Kronika 2016
2016
25-26 grudnia Święta Bożego Narodzenia. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w Roratach, które odprawiane były w dni powszednie Adwentu o godz. 6.50. Przed roratami o godz. 6.30 - godzinki. Razem czuwaliśmy i oczekiwaliśmy na przyjście Jezusa. Do świątecznego wystroju kościoła przyczynili się: Pan leśniczy Paweł Pocheć i Jacek Kuczyński przywożąc piękne choinki. Rodzice dzieci z kl. 3 SP. i pani dekoratorka Wioletta Kargul z Iwanisk ubrali choinki i wykonali szopkę. Po wieczerzy wigilijnej w swoich domach uczestniczyliśmy o godz. 24.00 w PASTERCE. W uroczystość NARODZENIA PAŃSKIEGO, Msze św. odbyły się w porządku niedzielnym.
11 grudnia Poświęcenie medalików. Dziś na Mszy św. o 12:00 zostały poświęcone medaliki dla dzieci z kl.3 SP.
6 grudnia Odpust parafialny. Wtorek 6 grudnia to uroczystość świętego Mikołaja, biskupa. Odpust w naszej parafii. Niech święto Świętego Mikołaja usposobi nas do szerokiego otwarcia oczu i serca na drugiego człowieka. Ale niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa. Wtorek, to także dzień spowiedzi adwentowej. Spowiedź od 8.30 do 13.00 i popołudniu od 15.30 do 16.30. Msze św. : 8.00, 10.00, Suma odpustowa o 12.00. Po Mszach św. ucałowanie relikwii św. Mikołaja.
11 listopada Msza w intencji Ojczyzny. Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. Jerzego Kubika i ks. Marka Bieniasza odbyła się o godz. 10.00. Uczniowie ZSP w Baćkowicach pod opieką pań: Małgorzaty Czerwińskiej, Joanny Flis i Joanny Stawiarskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Po Mszy św. wszyscy obecni uczestniczyli w przemarszu pod Pomnik Legionistów, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze i zaśpiewano pieśń legionistów: „My, Pierwsza Brygada”.
1 listopada Dni modlitwy. 1 i 2 listopada to dni, w które odwiedza się cmentarze, zapala znicze, przyozdabia kwiatami groby. To dni modlitwy za zmarłych, oddanie im hołdu i wspominanie ich takimi jak byli za życia. To również czas zadumy i refleksji, w którym nasuwają się myśli o przemijaniu, o własnym życiu, o tym, co było i co będzie.
30 października "Noc Świętych". 30 października 2016r. 30-osobowa grupa z naszej parafii uczestniczyła w uroczystości „Noc Świętych” na Świętym Krzyżu. Ze względu na niepomyślną pogodę uroczystości odbyły się wewnątrz Bazyliki Świętokrzyskiej. Rozpoczęły się one w Kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – było to krótkie nabożeństwo z Litanią do Wszystkich Świętych, zakończone ucałowaniem relikwii świętych przywiezionych przez pielgrzymów z poszczególnych parafii naszego dekanatu. O godz. 18.30 rozpoczęło się Oratorium Roberta Grudnia połączone z koncertem pt. „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę”. Oratorium to nawiązywało do 1050 rocznicy chrztu Polski. Występ trwał około 2 godziny. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i ciepłą herbatę. /uczestnicy/
1 października Rozwadów. W dniu 1 października 2016r. odbyła się jednodniowa pielgrzymka parafian z Baćkowic i Piórkowa do Rozwadowa na spotkanie Kół Różańcowych. Po drodze zatrzymaliśmy się w Sandomierzu, gdzie pani przewodnik oprowadziła nas po Rynku, pod Bramę Opatowską i Zamek. W Rozwadowie pomodliliśmy się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Rozwadowscy parafianie i harcerze poczęstowali nas kawą, herbatą i słodką bułeczką. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św., którą celebrował ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli i odmówiliśmy tam dziesiątkę różańca. Potem wróciliśmy do domu. Nasz wyjazd należy zaliczyć do udanych i owocnych. /uczestnicy/
24 września Ognisko dla scholi i ministrantów. 24 września odbyła się wycieczka rowerowa dla scholi i ministrantów, organizowana przez ks. Bronisława Jaworskiego. Zbiórka odbyła się pod kościołem w Baćkowicach, o godzinie 9.00, a część dzieci dołączyła po drodze. Celem wycieczki było wspólne ognisko w lesie. Liczna grupa dzieci i młodzieży z kl. III, V i VI szkoły podstawowej po dojechaniu na miejsce, wspólnie piekła kiełbaski i bawiła się przy ognisku. Za całą grupę byli odpowiedzialni trzej opiekunowie. Łącznie wycieczkowicze przejechali powyżej 20 km i chociaż pogoda nie dopisywała wycieczka była bardzo udana./autorzy tekstu: Julka i Klaudia/
