Kronika 2013
2013
31 grudnia 2013 Msza Św. Dziękczynna za 2013r.We wtorek 31 grudnia 2013 roku o godzinie 15.00, odbyła się w naszym kościele Msza św. Dziękczynna za łaski otrzymane w 2013 roku. Podczas Mszy św. przepraszaliśmy Boga za nasze grzechy, dziękowaliśmy za otrzymane łaski oraz prosiliśmy o błogosławieństwo na nowy 2014 rok. Ks. Proboszcz podał m.in. liczbę wiernych, którzy zmarli (38), liczbę nowo ochrzczonych dzieci (27), liczbę dzieci pierwszokomunijnych (23) oraz liczbę zawartych małżeństw (10), wymienił ważniejsze wykonane w 2013 r. prace oraz wydarzenia.
24-25-26 grudnia 2013 Boże Narodzenie 2013r. Przygotowania do Świat Bożego Narodzenia 2013r. poprzedziły prace dekoracyjne w kościele, ubieranie choinek i wykonanie szopki, którą w tym roku wykonali rodzice dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej. Radosne świętowanie rozpoczęła uroczystą Pasterka, która prowadził ks. Proboszcz Jerzy Kubik. Ten wyjątkowy i szczególny czas uświetnił nasz chór wykonując znane wszystkim kolędy. Niespodzianką było zaśpiewanie jednej zwrotki najbardziej znanej kolędy na świecie w języku niemieckim. Kolęda „Cicha noc” po raz pierwszy wykonana była podczas pasterki w 1818 roku, w Austrii. W Boże Narodzenie odbył się chrzest Bartosza, który stał się członkiem naszej rodziny chrześcijańskiej. Tradycyjne święcenie owsa nastąpiło w drugi dzień świąt. Nie zabrakło pięknych świątecznych homilii oraz życzeń świątecznych dla parafian i przybyłych gości. A po południu do naszych domów zawitali kolędnicy, podkreślając magię i znaczenie Świat Bożego Narodzenia.
grudzień 2013 Roraty 2013, pod hasłem „uBoga droga – skarby niebieskie. Tyle masz, ile dasz”. Przez cały okres Adwentu, od poniedziałku do soboty odprawiane były w naszym kościele Msze św. ku czci Matki Bożej zwane Roratami. Podczas Mszy św. roratnich od 1 grudnia, poznawaliśmy historie świętych i błogosławionych, którzy szczególnie troszczyli się o biednych. Przeżywaliśmy Adwent z tymi, którzy w najbiedniejszych kochali Boga ze wszystkich sił. W wigilię Bożego Narodzenia ks. Proboszcz Jerzy Kubik wyróżnił najwytrwalszych oraz podziękował za wspólne wędrowanie „uBogą drogą”.
6 grudnia 2013 Odpust Parafialny. 6 grudnia przeżywamy w naszej Parafii odpust p.w. Św. Mikołaja. Świętego, który uczy nas miłości, dobroci, wiary, wdrażania w życie wartości chrześcijańskich. Do tych wartości odwołał się dzisiaj nasz rekolekcjonista, ks. ppłk Mirosław Kwiatkowski z Gołdapi. W swoich naukach podkreślał ważną rolę Św. Mikołaja w życiu każdego człowieka. Mówił o tym, że ważne są nie tylko prezenty i podarunki, ale najważniejsze jest zauważenie drugiego człowieka, pomoc i życzliwość, tak jak uczył nas Jezus Chrystus, dając świadectwo całym swoim życiem. Na Mszach św. dzieci i młodzież z Liturgicznej Służby Ołtarza, zostały obdarowane przez Św. Mikołaja prezentami.
6-8 grudnia 2013 Rekolekcje adwentowe. Przez trzy dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach adwentowych pt." BĄDŹMY UCZNIAMI CHRYSTUSA".
17 listopada 2013 Podsumowanie nabożeństw różańcowych dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. 17 listopada na Mszach św. o 8 i 12 odbyło się podsumowanie nabożeństw różańcowych dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. Za swoją wytrwałość i systematyczność wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, upominki książkowe i rzeczowe.
