. W naszej parafii młodzież i dzieci zakończyły rok szkolny. Z tej okazji odbyła się w czwartek o godz. 12.00 msza św. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za opiekę podczas tego roku nauki. Pomodliliśmy się za rodziców i nauczycieli, którzy pomagają nam dojrzeć poprzez pomoc w podejmowaniu trudnych decyzji. Po błogosławieństwie ks. proboszcz życzył wszystkim wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
18 czerwca Sakrament Bierzmowania. W sobotę 18 czerwca 2022r. młodzież z klas ósmych z naszej parafii otrzymała z rąk ks. bp Edwarda Frankowskiego sakrament bierzmowania, który ma ich umocnić do mężnego wyznawania swojej wiary i życia według jej zasad. We Mszy św. o godz. 16.00 pod przewodnictwem ks. Bp Edwarda Frankowskiego uczestniczyli również: ks. Krzysztof Kozieł – dziekan dekanatu świętokrzyskiego, ks. Jakub Kasprzycki z Nowej Słupi, ks. Proboszcz Marek Tabaszewski, ks. Piotr Strojny. Młodzieży towarzyszyli świadkowie i najbliższa rodzina. Wspierajmy naszą młodzież modlitwą, aby nie bała się pogłębiać swojej wiary. Na pamiątkę sakramentu bierzmowania młodzież otrzymała krzyże pobłogosławione przez ks. Biskupa. Bierzmowani i ich rodzice ofiarowali dar ołtarza, w postaci nowej kadzielnicy dla naszego Kościoła.Link do zdjęć: Bierzmowanie 2022r.
16 czerwca Uroczystość Bożego Ciała. Jak co roku, w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msze Święte były sprawowane w porządku niedzielnym. Msza Święta o godz. 10.00, zakończyła się procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy, które przygotowali mieszkańcy wiosek naszej parafii. Ołtarze wykonane były z wielką starannością i pomysłowością. Ołtarz przy targowisku wykonali mieszkańcy Nieskurzowa Nowego i Nieskurzowa Starego; Ołtarz obok Remizy Strażackiej i Urzędu Gminy – mieszkańcy Olszownicy i Stanisławowa. Ołtarz na parkingu koło szkoły – mieszkańcy Żernik, Baranówka i Janczyc. Ołtarz obok Kościoła – mieszkańcy Baćkowic. W zorganizowaniu procesji pomogli strażacy z OSP w Baćkowicach, którzy nieśli krzyż, chorągwie, baldachim, a także podtrzymywali księdza niosącego Najświętszy Sakrament. Swój wkład włożyli także inni parafianie, którzy nieśli pozostałe sztandary i feretrony. Dziewczynki sypały kwiatki, zaś ministranci z panem kościelnym i organistą czuwali aby wszystko było na swoim miejscu i pełnili przydzielone im posługi liturgiczne. Procesję uświetnił swoim śpiewem chór parafialny z p.Pawłem-naszym organistą na czele. Przy ostatnim ołtarzu Ks. Proboszcz podziękował wszystkim za udział w uroczystości.Link do zdjęć: Boże Ciało 2022r.
14 maja I Komunia Święta. Dzisiaj na Mszy św. godz. 12:00 dzieci z klas III przyjęły I Komunię Świętą w postaci małego białego opłatka. Dla wszystkich obecnych była to wyjątkowa, ważna i wzruszająca uroczystość. Swoją radością się z nowego i szczególnego spotkania z Jezusem dzieci dzieliły ze swoimi rodzicami. Drogie dzieci! Życzymy Wam, aby ta dzisiejsza chwila wyznaczała właściwy kierunek postępowania w trudnych, życiowych sytuacjach, abyście na swojej drodze spotkały prawdziwych świadków wiary i zawsze trzymały się blisko Chrystusa. Niech błogosławieństwo, miłość i Boża łaska spływające na Was w dniu Pierwszej Komunii Świętej na zawsze z Wami pozostaną. Z Bożym błogosławieństwem Ks. proboszcz Marek Tabaszewski, Ks. wikariusz Piotr Strojny, katecheta Jolanta Szemraj.
