Kronika 2017
2017
grudzień Boże Narodzenie.** Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w Roratach, które odprawiane były w dni powszednie Adwentu o godz. 6.50. Przed roratami o godz. 6.30 - godzinki. Razem czuwaliśmy i oczekiwaliśmy na przyjście Jezusa. Do świątecznego wystroju kościoła przyczynili się: Pan leśniczy Paweł Pocheć i Jacek Kuczyński przywożąc piękne choinki. Rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i pani dekoratorka Wioletta Kargul z Iwanisk ubrali choinki i wykonali szopkę. Po wieczerzy wigilijnej w swoich domach uczestniczyliśmy o godz. 24.00 w PASTERCE. W uroczystość NARODZENIA PAŃSKIEGO, Msze św. odbyły się w porządku niedzielnym.
11 listopada 99 Rocznica Odzyskania Niepodległości.W obecności pocztów sztandarowych o godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Mszę św. koncelebrowali: ks. Jerzy Kubik, ks. Marek Bieniasz i ks. Bartłomiej Wilk. W swojej homilii ks. Marek Bieniasz nawiązał do historii odzyskania niepodległości, przywrócił wspomnienie żołnierzy, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność Ojczyzny. Wskazał na uczenie się i pielęgnowanie patriotyzmu w domu, szkole, w naszej Małej Ojczyźnie. Po mszy św. uczniowie ZSP w Baćkowicach przedstawili Uroczysty Apel Poległych. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, dyrekcja, nauczyciele i młodzież ZSP w Baćkowicach, strażacy i mieszkańcy. Po Mszy św. wszyscy obecni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie żołnierzy. Uczniów przygotowały Panie Joanna Flis, Joanna Stawiarska, Justyna Grzyb.
31 października Wigilia Wszystkich Świętych na Świętym Krzyżu .Grupa młodzieży wraz z ks. Bartłomiejem uczestniczyła w wigilii Wszystkich Świętych, by uczcić relikwie swoich świętych patronów. We wtorek 31 października br., o godzinie 19.00 procesją z relikwiami świętych i błogosławionych, która wyruszyła spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej, rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia. Nie mogło tam zabraknąć Patrona naszej Parafii Św. Mikołaja, którego relikwie znajdują się w naszym Kościele. Po przyjściu do sanktuarium w uroczystej procesji do bazyliki przez klasztorne krużganki, na czele niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie przedstawiciele poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii, po odczytaniu krótkich not biograficznych, uroczyście wnosili relikwie świętych i błogosławionych do bazyliki przed ołtarz: świętych Dzieci Fatimskich Hiacynty i Franciszka Marto, św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Katarzyny Aleksandryjskiej,:, św. Pio, św. Andrzeja Boboli, św. Rozalii, św. Doroty, św. Antoniego, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny, św. Piusa X. Na zakończenie Mszy świętej wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie mogli ucałować wszystkie relikwie, które towarzyszyły naszej modlitwie. Pielgrzymi za nim wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów spotkali się na wspólnej agapie – słodkim poczęstunku przygotowanym w sanktuaryjnych krużgankach przez gospodarzy miejsca Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
28 października Turniej ministrantów Dekanatu Świętokrzyskiego w piłkę nożną halową.W sobotę 28 października na hali sportowej Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie odbył się dekanalny turniej ministrantów i lektorów w piłkę nożną. Wzięły w nim udział drużyny z czterech parafii dekanatu świętokrzyskiego Diecezji Sandomierskiej: Baćkowic, Rudek, Nowej Słupi i Łagowa. Nasi ministranci zajęli I miejsce i będą reprezentować dekanat w następnym etapie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
październik Nabożeństwa różańcowe.Rozpoczął się miesiąc październik, a wraz z nim Nabożeństwa Różańcowe. Różaniec to siła i źródło wielu łask. Odmawia go zarówno Ojciec Święty jak i zwykły wierzący. Teologiczną głębię znajduje w nim i odkrywa jego prostotę zarówno wytrawny teolog, jak i każdy inny wierzący. Pamiętajmy więc o modlitwach różańcowych. W naszej parafii został zorganizowany konkurs na wykonanie różańca dowolną techniką. Do konkursu przystąpiło 25 dzieci, najmłodszy uczestnik miał 5 lat. Dzieci wykorzystały żołędzie, koraliki, makaron, itp. Za wspaniałe pomysły i włożoną pracę, wszystkie dzieci otrzymały nagrody w postaci gier planszowych, książek, bransoletek, opasek, kalendarzy i aniołków.
