Kronika 2015
2015
grudzień 2015 Czas Adwentu. Przez cztery tygodnie Adwentu przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczny Adwent zbiegł się z początkiem obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Rokiem Miłosierdzia. Na Mszach Świętych roratnich, nasi księża przybliżali żywoty wielkich polskich świętych od Św. Wojciecha do Św. Jana Pawła II. Motywem przewodnim rorat było „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”.
grudzień 2015 Rekolekcje adwentowe.W pierwszy piątek, sobotę i niedzielę miesiąca – grudnia, w naszej parafii przeżywaliśmy tzw. nabożeństwo czterdziestogodzinne. W jego ramach, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania (kl. VI SP i I Gim) poprowadziła rozważanie drogi krzyżowej o godz. 18.00 w piątkowy wieczór, a następnie starsza grupa (kl. II i III) uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu. Czuwanie urozmaicone zostało przez przygotowany tekst mówiony oraz śpiew przy akompaniamencie gitary. O godz. 20.00 wszyscy zgromadzeni razem odśpiewali apel jasnogórski, by potem w modlitewnym nastroju rozejść się do domów. Sobota była dniem spowiedzi. Niedziela - 6 grudnia - to uroczystość patrona naszego kościoła, Św. Mikołaja, czyli tradycyjny odpust parafialny.
11 listopada 2015 Święto Odzyskania Niepodległości. 11 listopada uroczystą Mszą Świętą o godz. 10:00 w intencji Ojczyzny koncelebrowaną przez proboszczów: Jerzego Kubika z Baćkowic i Marka Bieniasza z Piórkowa uczciliśmy Święto Niepodległości. Mszy towarzyszył patriotyczny charakter zarówno w kazaniu jak i śpiewanych pieśniach. Hołd poległym złożyli uczniowie ZSP w Baćkowicach, prezentując 14 Stacji Partyzanckiej Drogi Krzyżowej. Po mszy ruszyła procesja na cmentarz, gdzie przy pomniku poległych Legionistów uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze oddając hołd poległym za Ojczyznę.
1listopada 2015 Wszystkich Świętych.„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”- /ks. Jan Twardowski./ 1 listopada przypada Święto Wszystkich Świętych - czci się w tym dniu wszystkich znanych i nieznanych świętych. 2 listopada, przypada Dzień Zaduszny – wspomina się wówczas wszystkich wiernych zmarłych. To dni, w które odwiedza się cmentarze, zapala znicze, przyozdabia kwiatami groby. To dni modlitwy za zmarłych, oddanie im hołdu i wspominanie ich takimi jak byli za życia. To również czas zadumy i refleksji, w którym nasuwają się myśli o przemijaniu, o własnym życiu, o tym, co było i co będzie.
18 października 2015 Uroczysty Wieczór Papieski. „Jan Paweł II – Patron Rodziny” – tak brzmiało hasło tegorocznego XV Dnia Papieskiego. Z tej okazji uczniowie ZSP w Baćkowicach przygotowali kolejny Uroczysty Wieczór Papieski pt. „W hołdzie Ojcu Świętemu”, który został przedstawiony w świetlicy gminnej 18 października. W nastrojowym klimacie, przy pięknej muzyce i akompaniamencie gitarowym młodzi artyści wykonali utwory i przywołali słowa Jana Pawła II dotyczące rodziny. Tradycyjnie dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek. Wieczór ten był wspaniałą integracją mieszkańców naszej gminy.
18-20 września 2015 Diecezjalne Dni Młodzieży. Tegoroczne XVIII Diecezjalne Dni Młodzieży odbyły się w dniach 18-20 września w Staszowie. Hasło tegorocznego spotkania to słowa:„Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą”. Na DDM z naszej parafii pojechało 11 osób. Program trzydniowego spotkania był bardzo bogaty. Wypełniły go nabożeństwa w kościołach, spotkania formacyjne i modlitewne, koncerty oraz wspólne zabawy w parku Zalew nad Czarną. Dni młodych to spotkanie z Bogiem, dobra zabawa, integracja z rówieśnikami, przeżycie niezapomnianych chwil i poznanie nowych, fajnych ludzi.