11listopada 2013 95 rocznica odzyskania niepodległości. Uroczystym Apelem Poległych w wykonaniu uczniów ZSP w Baćkowicach, w obecności Pocztu Sztandarowego, rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny. W swojej homilii, przeplatanej wierszami o Polsce, ks. proboszcz Jerzy Kubik nawiązał do 95 rocznicy odzyskania niepodległości. Jako Polacy jesteśmy zobowiązani oddać hołd tysiącom żołnierzy, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność ojczyzny. Wskazał też na ważną rolę rodziny, w której synowie i córki uczą się miłości ojczyzny. Także w rodzinie, która jest pierwszą szkołą charakterów, dzieci uczą się pracy i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego. Uroczysty charakter Mszy podkreśliły pieśni kościelne i patriotyczne w wykonaniu naszego chóru. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, dyrekcja i nauczyciele ZSP w Baćkowicach, dzieci, młodzież, dorośli mieszkańcy. Po Mszy św. wszyscy obecni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie żołnierzy. Apel Poległych przygotowały Panie Joanna Flis i Joanna Stawiarska.
1listopada 2013 1 listopada. Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna, zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście, przychodzi jednocześnie jak patos i humor, jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej, tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu, jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon, żeby widzieć naprawdę zamykają oczy, chociaż większym ryzykiem rodzić się nie umierać, kochamy wciąż za mało i stale za późno…ks. Jan Twardowski.
13 października 2013 XIII Dzień Papieski. 13 października 2013r. obchodziliśmy XIII Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Papież Dialogu. Z tej okazji uczniowie klasy IV, V i Ia ZSP w Baćkowicach przygotowali dla mieszkańców Gminy uroczysty wieczór poetycko-muzyczny. Nostalgicznym, przepojonym liryzmem i tęsknotą wierszom Karola Wojtyły towarzyszyła utrzymana w podobnym nastroju muzyka. Akompaniament gitarowy do wybranych utworów zapewniły Pani Aneta Wosik i Kinga Firmanty. Recytacja poezji odbyła się przy blasku świec i prezentacjach multimedialnych, przywołujących postać bł. Jana Pawła II, który był niezwykłym przyjacielem młodych i miał prawdziwy charyzmat bycia z młodzieżą. Był nie tylko nauczycielem, ale i świadkiem, o czym w swoim słowie powiedział ks. proboszcz Jerzy Kubik. Podziękowanie uczniom i nauczycielom złożyła Pani Anna Ożygała - Sekretarz Gminy.Wieczór poetycko – muzyczny miał charakter otwarty. Dla przybyłych przedstawicieli Samorządu Lokalnego, nauczycieli, uczniów, rodziców i mieszkańców miłym akcentem były wspólne rozmowy przy herbacie i słodkim poczęstunku.
28 września 2013 XIV ŚWIĘTOKRZYSKI RAJD PIELGRZYMKOWY Słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom XIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu 28 września 2013r. Jest to największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej, którą od czternastu lat organizuje Oddział Świętokrzyski PTTK. W tegorocznej edycji rajdu wzięło udział 5677 uczestników. Z Baćkowic na Święty Krzyż wiodła „Trasa Herbowa”, którą wyruszyło 90 piechurów – 11 osób z naszej parafii, 73 osoby z Parafii Łopuszno oraz indywidualne osoby z Końskich i Kielc. Trasę liczącą 23 km przebyliśmy pod opieką przewodników świętokrzyskich Pana Zbigniewa Borowca i Pana Pawła Milewicza. Wędrowaniu towarzyszyła miła i życzliwa atmosfera, wewnętrzna radość i humor. Uroczystej Mszy Świętej o godz. 15.00 przewodniczył i wygłosił homilię Biskup kielecki Kazimierz Ryczan.
2 września 2013 ** Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 w ZSP w Baćkowicach. Uroczystą Mszą św. o godz. 8:00 pod przewodnictwem **ks. proboszcza Jerzego Kubika, rozpoczęliśmy dzisiaj nowy rok szkolny. W swojej homilii ks. Grzegorz mówił o wspólnej 10-miesięcznej drodze dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Musimy ją przejść z mądrością i współpracą w wychowaniu i kształceniu. Po Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się do szkoły na dalszą część uroczystości.
25 sierpnia 2013 ** Dożynki parafialne. W niedzielę 25 sierpnia odbyły się nasze dożynki parafialne. Wzięli w nich udział mieszkańcy wszystkich sołectw naszej parafii. Organizatorem święta plonów był **ks. proboszcz Jerzy Kubik, który celebrował dziękczynną Mszę św. o godz. 12:00, będącą podziękowaniem za tegoroczne zbiory. Były więc okazałe wieńce dożynkowe uplecione przez przedstawicieli poszczególnych wiosek, były owoce i warzywa, i był specjalnie upieczony na tą okoliczność chleb - chrupiący i pachnący polem. W homilii ks. proboszcz podziękował za ciężką i odpowiedzialną pracę rolnika, mówił o jej docenianiu i dowartościowaniu, jak wiele rąk potrzeba żeby mieć kawałek chleba. Podczas mszy pięknie śpiewał nasz chór. Po nabożeństwie nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych przez ks. proboszcza i Panią Alicję Frejlich, a wielogodzinna praca twórców wieńcy została nagrodzona oklaskami. Następnie ministranci częstowali wszystkich podzielonym chlebem.