8 października Uroczysty Wieczór Papieski.W tym roku przypada XVII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Wzorem lat ubiegłych uczniowie ZSP w Baćkowicach ze szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali wraz ze swoimi nauczycielami Uroczysty Wieczór Papieski dla społeczności lokalnej. Spotkanie odbyło się o. godz. 17.15 w świetlicy gminnej. Motywem przewodnim występu uczniów były nauki Jana Pawła II dotyczące mocnej wiary, z której rodzi się nadzieja: „Człowiek współczesny tak bardzo potrzebuje nadziei. Człowiek na tej polskiej ziemi tak bardzo potrzebuje nadziei. Co to jest nadzieja? Co ona znaczy? Znaczy: »Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!…. Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei. Nadziei, która jest mocą człowieka, która czyni go mocnym również wśród cierpień i doświadczeń. Wśród przeciwieństw” (Apel Jasnogórski, 12.06.1987)./Jan Paweł II/.
7 października Diecezjalne spotkanie Kół Żywego Różańca.Dnia 7 października w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii odbyło się Diecezjalne spotkanie Kół Żywego Różańca, podczas którego zainaugurowano diecezjalne Jerycho Różańcowe. Z naszej wspólnoty w spotkaniu wzięła udział 30 osobowa grupa.nCentralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny ks. prałat Jerzy Dąbek. Po Eucharystii słowo do zebranych skierował bp Edward Frankowski. Następnie Biskup senior rozpoczynając Jerycho Różańcowe zawierzył zebranych i całą diecezję Matce Bożej.
17 września Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji.W niedzielę 17 września gościliśmy ks. Andrzeja Lupę, który podczas Mszy św. opowiadał o historii parafii św. Barbary w Łęcznej, która już od ponad 20 lat jest na drodze odnowy. Ks. Andrzej zachęcał nas do wejścia na drogę rozeznawania i odczytywania woli Bożej w stosunku do naszej wspólnoty parafialnej, by była ona jeszcze bardziej wspólnotą braterską. Ponad 40 osób wzięło udział w spotkaniach po Mszach św. podczas których przy pomocy slajdów poznaliśmy podstawowe mechanizmy Programu Odnowy i Ewangelizacji. Serdecznie dziękuję tym wszystkim którzy wzięli udział w tych spotkaniach po Mszach św. dając tym samym świadectwo, że dobro wspólnoty jaką jest parafia jest dla nich istotną wartością.
15,16,17września XX Spotkania Młodych.Młodzi z całej diecezji Sandomierskiej przybyli do Nowej Dęby i Huty Komorowskiej na trzydniowe spotkanie, które było przepełnione modlitwą, formacją, śpiewem i tańcem. Również nie zabrakło tam młodzieży z naszej parafii, którzy z wielkim entuzjazmem ruszyli na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem pod opieką ks. Bartłomieja Wilka. Pierwszym punktem wspólnego spotkania było wieczorne nabożeństwo fatimskie. W drugim dniu młodzi gościli w Hucie Komorowskiej miejscu urodzeniu kard. Adama Kozłowieckiego. Wspólną integracje rozpoczęła modlitwa Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie młodzi uczestniczyli w koncercie zespołu „Luxtorpeda”. W Niedziele wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
4 września Rozpoczęcie r. sz. 2017/2018. Mszą św. o godz. 8.30 uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja ZSP w Baćkowicach rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018. Ks. proboszcz Jerzy Kubik wskazał na łączenie modlitwy z pracą, wsłuchiwanie się w głos nauczycieli i Chrystusa, posłuszeństwo rodzicom i wychowawcom. Na zakończenie ks. Jerzy złożył wszystkim życzenia osiągnięcia sukcesów w nowym roku szkolnym.