11 września 2015 Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik. Dnia 11 września 2015r. grupa parafian z Baćkowic i Zbelutki z ks. Jerzym Kubikiem i ks. Andrzejem Czajkowskim wzięła udział w pielgrzymce autokarowej do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Łagiewnik. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy w autokarze połączonej ze śpiewem pieśni pielgrzymkowych. Po przybyciu do Wadowic zwiedziliśmy dom rodziny św. Jana Pawła II i bazylikę wadowicką w której znajduje się chrzcielnica, przy której został ochrzczony Karol Wojtyła. Oczywiście znalazł się także czas na "papieskie kremówki". Następnie udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przemierzając dróżki Pana Jezusa odprawiliśmy drogę krzyżową. Potem wraz z innymi pielgrzymami wzięliśmy udział we Mszy św. Wieczorem odmówiliśmy część bolesną różańca i przed cudownym obrazem Matki Bożej odśpiewali Apel. W sobotę 12 września po Mszy św. zapoznaliśmy się z historią Kalwarii oraz znajdującego się w kalwaryjskiej bazylice cudownego obrazu Matki Bożej. Po pożegnaniu Matki Bożej Kalwaryjskiej pojechaliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po Sanktuarium w Łagiewnikach oprowadziła nas uśmiechnięta i radosna siostra zakonna, która także opowiedziała nam o tym jak cudownie orędzie o Miłosierdziu Bożym dociera do kolejnych serc. Pielgrzymi zobaczyli obraz Jezusa Miłosiernego i ucałowali relikwie św. s. Faustyny. Następnie pieszo udaliśmy się do Sanktuarium św. Jana Pawła II powstającego w ramach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na tzw. "Białych Morzach" obok Łagiewnik. Po zwiedzeniu tego Sanktuarium powróciliśmy do Łagiewnik, by naszą wizytę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zakończyć koronką do Miłosierdzia Bożego.
30 sierpnia 2015 Dożynki parafialne. W ostatnią niedzielę sierpnia w czasie uroczystej Mszy św. koncelebrowanej o godz. 12.00 składaliśmy dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony. Przepiękne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców poszczególnych wiosek poświęcił Ks. Jan Kupka SAC. Uroczysta liturgia dożynkowa była okazją do modlitwy w intencji rolników. Oprócz dziękczynienia za tegoroczne plony, świętowaliśmy również 40-lecie kapłaństwa ks. Jana Kupki. Ks. Jan jest doktorem teologii pastoralnej i pełni funkcję dyrektora Instytutu św. Wincentego Pallottiego w Rzymie oraz dyrektor Biblioteki Domu Generalnego. Serdeczne życzenia złożyli jubilatowi ministranci, przedstawiciele parafian oraz ks. Proboszcz Jerzy Kubik. Na zakończenie Mszy nastąpiło błogosławieństwo dzieci, a wychodząc z kościoła mogliśmy się poczęstować dożynkowym chlebem.
15 sierpnia 2015 Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej pobożności i tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia zwana jest Świętem Matki Boskiej Zielnej. Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia poświęca się pierwociny ziemi jakimi są pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i owoce. Są one plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi. Zioła mają swą leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Na zakończenie wszystkich Mszy św. nasi księża święcili przyniesione przez parafian piękne bukiety złożone ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców.
30 czerwca-2 lipca 2015 Wycieczka do Zakopanego. W dniach 30.06.-02.07.2015. młodzież i dzieci parafii Baćkowice wzięły udział w wyjeździe wakacyjnym do Zakopanego, którego organizatorem był ks. Grzegorz Gawęda. W pierwszym dniu uczestnicy mięli okazję wejść pieszo na Gubałówkę i zobaczyć reprezentacyjną ulicę- słynne Krupówki. Wieczorem natomiast zjeść samodzielnie upieczone kiełbaski w miłej i przyjaznej atmosferze. Drugiego dnia razem z przewodnikiem tatrzańskim pokonali pieszo trasę wiodącą nad Morskie Oko. Pogoda sprzyjała naszym piechurom a piękne widoki wynagrodziły trudy marszu. Po powrocie wszyscy z przyjemnością oddali się kąpielom wodnym w Aqua Parku. W ostatnim dniu wyjazdu młodzież i dzieci wraz z opiekunami wjechali nowoczesną kolejką linową na Kasprowy Wierch, gdzie mogli zobaczyć niezapomnianą panoramę naszych przepięknych polskich gór. Dla wszystkich uczestników był to bardzo miły wyjazd spędzony w gronie rówieśników. Głównym celem było propagowanie postaw chrześcijańskich oraz zdrowego stylu życia. Sponsorami tego wyjazdu byli : PZU S.A, Urząd Marszałkowski i Marszałek Świętokrzyski – Adam Jarubas, Starostwo i Starosta Opatowski -Bogusław Włodarczyk, Gmina i Wójt Gminy Baćkowice – Marian Partyka, Kopalnia Dolomitu –Piskrzyn, Świętokrzyskie Kamieniołomy – Wszachów, Georyt kopalnia Łagów, Prezes PZPN – Zbigniew Boniek i Poseł PE – prof. Ryszard Legutko, Delikatesy Centrum Baćkowice – Stanisław Koziołek – ufundował paczki ze słodyczami i owocami dla dzieci i młodzieży, CPN Marar w Baćkowicach, Jacek Kuczyński, Opel Reg Benz Mielec, Tauron – Łukasz Brzózka, Poseł PE – Bogdan Wenta, Poseł PE – Czesław Siekierski, Bank Spółdzielczy w Ostrowcu św. Oddział w Baćkowicach i nasi parafianie- Puszka -543 zł. Wszystkim, którzy finansowo wsparli ten wyjazd – serdecznie dziękujemy.