20 sierpnia 2013 Wakacyjne organistowanie. Pan Mikołaj Jagielski to skromny młody człowiek, licealista z Sosnowca. Gry na keyboardzie uczył się przez trzy lata w szkole muzycznej. Na wakacje przyjechał do swojej babci do Janczyc. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza i naszego pana organisty, pan Mikołaj grał po raz pierwszy podczas tych wakacji na organach. Poradził sobie doskonale jako muzyk obsługujący organy, śpiewając przy tym pięknie święte teksty psalmów oraz pieśni towarzyszących liturgii. W planach ma ukończenie studium organistowskiego. Dziękując mu za wakacyjną sumienną służbę, gratulujemy mu jego muzycznej pasji oraz życzymy wytrwałości w realizacji swoich planów. Niech Panu towarzyszy motto: „Dobry organista to dar dla parafii”. Szczęść Boże Panie Mikołaju. Pan Mikołaj w podziękowaniu dostał od ks. proboszcza śpiewnik wraz z dedykacją: "Drogi Panie Mikołaju! Z podziwem patrzę na Twoją pasję, wytrwałość, zapał, talent i ofiarną służbę Bogu. Z całego serca dziękuję za ten czas wakacyjny poświęcony Bogu i spędzony w baćkowickiej świątyni. Dzięki Tobie, Twojemu zapałowi i poświęceniu każdego wakacyjnego dnia nasza świątynia rozbrzmiewała przepięknym śpiewem na chwałę Bożą. Niech Pan sam wynagrodzi Tobie i Twoim bliskim za ten trud obfitością swoich łask. Niech Ci błogosławi i pomoże realizować marzenia." Ks. Jerzy Kubik
22 sierpnia 2013 Odpust Niepokalanego Serca Maryi Jak co roku, tydzień po Wniebowzięciu Matki Bożej w naszej parafii obchodziliśmy naszą uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Przez cały czwartek Msze Święte były odprawiane w porządku niedzielnym. Uroczysta Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 12:00 procesją z asystą liturgiczną i księżmi. Mszy Świętej przewodniczył ks. Dziekan Jerzy Beksiński, z którym Eucharystię koncelebrował ks. kan. Mieczysław Surus. O wzorowe przygotowanie pieśni - również w języku łacińskim - w wykonaniu chóru parafialnego, zadbali prowadzący chór: organista Pan Paweł Perlik i Pani Anna Baran. W naszej parafialnej uroczystości uczestniczyli również księża z naszego dekanatu. Na zakończenie Mszy Św. nastąpiła procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem. Po wyjściu z kościoła na dzieci i dorosłych czekały „odpustowe kramy” z obwarzankami, lodami z beczki, cukrową watą, balonikami, trąbkami, koralikami, itd…
21 sierpnia 2013 Wigilia odpustu Niepokalanego Serca Maryi. Po raz pierwszy w tym roku w wigilię odpustu Niepokalanego Serca Maryi – 22 sierpnia- modliliśmy się w kościele w czasie Mszy Św. o godz. 19:00 za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym. Następnie w czasie procesji po cmentarzu odmówiliśmy różaniec, prosząc by Maryja Wniebowzięta, która swoim życiem ukazała nam niebo jako cel ostateczny, wprowadziła dusze naszych bliskich zmarłych do chwały nieba.
15 sierpnia 2013 Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na wszystkich Mszach św. odprawionych w porządku niedzielnym ks. proboszcz Jerzy Kubik poświęcił przyniesione przez parafian bukiety zbóż, kwiatów, ziół i owoców, które są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łask, jakimi obdarzył Ją Bóg. Dzisiaj przypada również rocznica „cudu nad Wisłą”. 93 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armię Czerwoną. Wygrana zapewniła naszemu krajowi niepodległość na blisko 20 lat i równocześnie uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.
9 sierpnia 2013 Dzień urodzin i imienin. 9 sierpnia to dzień urodzin i imienin † ks. kan. Romana Stępnia. Z tej okazji odbyła się dzisiaj o godz. 16.30 Msza św. w intencji † ks. Romana, którą koncelebrowali ks. kan. Jerzy Rybusiński z Kurozwęk i ks. kan. Jerzy Kubik.
