Kronika 2021
2021
25 grudnia Grudzień.W poniedziałek 6 grudnia przypadła uroczystość świętego Mikołaja, biskupa. Odpust w naszej parafii. Niech święto Świętego Mikołaja usposobi nas do szerokiego otwarcia oczu i serca na drugiego człowieka. Ale niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa. Poniedziałek to, także dzień spowiedzi adwentowej. Msze św. odbyły się o godz. 8.00, 10.00, 16.00, Suma odpustowa o 12.00. Sumę odprawił i skierował do nas w tym dniu słowo ks. Bartłomiej Wilk. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w Roratach, od poniedziałku do piątku o godz. 17.30, a w sobotę godzinki o godz. 6.00, a o godz. 6.30. roraty Razem czuwaliśmy i oczekiwaliśmy na przyjście Jezusa. Do świątecznego wystroju kościoła przyczynili się: Pan leśniczy Paweł Pocheć i Jacek Kuczyński przywożąc piękne choinki. Rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i pani dekoratorka Wioletta Kargul z Iwanisk ubrali choinki i wykonali szopkę. Po wieczerzy wigilijnej w swoich domach uczestniczyliśmy o godz. 24.00 w PASTERCE. W uroczystość NARODZENIA PAŃSKIEGO, Msze św. odbyły się w porządku niedzielnym.
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. W czwartek 11 listopada obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Msza Święta w intencji Ojczyzny odbyła się o godz. 10.00. Dziękowalismy Bogu za odzyskaną wolność i niepodległość i prosiliśmy o dobre jej wykorzystanie.
9 - 11 października Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej.W czasie trzydniowej pielgrzymki udało nam się pierwszego dnia odwiedzić: sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym po którym oprowadził nas ks. Józef Groński, sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli, sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Stachocinie, gdzie po zapoznaniu się z historią życia św. Andrzeja Boboli i Jego objawień uczestniczyliśmy we Mszy św. i Komańczę, gdzie odwiedziliśmy Dom Sióstr Nazaretanek w którym więziony był Prymas Tysiąclecia bł. Stefan kardynał Wyszyński. W drugim dniu naszej pielgrzymki odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, a po Mszy św. udaliśmy do Ogrodu Biblijnego w Myczkowcach gdzie dzięki wspaniałemu przewodnikowi nie tylko przybliżyliśmy sobie topografie, roślinność i zwyczaje mieszkańców Ziemi Świętej, ale jego słowa skłoniły nas do refleksji i pogłębienia naszej relacji z naszym Panem i Zbawicielem. W Myczkowcach odwiedziliśmy jeszcze Park Miniatur w którym mogliśmy obejrzeć miniatury kościołów i cerkwi znajdujących się w Bieszczadach i na Ukrainie. Następnie udaliśmy się nad zaporę w Solinie. Dzień zakończyliśmy rejsem po jeziorze solińskim. W trzecim dniu naszej pielgrzymki odwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Sanoku gdzie obejrzeliśmy przepiękne ikony bieszczadzkie. Następnie udaliśmy się do Kalwarii Pacławskiej. W Kalwarii zapoznaliśmy się z historią kościoła i Kalwarii. Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej i nawiedzeniu kapliczek kalwaryjskich udaliśmy się do Przemyśla aby zwiedzić miasto. W katedrze przemyskiej naszą uwagę przykuła figura Matki Bożej Jackowi. Legenda mówi że święty Jacek uciekając z Kijowa przed tatarami zabrał ze świątyni Najświętszy Sakrament. Ale kiedy opuszczał kościół usłyszał głos: "Jacku bierzesz Syna a mnie zostawiasz?" Głos ten płynął od alabastrowej figury Matki Bożej, którą św. Jacek zabrał do Przemyśla. W drodze powrotnej odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.
10 października XXI Dzień Papieski .Hasłem 21. Dnia Papieskiego są słowa „Nie lękajcie się”, wypowiedziane przez Jana Pawła II w dniu inauguracji jego pontyfikatu na Placu św. Piotra. Słowa te stały się programem 27 kolejnych lat działalności polskiego Papieża.