22 sierpnia Odpust parafialny. Dziś, we wspomnienie NMP Królowej jak co roku obchodziliśmy naszą uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Msze Święte były odprawiane w porządku niedzielnym. Uroczysta Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 12:00, a na zakończenie Mszy Św. nastąpiła procesja eucharystyczna. W naszej parafialnej uroczystości uczestniczyli księża z naszego dekanatu. Po wyjściu z kościoła na dzieci i dorosłych czekały tradycyjnie „odpustowe kramy”.
18-20 sierpnia Pielgrzymka parafian do Lichenia i Torunia . Wieczorem 18.08.2017r. ruszyła autokarowa pielgrzymka do Lichenia i Torunia. Pątnicy w liczbie 50 osób pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Kubika, wioząc przed oblicze ukochanej Matki swoje intencje i prośby oraz podziękowania nad ranem dotarli do Torunia, by tam w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy uczestniczyć we Mszy św. Po mszy wysłuchali historii sanktuarium i udali się na zwiedzanie siedziby Radia Maryja. Na trasie zwiedzania było też nowo wybudowane Sanktuarium z przecudnym posągiem Jana Pawła II, który wyciągniętą dłonią kieruje do wizerunku Matki Bożej umieszczonej na ołtarzu. Pielgrzymom towarzyszyła pani przewodnik, która oprowadziła ich po interesujących zakątkach Torunia, m.in. ruinach zamku, krzywej wieży, Starówce z pomnikiem Kopernika, katedrze św. Józefa i oczywiście po sklepach z prawdziwymi cudami piernikowymi i smacznych pierogach w pierogarni. Zmęczeni uczestnicy o godz. 15.00 odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w autokarze i o godz. 16.00 dotarli do Lichenia. O godz. 19.00 przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej odmówili różaniec. Było też zwiedzanie Sanktuarium i wieży widokowej. O 21.00 Apel Jasnogórski i piękne zakończenie dnia procesją wokół Sanktuarium. Łuna świec niesiona przez tłumy tworzyła okrąg, a pośrodku obraz Matki Bożej niesiony przez rozśpiewanych pielgrzymów. Po akcie oddania się Matce Bożej nastąpił moment zasunięcia cudownego obrazu. Niedziela powitała pątników rześkim powietrzem. Siostra zakonna oprowadziła ich po terenie Sanktuarium. O godz. 10.00 Msza św., potem zwiedzanie pokoju papieskiego i droga krzyżowa na golgocie, a na niej także schody pokutne pokonane na kolanach. Pielgrzymi pożegnali ukochaną Matkę koło południa. W drodze powrotnej zatrzymali się w Lesie Grąblińskim w miejscu objawienia Matki Bożej i w ciszy pomodlili się przy kamieniu, na którym odbite są stopy Maryi. Po drodze zwiedzili również kościół św. Józefa w Kaliszu zostawiając mu także swoje prośby i podziękowania. Dnia 20.08 2017r. piękna pielgrzymka dobiegła końca. Spełnieni pielgrzymi wrócili do swoich domów i swoich rodzin.
16 lipca Dzień Męża i Żony . W kalendarzu jest wiele dni, w których obchodzimy często kontrowersyjne święta, ale brak jest Dnia Męża i Żony jako święta, z którym utożsamiać się będą małżonkowie, którzy złożyli sobie wzajemną przysięgę przed Bogiem i pragną w niej wytrwać do końca życia. W Diecezji Sandomierskiej dzień 13 lipca ogłoszono Dniem Męża i Żony, dniem powrotu do randek, spotkań i miłego wspólnego spędzania czasu małżonków, ale również odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Tuż po nim jest niedziela, słoneczny dzień, 16 lipca 2017roku. W naszym kościele na każdej Mszy św. po homilii, ksiądz proboszcz prosi, aby obecne małżeństwa wyszły na środek kościoła. Każdy mąż prowadzi swoją cudowną żonę, aby wzajemnie podziękować sobie za wspólne lata małżeństwa, za to co dobre i przeprosić za to, co złe. Jeżeli nie ma obecnego współmałżonka można trzymać dłonią obrączkę. Małżonkowie trzymając się za ręce powtarzają za ks. proboszczem swoje ślubowanie.