28-29 sierpnia Pielgrzymka Łagiewniki - Zakopane - Kraków. 28 i 29 sierpnia 2016r. odbyła się wycieczka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, łącząca pielgrzymów parafii Baćkowice i Zbelutka, w różnym przedziale wiekowym. Najpierw zatrzymaliśmy się w Łagiewnikach, uczestniczyliśmy we Mszy św. Następnie siostra zakonna opowiedziała nam historię powstania Sanktuarium. Kolejny punkt programu to maleńki, przytulny kościółek w Lućmierzu, gdzie obejrzeliśmy film o jego założeniu i pomodliliśmy się u stóp Matki Bożej cudownie pomagającej. Potem udaliśmy się do przepięknego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Po wielu wrażeniach udaliśmy się do pensjonatu w Małym Cichym na nocleg. Podziwialiśmy cudowne widoki. Przez opadającą mgłę odsłaniały się wierzchołki gór pokryte częściowo kolorowym lasem. Obok pensjonatu stroma ścieżka wiodła do małego, drewnianego kościółka, w którym jak się okazało, nasz ks. proboszcz kiedyś przed laty spędzał rekolekcje. W pensjonacie zjedliśmy obido-kolację, a po krótkim odpoczynku mieliśmy ognisko z łagowską kiełbasą. Szumiał potok, ognisko skwierczało, wiatr ucichł, popłynęła piosenka „Płonie ognisko……”, i tak biesiadowaliśmy do późna. Następnego dnia rano uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił ks. Jerzy Kubik. Po śniadaniu ruszyliśmy na Gubałówkę. Najpierw na Krupówkach odwiedziliśmy dom do góry nogami, zrobiliśmy zakupy i kolejką wjechaliśmy na Gubałówkę. Na Pęksowym Brzyzku odwiedziliśmy stary cmentarz, na którym spoczywają znani Polacy. Potem udaliśmy się ponownie do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Wawel i zeszliśmy do jamy smoka. Cały plan wycieczki został zrealizowany i wszyscy pielgrzymi czekają na kolejny wyjazd. Pełni wrażeń i wyciszeni w modlitwie wróciliśmy do domu. /uczestnicy pielgrzymki/
15 sierpnia Matki Bożej Zielnej. Dzisiaj obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z tradycją na zakończenie wszystkich Mszy św. święcone były przyniesione przez parafian piękne bukiety złożone ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców. Zioła mają swą leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem.
23 czerwca Msza św. na zakończenie r. sz. 2015/2016 ZSP w Baćkowicach. Uroczystą Mszą Świętą w obecności ks. Jerzego Kubika, ks. Bronisława Jaworskiego, dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016 Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach. Msza św. była dziękczynieniem za całoroczną pracę.
14 czerwca Rocznica święceń kapłańskich. Księże Proboszczu. Z okazji 27 rocznicy święceń kapłańskich dziękujemy za trud odkrywania przed nami daru Eucharystii jako źródła siły, mocy i światła w naszym codziennym życiu. Życzymy księdzu obfitych łask Bożych, w dobrym zdrowiu, obecności Ducha Świętego w każdym głoszonym słowie, samych pogodnych dni w roku i radosnego uśmiechu na twarzy. Przez wstawiennictwo Matki Bożej i świętych patronów otaczamy Cię naszą modlitwą. Szczęść Boże! Parafianie.
29 maja Ognisko dla scholi i ministrantów. Wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspaniałą zabawą - tak upłynęło niedzielne popołudnie nad zalewem w Nieskurzowie dla dzieci ze scholi i ministrantów. Oczywiście nie zabrakło rodziców. Organizatorem spotkania był ks. Bronisław.
26 maja Rocznica święceń kapłańskich. Ks. Bronisławowi z okazji 15 rocznicy przyjęcia sakramentu święceń kapłańskich,życzymy aby Bóg błogosławił Księdzu w pokazywaniu nam Hostii białej, najczystszej. Pomagał zatrzymać się na tym, co w liturgii najświętsze. Życzymy dużo zdrowia i opieki Matki Bożej. Zapewniamy Księdza o naszej modlitwie, dziękując dziś za Twoja obecność wśród nas. Szczęść Boże. Najserdeczniejsze życzenia kierujemy również do ks. Roberta, który obchodził swoją rocznicę 24 maja oraz do ks. Grzegorza, który swoją rocznicę obchodzi dzisiaj.