19,20,21 września Pielgrzymka do Piekar Śląskich .Zgodnie z pięknym powiedzeniem „ Cudze chwalicie, swego nie znacie”, parafianie z Baćkowic udali się 19 września 2021r. zgłębiać piękno polskiej ziemi i miejsc związanych z Matka Bożą. Pielgrzymka trwała trzy dni, z których każdy ukazywał nowe, ciekawe miejsca. 1.Bazylika najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Cudowny Obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, trzymającą w dłoni jabłko, nazywaną Matką Bożą Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Geneza cudowności Obrazu sięga początku XVII wieku, kiedy w Górach Tarnowskich wybuchła zaraza. Po pielgrzymowaniu mieszkańców przed Obraz zaraza zaczęła ustępować. 2.Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach- jedyny obiekt Unesco na Górnym Śląsku. Przybliżone przez przewodnika informacje i zwiedzanie korytarzami kopalni ukazało nam ogrom i ciężar pracy górnika przy wydobywaniu tego kruszcu. 3.Nocleg w Szczyrku „ U Jontka”- miejsce godne polecenia, pyszne jedzenie, miła atmosfera, ognisko i płomień ciepła w kominku, góralska muzyka przy ciepłej herbacie. 4.Wyprawa do Wisły- jednej z najpiękniejszych miejscowości turystycznych Beskidu Śląskiego a w niej: Msza św. w kościele pod przewodnictwem naszego ks. Proboszcza Jerzego Kubika; pomnik Źródeł Wisły - przedstawiający dziewczynę w mokrej sukni trzymającą naręcze kwiatów, a u jej stóp ryby; pomnik Adama Małysza z białej czekolady; Aleja Gwiazd Sportu; dom zdrojowy; amfiteatr; skocznia narciarska; przejażdżka wyciągiem krzesełkowym. 5.Sanktuarium matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku usytuowane wysoko na Górce. Nad Tabernakulum znajduje się obraz namalowany według relacji z objawień 12-letniej Julii 25 lipca 1894r. W ciągu kolejnych dni Matka Bo za widziana była codziennie i wzywała do modlitwy różańcowej. Obok kościoła jest drzewo, na którym ukazała się Matka Zbawiciela, a za kościołem jest cudowne źródełko. 6.Góra Żar – przejazd śliczną krajobrazowo trasą obok tamy na jeziorze Międzybrodzkim. Jest ona jednym z elementów elektrowni szczytowo- pompowej- drugiej co do wielkości w Polsce. Nas natomiast zauroczyły piękne widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu, a także zbocza Góry Żar. Góra Żar ma 761 metrów wysokości. 7.Kalwaria Zebrzydowska – tętniące miejsce kultu. Dróżki Pana Jezusa, Dróżki Matki Bożej, cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. To tu Jan Paweł II oddał się po raz pierwszy Matce Bożej całym sobą i to tu po raz ostatni na polskiej ziemi odprawił Mszę św. Pielgrzymka odbyła się dzięki ogromnemu zaangażowaniu ks. Proboszcza Jerzego Kubika, który zaplanował trasę ze wszystkimi szczegółami. Podziękowania należą się również panu kierowcy Karolowi i pani Krysi. /uczestnicy pielgrzymki/
22 sierpnia Odpust parafialny i dożynki.Dziś, we wspomnienie NMP Królowej jak co roku obchodziliśmy naszą uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Msze Święte były odprawiane w porządku niedzielnym. Suma odpustowa o godz. 12.00 połączona była z dożynkami. Poszczególne wioski przygotowały piękne wieńce dożynkowe. Nad całością przygotowań czuwali sołtysi i radni. Przed sumą wszyscy z wieńcami zgromadzili się przed świetlicą, gdzie ks. proboszcz Jerzy Kubik poświęcił wieńce i nastąpiło uroczyste wprowadzenie wieńców do kościoła. Po sumie odbyła się procesja, po której podzieliliśmy się chlebem i zainteresowani mogli obejrzeć świetlicę. W procesję zaangażowali się strażacy, Koła Gospodyń z Olszownicy i Żernik, ministranci, młodzież, panie noszące feretrony, a także dziewczynki z kl. 1, 2, 3 i 4 które sypały kwiaty. Dziękujemy serdecznie– ks. Jakubowi Kasprzyckiemu – michaelicie pracującemu w Nowej Słupi za podjęcie się głoszenia dziś Słowa Bożego w naszej wspólnocie, za żywe świadectwo wiary i życzymy owocnej pracy.