3 Maja Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Msze Św. w naszym Kościele odprawiane były jak w każdą niedzielę i święta. O godz. 12.00 na Mszy Św. modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny o pomyślność i pokój oraz o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Baćkowicach i ich rodzin. Mszy Św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił powiatowy Kapelan Straży Pożarnej ks. dr Marek Bieniasz – proboszcz z Piórkowa.
10 kwietnia Niedziela Palmowa. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Jest to więc czas wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania cierpienia męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości ze zmartwychwstania. Dzisiejsza Niedziela Palmowa jest jednocześnie ostatnim dniem Rekolekcji, które prowadził ks. kanonik Jan Butryn z Parafii p.w. Św. Mikołaja w Szewnie. Czas rekolekcji, skorzystanie z Sakramentu Pokuty to dla nas szczególny czas zatrzymania się w codziennej bieganinie po to, by usłyszeć Boże słowo, które nadaje sens naszemu życiu. W naszym kościele palmy święcone były na wszystkich mszach świętych.
2 kwietnia Rocznica śmierci Jana Pawła II. Dzisiaj przypada 17 rocznica śmierci św. Jana Pawła II - Papieża Polaka.
20 marca Powitanie ks. Marka Tabaszewskiego. Dzisiaj na mszy św. o godz. 12.00, odbyło się oficjalne powitanie ks. mgr Marka Tabaszewskiego, który dekretem ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza mianowany został nowym proboszczem naszej parafii. Ks. Marek zastąpił dotychczasowego proboszcza, ks. kan. Jerzego Kubika, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 10 lat. Serdecznie witamy ks. Proboszcza i polecamy jego posługę wstawiennictwu naszego patrona - św. Mikołaja. Życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień oraz wszelkiego dobra na lata pracy w naszej parafii. Szczęść Boże.
13 marca Pożegnanie ks. kan. Jerzego Kubika. Dziś na Sumie pożegnaliśmy ks. kanonika Jerzego Kubika, proboszcza naszej parafii od 2012r. Od 20 marca ks. Jerzy obejmie Parafię św. Mikołaja w Zaleszanach. Drogi Księże Jerzy, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za Twoją dziesięcioletnią pracę na rzecz naszego kościoła i wspólnoty parafialnej. Za Twoje świadectwo głębokiej wiary i za przybliżanie nam Słowa Bożego. Dziękujemy za każdą odprawianą mszę świętą, mądre i pouczające kazania, posługę spowiedzi, wszystkie udzielone sakramenty i wizyty duszpasterskie w naszych domach. Dziękujemy za piękne celebrowanie uroczystości Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, Bożego Ciała, 11 listopada, za parafialne odpusty i dożynki. Dziękujemy za włożony wkład pracy i zaangażowanie w realizowane projekty, które przyczyniły się do rozwoju naszego kościoła. Dziękujemy za udział w licznych spotkaniach, za wspólne pielgrzymowanie, za liczne gesty życzliwości, poświęcony czas i troskę o nas. Życzymy Ci dużo zdrowia, siły, wytrwałości oraz otwartych serc nowych parafian. Niech Bóg obdarza Cię swoim Błogosławieństwem oraz obfitymi łaskami w dalszej posłudze kapłańskiej. Z najserdeczniejszymi życzeniami i darem modlitwy, wdzięczni Parafianie. Szczęść Boże.
11 lutego Światowy Dzień Chorego. 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy 30. Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: «„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią. …Drodzy Bracia i Siostry!Trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić lud Boży, katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo obywatelskie na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują [1]. //-fragment Orędzia Papieża Franciszka na 30. Światowy Dzień Chorego 2022r. Cały tekst można przeczytać tutaj:https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/sick/documents/20211210_30-giornata-malato.html
2 lutego Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej. Święto katolickie obchodzone niezmiennie 2 lutego, 40 dni po Bożym Narodzeniu. Papież Jan Paweł II ustanowił 2 lutego również Dniem Życia Konsekrowanego, interpretując złożenie pierworodnego syna w świątyni, jako całkowite powierzenie Bogu również wszystkich konsekrowanych. W naszym kościele na każdej Mszy świętej były święcone gromnice.
6 stycznia Święto Trzech Króli.W Uroczystość Objawienia Pańskiego Msze Święte odbywały się w porządku niedzielnym. Na wszystkich Mszach można było otrzymać poświęconą kredę do oznaczenia drzwi domów oraz kadzidło.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License