23 lipca 2013 28 Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28, 19) Rio 2013. 23 lipca 2013r., we wtorek wieczorem, w Rio de Janeiro rozpoczęły się 28 Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików ze wszystkich kontynentów, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. Młodzi katolicy spotkali się niedaleko słynnej plaży Copacabana à Rio de Janeiro. W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczy papież Franciszek. W programie ŚDM przewidziane są katechezy przed południem, katechezy tematyczne w 300 różnych punktach miasta, 10 biskupów z Polski będzie głosiło katechezy w języku polskim. Po popołudniu będzie festiwal młodych, czyli koncerty spotkania, będące okazją do indywidualnych kontaktów. Każdy z pielgrzymów ma zagwarantowany nocleg, wyżywienie i bezpłatną komunikację po mieście.
27 czerwca 2013 Uroczysta Msza św. na zakończenie r. sz. w ZSP w Baćkowicach. Uroczystą Mszą Świętą w obecności ks. Jerzego Kubika, ks. Grzegorza Gawędy,dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców pożegnaliśmy rok szkolny 2012/2013 Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach. Msza św. była dziękczynieniem za całoroczną pracę. W swojej homilii ks. Grzegorz nawiązał do znaczenia nauki, wytrwałości i systematyczności w zdobywaniu wiedzy. Miłą niespodzianką dla naszych uczniów były dyplomy i nagrody ufundowane przez naszych księży. Za wzorową służbę i udział w liturgii Mszy Św. dyplomy i nagrody otrzymało 15 ministrantów. Tablet za pierwsze miejsce otrzymał Paweł Masternak z kl. Ia; konsolę do gier za drugie miejsce Paweł Kot z kl. Ia, trzecie miejsce i MP4 - Jakub Szemraj z klasy V. Dyplomy i nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce religii, systematyczność i wytrwałość w uczęszczaniu na Mszę Świętą i nabożeństwa oraz aktywny udział w liturgii Mszy Św. otrzymało 30 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym roku szkolnym nagrodę „Dar Serca Dzieciom” otrzymała Pani katechetka Jolanta Szemraj, za dobroć, życzliwość, czas poświęcony dzieciom, przekazywanie wartości chrześcijańskich w sposób wspaniały oraz wzorowe przygotowywanie liturgii Mszy Św. Dzisiejsza Msza św. miała piękną oprawę muzyczną. Dziewczynki z klasy VI i Ia wykonały pieśni przy akompaniamencie gitarowym Kingi Firmanty i Anety Wosik. Po błogosławieństwie wszyscy zostali poczęstowani cukierkami.
16 czerwca 2013 Rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego Kubika. Nasza parafia obchodziła dzisiaj 24-lecie kapłaństwa ks. proboszcza Jerzego Kubika, który 14 czerwca 1989r.przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa I. Tokarczuka. Na Mszy sw. o godz. 8:00 dziękowaliśmy ks. proboszczowi za trud odkrywania przed nami daru Eucharystii jako źródła siły, mocy i światła w naszym codziennym życiu. Ks. Jerzy wraz z kwiatami przyjął życzenia obfitości łask Bożych, dobrego zdrowia, radości i umiejętności przezwyciężania kłopotów dnia codziennego oraz radości i satysfakcji z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi życiowej. Życzymy ks. proboszczowi wielu pięknych jubileuszy. Szczęść Boże !
16 czerwca 2013 Kościół Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu Bazyliką. W niedzielę 16 czerwca br. na Świętym Krzyżu odbędą się uroczystości związane z podniesieniem kościoła pw. Trójcy Świętej do godności Bazyliki Mniejszej. Mszy św. o godzinie 12.00 będzie przewodniczył Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
6 czerwca 2013 Zakończenie oktawy Bożego Ciała. Przez osiem dni przeżywaliśmy oktawę Bożego Ciała, okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Na Mszach św. modliliśmy się o opiekę nad polami i o szczęśliwe zbiory. Dzisiaj, ostatniego dnia oktawy, na Mszy św. popołudniowej nasi księża święcili wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych (rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu). Dzisiaj są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Według tradycji ludowej poświęcone ziele z wianków miało chronić przed burzą, uderzeniami pioruna i pożarów, a także przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Ukruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt. Wianek powinno przechowywać się przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony, a po roku można go spalić.