20 maja Pielgrzymka gimnazjalistów na Święty Krzyż. Po raz szósty młodzież klas trzecich gimnazjalnych z diecezji sandomierskiej uczestniczyła w pielgrzymce na Święty Krzyż, aby wspólnie podziękować za kończący się etap szkolnej edukacji na poziomie gimnazjum. Przed nimi nowe wyzwania, a wraz z nimi nowe nadzieje i plany. W doroczna pielgrzymkę włączyła się również grupa gimnazjalistów z naszej parafii pod opieką ks. Bronisława i katechety. Wspólnie z młodzieżą z Łagowa uczestniczyli w Drodze Krzyżowej od Nowej Słupi, wysłuchali koncertu zespołu "Full Power Spirit", a następnie uczestniczyli we Mszy Św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego. Wspólnie spędzony czas przyniósł wiele miłych wrażeń.
15 maja Rocznica I Komunii Świętej. Święto Zesłania Ducha Świętego miało w naszej Parafii szczególny charakter. Dzisiaj bowiem dzieci z klasy III SP obchodziły swoją pierwszą rocznicę przyjęcia I Komunii Świętej. Przypomniały sobie ten uroczysty w ich życiu dzień, w którym przyjęły do serca Pana Jezusa, aby tak jak On kochać drugiego człowieka i czynić dobro. Miłym akcentem uroczystości był udział we Mszy św. ks. Grzegorza, który rok temu udzielił dzieciom I Komunii Św.
7 maja Diecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. 7 maja odbyły się w Zawichoście Diecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W uroczystościach wzięła udział delegacja z naszej parafii.
30 kwietnia XVI Dzień Otwartej Furty. W sobotę 30 kwietnia grupa 41 młodych parafian pod opieką ks. Bronisława i Pani katechetki uczestniczyła w XVI Dniu Otwartej Furty zorganizowanym przez Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Dzieci i młodzież uczestniczyły we Mszy św., zwiedziły wystawę misyjną, brały udział w loterii, gimnastykowały się na trampolinie. Zwiedzały również wnętrza seminarium i kleryckie pokoje. Oczywiście spróbowały seminaryjnej kuchni, która częstowała smacznym bigosem i kiełbaskami z grilla. Niewątpliwie był to dzień pełen wrażeń i wspaniałej zabawy.
23 kwietnia Imieniny ks. Proboszcza. Ks. proboszczowi składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życia, radości z pełnionej posługi kapłańskiej, dużo zdrowia, wytrwałości w realizacji zamierzonych celów, radości i satysfakcji w pracy duszpasterskiej, życzliwości i dobroci wokół siebie oraz spełnienia marzeń.
20 kwietnia Rocznica. „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. /ks. Jan Twardowski/ - Dzisiaj, 20 kwietnia 2016r. mija czwarta rocznica śmierci +ks. kanonika Romana Stępnia. Msza św. w intencji ks. Romana odbyła się godz. 17:00. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Jerzy Kubik, a wraz z nim kapłani – przyjaciele ks. Romana: ks. Andrzej Wróblewski, ks. Jan Mikos, ks. Jerzy Rybusiński, ks. Krzysztof Maziarz, ks. Ryszard Batorski, ks. Robert Capała. Niech wspomnieniu o +ks. Romanie towarzyszy pamięć, wdzięczność i modlitwa.
27 marca Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela rozpoczęła się o godz. 6.30 poranną mszą, Rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwon, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Uczyniliśmy to w triumfalnym pochodzie z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła – w procesji rezurekcyjnej. Po niej odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pracujących w parafii naszych księży. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym.
26 marca Wielka Sobota. Rano księża święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach przez wiernych. O godz. 17.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania. Nie była to typowa Msza, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej jest jeszcze Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Uroczystej Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Kubik wraz z ks. Bronisławem Jaworskim. Liturgię rozpoczęliśmy przed kościołem, gdzie został poświęcony ogień, od którego zapalono paschał – symbol Chrystusa. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako miłosierny sędzia. Na paschale ksiądz zapisał bieżącą datę, chcąc podkreślić, że Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia, która przechodzi również przez ten konkretny rok. Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. Nastąpiło radosne „Exultet” rozpoczynające Zmartwychwstanie Pańskie Wszyscy zapalili od paschału świece. Dźwiękiem dzwonków i dzwonu kościelnego oraz śpiewając hymn „Chwała na wysokości Bogu” przeszliśmy do Ewangelii Nowego Testamentu. Przy zapalonych świecach w homilii wierni zostali wprowadzeni w atmosferę Wielkiej Nocy. Nastąpiło również poświęcenie od paschału wody chrzcielnej. Przy zapalonych świecach obecni odnowili swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św.