6 lipca 10 r. śm. ks. kan. Jana Szczodrego. 6 lipca 2007r. zmarł ksiądz kanonik Jan Szczodry, proboszcz naszej parafii w latach 1985 - 2007. Wczoraj na Mszy Świętej o godz. 17:00, dziękowaliśmy Panu Bogu za wieloletnią posługę duszpasterską ks. Jana dla naszej wspólnoty parafialnej, prosząc jednocześnie o wszelkie potrzebne mu łaski. Pamiętajmy o ks. Janie w naszych modlitwach.
2 lipca Wycieczka w góry. W dniach od 26 do 30 czerwca 2017r. dzieci i młodzież z naszej parafii pod opieką ks. Bronisława i nauczycieli ZSP w Baćkowicach uczestniczyli w wyjeździe do Murzasichle. Pięciodniowa wycieczka była podziękowaniem za całoroczną służbę ołtarza ministrantów oraz starszej scholi za uświetnianie swoim śpiewem mszy świętych. Pierwszego dnia uczestnicy „wdrapali się” na Gubałówkę, by później móc napawać się pięknym widokiem z góry oraz zjechać wyciągiem krzesełkowym w dół. Drugiego dnia wszyscy okazali się być zdobywcami Rusinowej Polany, a liczne grono dotarło również do Gęsiej Szyjki, skąd mogło podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Całej wyprawie towarzyszył pan przewodnik, który mówiąc gwarą, z wielką pasją przybliżał ciekawostki związane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i całym rejonem Tatr. Schodząc, uczestnicy wyprawy odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr. Po obiedzie chętni spróbowali swoich sił w parku linowym. Podczas pobytu w górach nie zabrakło atrakcji takich jak spacer po zaporze w Niedzicy oraz rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Po południu, kolejnym punktem wyjazdu był Wąwóz Homole, gdzie podziwiano piękno dzieł stworzonych przez naturę – doliny czy żłobienia w skałach. Dzieci i młodzież dowiedzieli się także, jak wyrabiane są regionalne owcze sery i skąd pochodzi nazwa „oscypek”. W Szczawnicy odwiedzili Pijalnię Wód, gdzie każdy mógł spróbować tych mocno zmineralizowanych. W czwartek, z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, udano się na kręgle i do kina. Obowiązkowym elementem wycieczki w góry były też Krupówki, którymi spacer odbył się w piątek. Organizator, dzieci i młodzież składają wszystkim sponsorom serdeczne Bóg zapłać. A są to: Parafianie -Baćkowice; Kopalnia Dolomitu Sandomierz - Pan Longin Bokwa; Pan Krzysztof Chodorek z Nieskurzowa Starego; Pan Janusz Wojdak - Prezes Firmy "Wojdak"; Pani Podsiadło Stanisława z Żernik; Bank Spółdzielczy w Baćkowicach, Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki w Baćkowicach; Urząd Marszałkowski w Kielcach- Wydział Kultury i Sportu; Starostwo Powiatowe w Opatowie; Delikatesy Centrum w Baćkowicach; Pan Mieczysław Różycki -CPN w Baćkowicach;Ośrodek Pomocy Społecznej w Baćkowicach.
2 lipca Witamy nowego wikariusza. Mając na uwadze potrzeby duszpasterskie ks. bp Krzysztof Nitkiewicz mianował z dniem 1 lipca Wikariuszem naszej parafii neoprezbitera ks. Bartłomieja Wilka, który przyjął święcenia kapłańskie 19 czerwca 2017r. z rąk biskupa K. Nitkiewicza. Po prymicjach w rodzinnej parafii, odprawił u nas dzisiaj pierwszą swoją Mszę św. o godz. 17.00. Witamy Go serdecznie w naszej wspólnocie i życzymy błogosławieństwa Bożego i owocnej posługi duszpasterskiej w naszej parafii.