3 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało.Dzisiejsza uroczystość, podczas której dziękowaliśmy Bogu za dar Eucharystii, rozpoczęła się Mszą św. o godzinie 10.00. Po niej wyruszyła procesja do czterech ołtarzy przygotowanych wokół kościoła przez mieszkańców poszczególnych wiosek. Przy każdym ołtarzu nasi księża odczytali okolicznościowe Ewangelie. Uczestniczący w procesji parafianie świętowali dzisiejszą uroczystość dając wyraz wiary, że Jezus Chrystus jest żywy i obecny w Najświętszym Sakramencie. Uczestnicy procesji mieli obowiązek zachowania odległości 2 m od siebie lub zakrycia nosa i ust. Dziewczynki sypały kwiaty, ministranci, mężczyźni i kobiety niesli chorągwie i feretrony. Koło Gospodyń z Olszownicy niosło w procesji: chorągiew św. Mikołaja, poduszkę z różańcem i feretron z obrazem Serca Pana Jezusa, a Strażacy krzyż i baldachim.
2 kwietnia 16 rocznica śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia 2005..Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 po długiej chorobie. Miał 84 lata. Papież Polak to niestrudzony pielgrzym, myśliciel, filozof, inspirator przemian na świecie. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie i odwiedził 129 narodów. Do Polski przyjeżdżał osiem razy. Dziedzictwo Jana Pawła II pozostało z wiernymi i wciąż jest żywe. 1 maja 2011 roku Papież Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji, a 27 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II Świętym. Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.
28 marca Niedziela Palmowa.Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, lecz w warunkach zupełnie odmiennych niż przez ostatnie dziesiątki lat. To już kolejny rok kiedy Niedzieli Palmowej, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, nie będzie towarzyszyć procesja z palmami do kościoła. Dołączamy do próśb władz kościelnych i państwowych o ostrożność i o pozostanie w domu. Zachęcamy do domowej modlitwy i uczestniczenia w liturgii za pośrednictwem mediów. Niedziela Palmowa to dzień, w którym Kościół katolicki upamiętnia triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Procesje z palmami przekazują więc bardzo głębokie wartości religijne. Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii – Męki Pańskiej. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Dzisiaj na wszystkich Mszach św. czytana była „Męka Pańska”, nasi księża święcili palmy wielkanocne.
17 luty Środa Popielcowa.Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Trwa on 40 dni. Jest to okres pokuty, zadumy i refleksji. W czasie mszy w Środę Popielcową księża posypują głowy wiernych popiołem, który pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku. Posypując głowy popiołem ksiądz wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. - Przypomina nam to o nicości i przemijaniu naszego życia. O tym, co w naszym życiu jest najważniejsze i na czym powinniśmy je budować. Następnie wypowiada słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które mają nam przypominać o fundamencie, który powinien być drogowskazem w naszym życiu.Msze św. z posypaniem głów popiołem zostały odprawione o godz. 8,10,16.
11 luty Światowy dzień Chorego.11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy 29. Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: «Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi».…Drodzy bracia i siostry, przykazanie miłości, które Jezus pozostawił swoim uczniom, znajduje konkretną realizację także w relacji z chorymi. Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony… / Fragment Orędzia Papieża Franciszka na 29. Światowy Dzień Chorego 2021r. Cały tekst można przeczytać tutaj: Orędzie Papieża Franciszka 2021r.
2 luty Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej.Święto katolickie obchodzone niezmiennie 2 lutego, 40 dni po Bożym Narodzeniu. Papież Jan Paweł II ustanowił 2 lutego również Dniem Życia Konsekrowanego, interpretując złożenie pierworodnego syna w świątyni, jako całkowite powierzenie Bogu również wszystkich konsekrowanych. Na każdej Mszy świętej były święcone gromnice.
6 stycznia Święto Trzech Króli." Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła" (J 1,5).Dzisiejsza liturgia mówi o światłości Chrystusa, która zajaśniała w noc Bożego Narodzenia i doprowadziła pasterzy do betlejemskiej stajenki oraz wskazała drogę Mędrcom ze wschodu. 6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym Świętem Trzech Króli. Tego dnia wspominamy wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli w darach: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - symbol godności kapłańskiej oraz mirrę - która jest symbolem wypełnienia proroctw i zapowiedzią śmierci Zbawiciela.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License