6 lipca 2015 8 rocznica śmierci ks. Jana Szczodrego. 6 lipca 2007r. zmarł ksiądz kanonik Jan Szczodry, proboszcz naszej parafii w latach 1985 - 2007. Na Mszy Świętej o godz. 8:30, dziękowaliśmy Panu Bogu za wieloletnią posługę duszpasterską ks. Jana dla naszej wspólnoty parafialnej, prosząc jednocześnie o wszelkie potrzebne mu łaski.
5 lipca 2015 Powitanie nowego wikariusza. Mając na uwadze potrzeby duszpasterskie ks. bp Krzysztof Nitkiewicz mianował z dniem 1 lipca Wikariuszem naszej parafii ks. Bronisława Jaworskiego. Ks. Bronisław został wyświęcony na kapłana razem z ks. Grzegorzem w 2001 roku i duszpasterzował przez ostatnie 4 lata w parafii w Grębowie. Witamy Go serdecznie w naszej wspólnocie i życzymy błogosławieństwa Bożego i owocnej posługi duszpasterskiej w naszej parafii.
28 czerwca 2015 Pożegnanie ks. Grzegorza. Z dniem 1 lipca ks. Grzegorz Gawęda, nasz dotychczasowy wikariusz został przeniesiony do Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli. Na wszystkich Mszach św. ks. proboszcz złożył serdeczne podziękowania ks. Grzegorzowi, za cztery lata pracy w naszej parafii, za głoszone Słowo Boże, za sakramenty święte, za posługę konfesjonału, za pracę z młodzieżą, za otwartość, życzliwość oraz serdeczność. Życzymy ks. Grzegorzowi błogosławieństwa bożego w nowym miejscu pracy, wiele radości i satysfakcji w pełnieniu bożej posługi.
26 czerwca 2015 Msza Św. na zakończenie r. sz. 2014/2015 dzieci i młodzieży ZSP w Baćkowicach. Uroczystą Mszą Świętą w obecności ks. Jerzego Kubika, ks. Grzegorza Gawędy, dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców pożegnaliśmy rok szkolny 2014/2015 Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach. Msza św. była dziękczynieniem za całoroczną pracę. W tym roku szkolnym nagrodę „Dar Serca Dzieciom” otrzymały Panie Joanna Flis i Barbara Obarska za dobroć, życzliwość i czas poświęcony dzieciom. Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice pożegnali również ks. Grzegorza, który został przeniesiony na nową parafię. Dzisiejsza Msza św. miała piękną oprawę muzyczną, przygotowaną przez Panią Renatę Jakubowską.