1 lipca Dziękujemy ks. Bronisławowi. Ks. Bronisław decyzją ks. Biskupa z dniem 1 lipca rozpoczął pracę w Ostrowcu Świętokrzyskim w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ostatnim akordem jego pracy w naszej wspólnocie był pięciodniowy wyjazd z ministrantami, starszą scholą i młodzieżą do Zakopanego. W niedzielę 25 czerwca, ks. proboszcz serdecznie podziękował ks. Bronisławowi za pracę z ministrantami i scholą, posługę w konfesjonale i przy ołtarzu, i za wszelkie dobro oraz życzył wszelkiej pomyślności, błogosławieństwa Bożego, darów Ducha Świętego, opieki Matki Bożej i wielu sukcesów duszpasterskich. W imieniu parafian podziękowania złożyły dzieci i pani Ania.
22 czerwca Zakończenie oktawy Bożego Ciała. Przez osiem dni przeżywaliśmy oktawę Bożego Ciała, okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Na Mszach św. modliliśmy się o opiekę nad polami i o szczęśliwe zbiory. Tradycyjnie ostatniego dnia oktawy, na Mszy św. popołudniowej zostały poświęcone wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych (rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, jaśminu). Msza św. zakończyła się błogosławieństwem wszystkich dzieci.
22 czerwca Uroczysta Msza św. na zakończenie r. sz. w ZSP w Baćkowicach. Uroczystą Mszą Świętą w obecności ks. Jerzego Kubika, ks. Bronisława Jaworskiego, nauczycieli, uczniów i rodziców pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017 Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach. Msza św. była dziękczynieniem za całoroczną pracę. Oprawę muzyczną dzisiejszej Mszy św. zapewniły dziewczynki z młodszej scholii, które wykonały pieśni przy akompaniamencie gitarowym naszego pana organisty.
15 czerwca Boże Ciało.Święto Bożego Ciała obchodzi się w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Przenajświętszej. Po raz pierwszy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa święta, obchodzono w Liège w 1264 r. W Polsce dzieje się to od 1320 r. W naszym kościele Msze święte były odprawione w porządku niedzielnym. Po Mszy św. o godz. 10.00 odbyła się Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, które były pięknie przygotowane przez mieszkańców:I na placu targowym - Nieskurzów Nowy i Nieskurzów Stary, II przy Urzędzie Gminy: Olszownica i Stanisławów, III przy szkole : Żerniki, Baranówek, Janczyce; IV przy kościele - Baćkowice. W zorganizowaniu procesji pomogli strażacy z OSP w Baćkowicach, którzy nieśli chorągwie, baldachim oraz zabezpieczali trasę procesji. Swój wkład włożyli także parafianie, którzy nieśli feretrony. Dziewczynki w strojach pierwszo-komunijnych sypały kwiatki, a ministranci pełnili przydzielone im posługi liturgiczne. O oprawę muzyczną zadbał pan organista i chór. Po powrocie do kościoła, ks. proboszcz Jerzy Kubik pobłogosławił wszystkich Najświętszym sakramentem oraz podziękował za pomoc w zorganizowaniu procesji.
14 czerwca Rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego. 14 czerwca 1989r. ks. proboszcz Jerzy Kubik przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa I. Tokarczuka.W 28 rocznicę święceń kapłańskich życzymy Mu błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, wytrwałości do realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim dużo zdrowia oraz życzliwości i dobroci od spotykanych na swej kapłańskiej drodze ludzi. Szczęść Boże księże Proboszczu!
26 maja Rocznica święceń kapłańskich ks. Bronisława. 26 maja 2001 roku, ks. Bronisław Jaworski przyjął w Katedrze Sandomierskiej święcenia kapłańskie. W 16 rocznicę tego święta, życzymy Mu owocnej pracy, błogosławieństwa Bożego oraz wytrwałości w służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi. Szczęść Boże księże Bronisławie!