25 marca Wielki Piątek. Tego dnia nie odprawiane były Msze święte, z wielkiego szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu za grzechy całego świata. Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień parafianie adorowali Najświętszy Sakrament. O godz. 16.30 odbyła się Droga Krzyżowa, a wieczorem godz. 17.00 ks. proboszcz Jerzy Kubik wraz ks. Bronisławem Jaworskim odprawili Liturgię Męki Pańskiej. Rozpoczęła się ona milczeniem całego kościoła. Kapłani upadli na twarz, a ludzie klęcząc milczeli. Jest to upokorzenie się człowieka wobec Boga, a także wyrażenie smutku i bólu całego Kościoła. Następnie czytano opis proroctwa Izajasza o mękach i cierpieniu Mesjasza oraz opis Męki Pańskiej według św. Jana. Odsłonięto i wniesiono Krzyż i księża wraz z wiernymi oddali cześć krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Zaczęła się żałobna adoracja.
24 marca Wielki Czwartek. Wieczorem, o godz.17.00 ks. proboszcz Jerzy Kubik odprawił uroczystą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię. Przed Mszą Św. nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych ministrantów. Na znak przystąpienia w poczet ministrantów, ks. Proboszcz założył każdemu chłopcu pelerynkę, następnie złożyli oni przyrzeczenie ministranckie, które odczytał ks. Bronisław. Po zakończeniu hymnu Chwała na wysokości zamilkły organy i dzwony kościelne. Odtąd słyszeliśmy już tylko drewniane kołatki. Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej Ciemnicą. Tabernakulum zostało puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu. Wierni mogli czuwać wraz z Jezusem do godziny 20.00.
17-19 marca Rekolekcje wielkopostne, Niedziela Palmowa. W dniach 17,18 i 19 marca odbyły się w naszej Parafii Rekolekcje Wielkopostne, prowadzone przez ks. Jana Rokosza, proboszcza parafii w nowym Skoszynie. Rekolekcje dla dzieci i młodzieży odbywały się rano. Uczniowie wysłuchali nauk rekolekcyjnych, uczestniczyli we Mszy Św. i Drodze Krzyżowej. Po południu były rekolekcje dla dorosłych. Sobota była dniem spowiedzi. W Niedzielę Palmową na wszystkich mszach św., nasi księża święcili palmy, a przed sumą odbyła się uroczysta procesja.
18 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa Opatów 2016r. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w EDK z Opatowa na Święty Krzyż -noc 18/19 marca 2016r. Szczegóły na stronie:http://www.edk.org.pl/
10 luty Środa Popielcowa. Dziś otworzyły się bramy Środy Popielcowej, w którą przypada pierwszy Dzień Wielkiego Postu. Czas zadumy, zastanowienia, pokuty. Czas przemyśleń nad tym czym jest post, jałmużna i modlitwa. Zgodnie z obrzędami katolickimi nasi księża posypali głowy wiernych popiołem, wypowiadając przy tym słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
18-22 stycznia Zimowisko w Zakopanem. W dniach 18 – 22 stycznia 2016 grupa 48 uczniów ZSP w Baćkowicach (z parafii Baćkowice, Piórków i Modliborzyce) uczestniczyło w Zimowisku, na które wyjechali do Zakopanego pod opieką głównego organizatora – ks. Bronisława Jaworskiego oraz dwóch nauczycieli. Największą atrakcją wyjazdu była nauka jazdy na nartach z instruktorem, spacer Doliną Kościeliską, łyżwy, zorganizowany kulig z pochodniami, oraz wspólne zabawy integracyjne – zarówno na śniegu jak i poza nim. W programie nie zabrakło ogniska z pieczeniem kiełbasek czy quizów świetlicowych. Głównym celem było propagowanie wartości chrześcijańskich oraz promowanie zdrowego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu w gronie rówieśniczym, jako formy profilaktyki uzależnień. W zimowisku uczestniczyli ministranci z naszej parafii, uczniowie aktywni w życiu szkoły i parafii oraz chętni na wolne miejsca. Sponsorami wyjazdu byli: Parafia Baćkowice, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baćkowicach, Urząd Gminy w Baćkowicach, Pan Mieczysław Różycki - Stacja Paliw, Pan Kazimierz Jacek Kuczyński, Zarząd Banku Spółdzielczego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Biedronka, oraz prywatni sponsorzy. Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License