20 czerwca 2015 Wycieczka dzieci z klasy II do Łagiewnik i Krakowa. 20 czerwca 2015r. dzieci z klasy II wraz z rodzicami i ks. Grzegorzem pojechały na wycieczkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i do Krakowa. W Łagiewnikach wycieczkowicze byli na mszy, po której spotkali się z siostrą zakonną, która opowiedziała im o życiu i działalności św. s. Faustyny. Zobaczyli i ucałowali relikwie św. s. Faustyny. Po zwiedzeniu Łagiewnik udali się do Krakowa. Dzieci z panią przewodnik zwiedziły Kraków poznając opowieści i ciekawostki o dawnym Krakowie. Usłyszały znane i mniej znane legendy związane z mijanymi zabytkami. Zwiedziły Wzgórze Wawelskie, gdzie dowiedziały się m.in. kto założył Kraków, gdzie mieszkali i bawili się królowie, jak uciszono słynną gadatliwą głowę wawelską i kto zwyciężył smoka całożercę. Następnie odkryły tajemnice i legendy związane z najstarszymi zakątkami Rynku Głównego. Mali turyści zwiedzili także Kościół Mariacki. Wycieczka zakończyła się wysłuchaniem Hejnału granego z Wieży Mariackiej.
4 czerwca 2015 Uroczystość Bożego Ciała. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej: Boże Ciało. Jest to w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, która ma charakter dziękczynny i radosny. W tym dniu wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie w naszej Parafii święto to wiąże się z procesją z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W procesji uczestniczyła liczna grupa mieszkańców, strażacy, ministranci oraz dzieci I-komunijne, które wielbiły Boga, sypiąc kwiatki.
31 maja 2015 100 rocznica Bitwy pod Żernikami. W maju 2015r. przypada 100 rocznica Bitwy pod Żernikami. Msza św. za poległych legionistów, którzy walczyli w I Brygadzie Józefa Piłsudskiego, odbyła się 31 maja o godz. 10.00. Uczestniczyli w niej bratankowie ppor. Jakuba Darochy – jednego z poległych legionistów – ks. Marian Darocha i Pan Zygmunt Darocha z żona Marią. Uroczysty charakter Mszy św. podkreślił patriotyczny występ artystyczny młodzieży z ZSP w Baćkowicach. Pan Zygmunt Darocha przekazał młodzieży pamiątkową tablicę. Młodzież i dorośli złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobie legionistów.
26 maja 2015 14 rocznica święceń kapłańskich ks. Grzegorza. Księże Grzegorzu. W dniu 14 rocznicy święceń kapłańskich składamy Ci najserdeczniejsze życzenia zdrowia i błogosławieństwa Bożego, radości i życzliwości od ludzi. Bądź oddany i wierny Bogu, promieniuj siłą przykładu i mocą Ducha świętego. W swojej posłudze kapłańskiej kieruj się sercem, dobrocią i miłością. Pielęgnuj swoje dobre cechy jak wyrozumiałość, sprawiedliwość i przystępność. Bądź zawsze sobą. Szczęść Boże.
22 maja 2015 Gimnazjaliści na Świętym Krzyżu. 22 maja uczniowie klas III gimnazjum pod opieką ks. Grzegorza, pielgrzymowali na Święty Krzyż, by dziękować Panu Bogu za kończący się etap zdobywania wiedzy na etapie szkoły gimnazjalnej. Przed południem w bazylice świętokrzyskiej miał miejsce trwający blisko godzinę koncert zespołu Full Pawer Spirit. O godzinie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa seniora Edwarda Frankowskiego z Sandomierza. Nasza młodzież włączyła się czynnie w przeżywanie liturgii Mszy świętej. Na zakończenie Mszy świętej ksiądz biskup pobłogosławił wszystkich relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.
17 maja 2015 I Komunia Święta. 17 maja 2015r. w naszej parafii 18 dzieci po raz pierwszy przyjęło Chrystusa Eucharystycznego na Mszy św. o godz. 12:00. Dzień I Komunii św. jest zawsze wyjątkowy, a poprzedza go duchowe przygotowanie, nad którym czuwał ks. Grzegorz. Na pamiątkę dzielenia się „Jezusem – Chlebem z nieba” – dzieci na koniec liturgii otrzymały chlebki, aby rozdzielić je wśród swoich najbliższych. Niech dzisiejsza radość z przyjęcia po raz pierwszy komunii św. trwa przez całe życie tych młodych ludzi, a rodzice niech dają im nadal przykład chrześcijańskiego życia.
23 kwietnia 2015 Imieniny ks. Proboszcza. 23 kwietnia ks. Proboszcz Jerzy Kubik obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji składamy serdeczne życzenia długich lat życia, przepełnionych zdrowiem i szczęściem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu. Życzymy Bożego Błogosławieństwa, niezbędnego w dźwiganiu ciężaru codziennej duszpasterskiej posługi. Szczęść Boże! W intencji ks. Proboszcza z racji imienin zostanie odprawiona Msza św. 26 kwietnia o godz. 12.00.