17maja Dekanalny Konkurs Biblijny. 17 maja w Paprociach odbył się dekanalny etap konkursu biblijnego organizowany przez duszpasterstwo dzieci i młodzieży w Diecezji Sandomierskiej. Całość konkursu z ramienia swojego urzędu koordynował ks. Rafał Kasprzyk – dekanalny duszpasterz dzieci młodzieży. Naszą parafię reprezentowali: Patrycja Brodawka i Marlena Wasińska - szkoła podstawowa, oraz Marcin Krowiński – gimnazjum. Uczestnicy konkursu odpowiadali miedzy innymi na pytania: Z jakiego rodu pochodził św. Józef? Ile miesięcy Maryja pozostała u swej krewnej Elżbiety? Jakie imię nosił faryzeusz, który zaprosił Jezusa na posiłek? Spośród wszystkich uczestników po dwie osoby z najlepszymi wynikami w danej kategorii awansowały do etapu diecezjalnego. Miło nam zakomunikować, że w kategorii szkoły podstawowej awansowała Patrycja Brodawka. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie diecezjalnym.
13 maja Dzień skupienia dla małżonków z dekanatu świętokrzyskiego.„Miłość mi wszystko wyjaśniła,Miłość mi wszystko pokazała, Uwielbiam tą miłość, gdziekolwiek by przebywała”. Te piękne słowa Jana Pawła II brzmią wyjątkowo w dniu ślubu i 10 lat później. 13 maja na Świętym Krzyżu odbyło się spotkanie małżeństw obchodzących 10 rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa, organizowane przez Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Świętokrzyskiego. Spotkanie rozpoczął o. Michał Tomczak OMI. Po powitaniu i słowach wprowadzenia skierowanych do obecnych rodzin z dekanatu świętokrzyskiego można było skorzystać z sakramentu pokuty. O godz. 10.00 w kaplicy domu zakonnego rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Jerzy Kubik. W homilii o. Michał Tomczak OMI nawiązał do 100 rocznicy objawień fatimskich. Wspomniał o niezwykłości i sile Maryi. W czasie Mszy św. zgromadzone małżeństwa odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. Po Mszy św. odbyło się miłe spotkanie przy kawie, były pogawędki, wymiana doświadczeń. O godz.12.00 małżonkowie wysłuchali konferencji „Duchowy fundament małżeństwa” poprowadzonej przez dr. Mieczysława Guzewicza. Na czas konferencji dziećmi zajmowali się opiekunowie, a małżonkowie w skupieniu rozważali słowa prelegenta. Wykładowca podkreślił, że pomysłodawcą małżeństwa jest sam Bóg. To On powołuje mężczyznę i kobietę do trwania we wspólnocie całego życia. To On gwarantuje najwyższą jakość więzi małżeńskiej, oczywiście jeżeli małżonkowie z Nim współpracują. Jak powinna wyglądać ta współpraca? To codzienna modlitwa małżonków, noszenie obrączki, niedzielna Msza Święta, częsta spowiedź oraz zachowanie czystości małżeńskiej, świętowanie każdej rocznicy ślubu oraz nieustająca modlitwa za współmałżonka. Dr Guzewicz przypomniał, że patronem uzdrawiania relacji małżeńskiej jest Archanioł Rafał, a modlitwa małżeńska ma moc egzorcyzmowania, która chroni małżeństwo przez różnymi zagrożeniami. Podczas prelekcji poruszony został również temat odpowiedzialności mężczyzny za przekazywanie wiary i czuwanie nad rozwojem duchowym wszystkich członków rodziny. Po wysłuchaniu tych ważnych i mocnych słów, małżonkowie otrzymali pamiątki. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, przy miłych serdecznych rozmowach i nawiązaniu nowych kontaktów.
23 kwietnia Imieniny ks. proboszcza Jerzego Kubika.Księże Proboszczu. Z okazji imienin życzymy dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha, radości każdego dnia, Błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej na długie lata. Życzymy księdzu wszelkiej pomyślności w realizacji planów i zamierzeń, oraz tego, by Twoje szlachetne powołanie, przyniosło Ci zadowolenie i satysfakcję z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi. Szczęść Boże.
21 kwietnia Wizytacja kanoniczna ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza.W ramach wizytacji ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz odwiedził szkołę, gdzie uczestniczył w lekcji religii, a następnie spotkał się z Gronem Pedagogicznym ZSP w Baćkowicach. Odwiedził również Placówkę wychowawczą w Nieskurzowie, następnie odwiedził chorych, spotkał się z rodzicami i rodzeństwem kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z parafii. O godz. 15.30 spotkał się w kościele z sołtysami, KŻR, przyjaciółmi WSD, chórem, scholami, dziećmi przygotowującymi się do I komunii św. i ich rodzicami, młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania i ich rodzicami, ministrantami, lektorami, wspólnotą adoracyjną i wszystkimi innymi wspólnotami. Po spotkaniu odbyła się uroczysta Msza św., którą celebrował ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, wraz z ks. Jerzym Kubikiem i ks. dziekanem Jerzym Beksińskim.
20 kwietnia Piąta rocznica śmierci ks. kan. Romana Stępnia.W piątą rocznicę śmierci uczczono pamięć zmarłego Proboszcza. +ks. kanonika Romana Stępnia. 20 kwietnia o godz. 17.00 sprawowano Mszę św. w intencji ks. Romana z udziałem parafian - parafia Baćkowice, Boleszyn, Momina, oraz brata zmarłego. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Jerzy Kubik, a wraz z nim kapłani – ks. Andrzej Wróblewski, ks. Robert Capała, ks. Bronisław Jaworski.
6-8 kwietnia Rekolekcje Wielkopostne. W dniach 6 – 8 kwietnia 2017r. odbyły się w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które głosił ks. płk Jerzy Niedbała. Oprócz spotkań z całą społecznością parafialną, ks. Jerzy spotykał się również z dziećmi i młodzieżą w czwartek na konferencji i Mszy św. z nauką oraz na rozważaniach Drogi Krzyżowej w piątek w naszym kościele parafialnym. Były to na pewno niezapomniane spotkania. Sobota była dniem spowiedzi wielkanocnej. Ks. Proboszcz Jerzy Kubik podziękował ks. Jerzemu za wygłoszone słowo Boże, które pomogło nam przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Bardzo serdecznie dziękujemy ks. płk Jerzemu Niedbale za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie Wielkopostnych Rekolekcji w Naszej Parafii pw. Św. Mikołaja. Bóg zapłać!
13-16 kwietnia Triduum Paschalne i Wielkanoc.W naszym kościele liturgie Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Chrystusa sprawowane były bardzo uroczyście. Msze św. celebrowali ks. proboszcz Jerzy Kubik i ks. wikariusz Bronisław Jaworski. 13 kwietnia – Wielki Czwartek. Wieczorem, o godz.17.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię. Po obrzędach wstępnych i odśpiewaniu hymnu Chwała na wysokości, zamilkły organy i dzwony kościelne. Odtąd słyszeliśmy już tylko drewniane kołatki. Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. Tabernakulum zostało puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu. 14 kwietnia – Wielki Piątek. Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień parafianie adorowali Najświętszy Sakrament. Wieczorem godz. 17.00 odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczęła się ona milczeniem całego kościoła. Kapłani upadli na twarz, a ludzie klęcząc milczeli. Jest to upokorzenie się człowieka wobec Boga, a także wyrażenie smutku i bólu całego Kościoła. Następnie czytano opis Męki Pańskiej według św. Jana. Odsłonięto i wniesiono Krzyż i księża wraz z wiernymi oddali cześć krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Po Liturgii odbyła się adoracja przygotowana przez Kingę Firmanty i Kingę Brodawka. Piękne rozważania przeplatane były śpiewem przy akompaniamencie gitary. 15 kwietnia – Wielka Sobota. Rano księża święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach przez wiernych. O godz. 18.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania. Nie była to typowa Msza, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej jest jeszcze Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Liturgię rozpoczęliśmy przed kościołem, gdzie ks. wikariusz poświęcił ogień, od którego został zapalony paschał – symbol Chrystusa. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako miłosierny sędzia. Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia. Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. Nastąpiło radosne „Exultet” rozpoczynające Zmartwychwstanie Pańskie Wszyscy zapalili od paschału świece. Dźwiękiem dzwonków i dzwonu kościelnego oraz śpiewając hymn „Chwała na wysokości Bogu” przeszliśmy do Ewangelii Nowego Testamentu. Nastąpiło również poświęcenie od paschału wody chrzcielnej. Przy zapalonych świecach Wierni odnowili swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św. 16 kwietnia - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela rozpoczęła się o godz. 6 poranną mszą, Rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwon, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Po procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła, odbyła się uroczysta Msza Święta. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym.