20 kwietnia 2015 Trzecia rocznica śmierci +ks. kanonika Romana Stępnia. "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej." Dzisiaj, 20 kwietnia 2015 r. mija trzecia rocznica śmierci +ks. kanonika Romana Stępnia. Msza św. w intencji ks. Romana, którą koncelebrowali: ks. Grzegorz Gawęda, ks. Andrzej Wróblewski, ks. Jan Mikos, ks. Jerzy Rybusiński, ks. Robert Capała, odbyła się godz. 17:30. "Udział we Mszy św. w intencji ks. Romana, to wdzięczność za Sakramenty święte, za Jego życzliwość, dobroć i uśmiech, za zauważanie każdego człowieka" - te słowa ks. Grzegorza przywołały wspomnienia o naszym poprzednim proboszczu.
4 kwietnia 2015 Jubileusz.
licznik.jpg
4 kwietnia 2015 r. odnotowaliśmy 100 000 wejść na naszą stronę parafialną.
5-6 kwietnia 2015 Wielkanoc.Niedziela Zmartwychwstania rozpoczęła się uroczystą procesją rezurekcyjną o godz. 6.30, a po niej wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. Procesją rezurekcyjna oznajmia prawdę, że Chrystus zwyciężył śmierć, szatana i grzech. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte odbywały się tak, jak w niedzielę.
4 kwietnia 2015 Wielka Sobota.Od godziny 8.00 do 12.00 księża święcili pokarmy. O godz. 17.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania. I podobnie jak w poprzednie dni Triduum Paschalnego wierni zostali wprowadzeni w arkana Liturgii przez lektora. Uroczystą Liturgię sprawowali nasi księża. Liturgia rozpoczęła się przed kościołem poświęceniem ognia, od którego został zapalony paschał. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. W czasie Liturgii Wielkiej Soboty kapłan święci także od paschału wodę chrzcielną. Wszyscy wierni przy zapalonych świecach odnowili swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św.
3 kwietnia 2015 Wielki Piątek. Wielki Piątek- to pamiątka dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu. Zgodnie z najdawniejszą tradycją nie odprawia się tego dnia Eucharystii. O godz. 16.00 w naszej Wspólnocie Parafialnej przeżywaliśmy Drogę Krzyżową, po której ks. proboszcz Jerzy Kubik wraz z ks. Grzegorzem Gawędą odprawili Liturgię Męki Pańskiej. Ksiądz proboszcz przed ołtarzem przez chwilę klęczeli, a po modlitwie wstępnej z podziałem na role wysłuchaliśmy opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po Homilii Ks. Proboszcz w uroczystej modlitwie polecił Bogu wszystkie stany, braci odłączonych, Żydów, wyznawców innych religii oraz niewierzących. Następnie wniesiono Krzyż, który został odsłonięty. Księża wraz z wiernymi oddali cześć Krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Adoracja Krzyża trwała do godz. 21.00. Uroczystego charakteru Liturgii Wielkiego Piątku dodała posługa ministrantów. Ubrani w długie białe alby z czerwonymi pasami, wykonywali swoje czynności we właściwym czasie i bez pośpiechu. Swoją postawą i zachowaniem dali wiernym przykład właściwego, pełnego i wzorowego uczestnictwa w Liturgii. Nasi ministranci przebrani w stroje legionistów rzymskich trzymali również wartę przy ciemnicy, a następnie przy Grobie Pańskim.
2 kwietnia 2015 Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek to moment oficjalnego rozpoczęcia Triduum Paschalnego. To dzień Ostatniej Wieczerzy, pożegnania Chrystusa i rozstania Nauczyciela ze swymi Apostołami, będący jednocześnie dniem ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 17:00 w naszym kościele odbyła się Msza św., którą uroczyście koncelebrowali ks. Proboszcz Jerzy Kubik i ks. Wikariusz Grzegorz Gawęda. Po Mszy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, po czym rozpoczęła się Jego adoracja. Po zakończonej Eucharystii z ołtarza zostały zdjęte obrusy. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostanie bez obrusa, świec i wszelkich ozdób. Dzisiaj mija 10 rocznica śmierci Jana Pawła II - Papieża Polaka. Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005r.o godz. 21:37.