9 kwietnia Rekolekcje Wielkopostne.Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Jest to więc czas wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania cierpienia męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości ze zmartwychwstania. W naszym kościele palmy święcone były na wszystkich mszach świętych. Na sumie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymały od ks. proboszcza książeczki do nabożeństwa.
6-8 kwietnia Rekolekcje Wielkopostne. W dniach 6 – 8 kwietnia 2017r. odbyły się w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które głosił ks. płk Jerzy Niedbała. Oprócz spotkań z całą społecznością parafialną, ks. Jerzy spotykał się również z dziećmi i młodzieżą w czwartek na konferencji i Mszy św. z nauką oraz na rozważaniach Drogi Krzyżowej w piątek w naszym kościele parafialnym. Były to na pewno niezapomniane spotkania. Sobota była dniem spowiedzi wielkanocnej. Ks. Proboszcz Jerzy Kubik podziękował ks. Jerzemu za wygłoszone słowo Boże, które pomogło nam przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Bardzo serdecznie dziękujemy ks. płk Jerzemu Niedbale za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie Wielkopostnych Rekolekcji w Naszej Parafii pw. Św. Mikołaja. Bóg zapłać!
17marca Droga Krzyżowa w Łagowie. W piątek17 marca w Łagowie ks. Jerzy Kubik prowadził Drogę Krzyżową w intencji rodzin. Rozważania czytały osoby należące do Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie - Katolickie Centra Pomocy Rodzinie powołane zostały z inicjatywy ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza świadczą szeroko rozumianą pomoc osobom, małżeństwom i rodzinom przeżywającym różnorakie trudności życiowe. Zakres pomocy obejmuje przygotowanie do małżeństwa, odpowiedzialne rodzicielstwo, konflikty małżeńskie i rodzinne, trudności wychowawcze, wsparcie samotnych matek, wybór stanu i zawodu, prawo cywilne, problemy narkomanii i alkoholizmu, konflikty z najbliższymi, stres związany z życiem codziennym, depresje, zaburzenia nerwicowe, pomoc ofiarom przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. Po Drodze Krzyżowej odbyła się Msza św., której przewodniczył i kazanie powiedział ks. Tomasz Cuber, a następnie spotkanie członków KCPR.
1marca Środa Popielcowa. „Słowa: ”Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz!”, skierowane są najpierw nie do wszystkich stworzeń, ale do człowieka, którego Bóg stworzył na swój obraz i umieścił w centrum wszechświata. Przypominając mu, że musi umrzeć, Bóg nie niszczy pierwotnego zamysłu, co więcej potwierdza go i w sposób szczególny przywraca po upadku spowodowanym przeze grzech pierworodny.. To potwierdzenie przyszło wraz z Chrystusem, który dobrowolnie przyjął na siebie brzemię grzechu i zechciał przejść przez śmierć. W ten sposób świat stał się widownią Jego męki i zbawczej śmierci. Oto misterium paschalne, w głąb którego prowadzi nas w sposób szczególny okres Wielkiego Postu.”/Jan Paweł II, Homilia 17 luty 1999/. Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Msze św. odbyły się o godz. 8:00; 10.00; 16.00 i 17.00.
2 luty Ofiarowanie Pańskie. W dniu dzisiejszym wspominaliśmy wydarzenie, które miało miejsce w świątyni jerozolimskiej 40 dni po narodzeniu Pana Jezusa. To Święto Ofiarowania Pańskiego -„Matki Bożej Gromnicznej” i Dzień Życia Konsekrowanego. Msze św. zostały odprawione o godz. 8, 10, 16 i 17. Na każdej Mszy świętej było poświęcenie gromnic.
6 stycznia Uroczystość Trzech Króli. Dzisiaj, jak co roku obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego. Jak co roku, ks. proboszcz poświęcił złoto, kadzidło i kredę, którą oznaczyliśmy drzwi naszych domów.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License