29 marca 2015 Niedziela Palmowa . Niedziela Palmowa to dzień, w którym Kościół katolicki upamiętnia triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa jest początkiem Wielkiego Tygodnia i zapowiedzią zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Dzisiaj na wszystkich Mszach św. czytana była „Męka Pańska”, kapłani święcili palmy wielkanocne. Głoszenie nauk rekolekcyjnych zakończył również ks. Andrzej Chuchnowski, za co składamy Mu serdeczne Bóg zapłać.
26-27 marca 2015 Rekolekcje Wielkopostne . 26 i 27 marca 2015r. dzieci i młodzież z ZSP w Baćkowicach uczestniczyli w Rekolekcjach wielkopostnych, które poprowadził dla nich ks. Andrzej Chuchnowski. W czwartek uczestniczyli we Mszy św. wraz z nauką rekolekcyjną, a w piątek brali udział w Drodze Krzyżowej. Rekolekcje dla dorosłych parafian, to udział w Drodze Krzyżowej, Mszach św. z nauką rekolekcyjną, Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź.
12 marca 2015 Imieniny ks. Grzegorza.12 marca ks. Grzegorz Gawęda obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji uczestniczyliśmy dzisiaj o godz. 16-tej, we Mszy świętej w Jego intencji. Najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa, młodzieńczej pasji, radości i uśmiechu w pełnieniu Bożej posługi, pomyślności i ludzkiej życzliwości, a przede wszystkim zdrowia i szczęścia na każdy nadchodzący dzień, złożyli ks. Proboszcz Jerzy Kubik, młodzież i dorośli.
18 luty 2015 Środa Popielcowa. Dzisiaj, 18 lutego, Środą Popielcową rozpoczęliśmy w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, trwający 40 dni. Jest on dla nas wezwaniem do pokuty i przemiany życia. Na Mszach św. o godz. 8:00, 10:00 i 16:00 celebrowany był zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty. Popiół jest symbolem umartwienia i nawrócenia się do Boga. Podobnie jak ogień, symbolizuje on moc oczyszczającą. W swojej homilii ks. Andrzej Chuchnowski, który będzie nam towarzyszył przez okres Wielkiego Postu, przypomniał, ze życie chrześcijańskie w okresie Wielkiego Postu to przede wszystkim: modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, nawrócenie przez przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, postne wyrzeczenia oraz jałmużna. Od Środy Popielcowej obowiązuje w liturgii kolor fioletowy. W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).
11 luty 2015 Światowy Dzień Chorego. 11 lutego 2015r. obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Dzień ten przypada w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. O godz. 16.00 w naszym kościele została odprawiona Msza Św. w intencji chorych i cierpiących. .
11 stycznia 2015 Jasełka bożonarodzeniowe. Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia. Na Mszy św. o godz. 12 uczniowie ZSP w Baćkowicach przedstawili jasełka bożonarodzeniowe, pt. „Narodziłem się”. Na krótko wróciliśmy znów do Betlejem, aby przypomnieć sobie narodziny Jezusa. Po przedstawieniu ks. Grzegorz i ks. proboszcz podziękowali dzieciom za piękny występ, a następnie wszystkie dzieci zostały pobłogosławione i obdarowane cukierkami.
6 stycznia 2015 Święto Trzech Króli. Po raz pierwszy w Baćkowicach wyruszył dzisiaj orszak Trzech Króli. W wielu miastach takie orszaki są już tradycją. Orszak na czele z ks. Proboszczem Jerzym Kubikiem, ruszył spod Zespołu Szkół w Baćkowicach, prowadzony śpiewem naszego chóru. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku przy szopce bożonarodzeniowej oraz wspólne śpiewanie kolęd. Następnie odbyła się Msza św., podczas której nastąpiło tradycyjne poświęcenie kredy, kadzidła i złota. Kredą oznaczamy drzwi naszych domów lub mieszkań na znak, że przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Wonią spalonego kadzidła napełniamy nasze mieszkania na znak, że wszystko pragniemy czynić na chwałę Boga, Jego chwała niech napełni nasz dom, by wszyscy, którzy Go szukają, mogli Go znaleźć w naszych rodzinach. Na zakończenie Mszy św. nasi księża udzielili błogosławieństwa wszystkim dzieciom. Nasz orszak był skromny, ale jeśli przejdzie do tradycji naszej parafii na pewno będzie bardziej strojny i bogatszy w obecność parafian, czego sobie nawzajem życzymy.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License