30 maja 2013 Uroczystości Bożego Ciała. Dzisiaj Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - Boże Ciało. Msze Święte w naszym kościele odbyły się o godz. 8.00, 10.00 i 16.00. Główną uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła Eucharystia o godz. 10.00, a po niej wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, która jest tradycyjnym wyrazem ludowej pobożności eucharystycznej. Jest wymownym świadectwem prawdy, że Pan Jezus, ukrzyżowany i zmartwychwstały, nadal idzie po drogach świata, umacnia wiarę, nadzieję i miłość; podtrzymuje w dążeniu do sprawiedliwości i pokoju. W procesji uczestniczyła liczna grupa mieszkańców, strażacy, ministranci oraz dzieci I-komunijne, które wielbiły Boga, sypiąc kwiatki.
26 maja 2013 12 rocznica święceń kapłańskich ks. Grzegorza. Dzień Matki to najcieplejsze ze świąt w całym roku. Dla każdej mamy ważne jest to, żeby o niej pamiętać. Przecież one tak dużo wnoszą do naszego życia i świata. Miłość, która nas z nimi łączy, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakimi obdarzył nas Bóg. Dlatego zawsze pamiętajmy o nich, a dzisiaj wyjątkowo. W naszej parafii to podwójne święto, bowiem w tym szczególnym dniu, 12 lat temu swoje święcenia kapłańskie przyjął ks. Grzegorz. Z tej okazji życzymy mu błogosławieństwa Bożego, życzliwości i dobroci od spotykanych na swej kapłańskiej drodze ludzi. Szczęść Boże!
24 maja 2013 III Pielgrzymka Gimnazjalistów na Święty Krzyż. Grupa uczniów z ZSP w Baćkowicach uczestniczyła w dniu dzisiejszym w III Pielgrzymce Gimnazjalistów na Święty Krzyż. Mimo deszczowej aury, która nam towarzyszyła, spotkanie młodzieży upłynęło w bardzo serdecznej i miłej atmosferze. W świętokrzyskim sanktuarium Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy ks. Edward Frankowski. Modliliśmy się o błogosławieństwo Boże dla młodzieży, dyrektorów, nauczycieli, wychowawców i katechetów prosząc o potrzebne łaski w pracy pedagogicznej oraz w życiu osobistym. Po Mszy świętej odbył się koncert Zespołu Full Power Spirit.
20 maja 2013 Biały Tydzień. W dniu 20 maja 2013 r. w naszej parafii, rozpoczęliśmy tzw. „Biały Tydzień”. W tym pierwszym dniu dzieci dziękowały Matce Bożej za opiekę oraz modliły się za wszystkich misjonarzy. Do naszej wspólnoty przyjechał ks. Marian Zaręba - były Dyrektor ds. Misji, który przewodniczył Mszy świętej. Ks. Marian wygłosił kazanie z wykorzystaniem rekwizytów. Dzieci z zainteresowaniem i podziwem słuchały o życiu swoich rówieśników w Afryce. Mogły zobaczyć, dotknąć i przymierzyć między innymi: sukienki afrykańskie, maski, pióropusze, strzały, narzędzia polowe. Dzieci obiecały, że będą modlić się za misjonarzy oraz pamiętać o swoich rówieśnikach w Afryce.
19 maja 2013 I Komunia Święta. Dzisiaj w naszej parafii o godz. 12.00 odbyła się uroczysta I KOMUNIA ŚW. dzieci klasy drugiej. Mszy Św. przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Kubik. Z radością przyjmujemy dzieci do wspólnoty uczestników uczty eucharystycznej i życzymy im, by jak najczęściej przyjmowały Chrystusa w Komunii św.
18 maja 2013 Rocznica urodzin Ojca Świętego. W sobotę 18 maja, mija 93 rocznica urodzin Karola Wojtyły. W tym szczególnym dniu zachęcamy do modlitwy o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Pamiętajmy również o przekazywanych przez Naszego Papieża ideałach. - "Człowiek, ażeby żyć, potrzebuje pokarmu i napoju. Człowiek ażeby osiągnąć życie wieczne, potrzebuje Eucharystii. Jest to pokarm oraz napój, który przemienia życie człowieka i otwiera przed nim horyzont życia wiecznego. Spożywając Ciało i Krew Chrystusa człowiek, już tu na ziemi, nosi w sobie zalążek życia wiecznego, gdyż Eucharystia jest sakramentem życia w Bogu."- Jan Paweł II„Eucharystia szkołą wolności i solidarności międzyludzkiej”Homilia, Wrocław, 1 VI 1997r.
6 maja 2013 Rocznica objęcia probostwa. Dzisiaj, 06.05.2013r. przypada 1 rocznica objęcia naszej parafii Św. Mikołaja w Baćkowicach przez ks. Jerzego Kubika. W tym szczególnym dniu modlimy się o zdrowie, Bożą opiekę i błogosławieństwo w dalszej pracy duszpasterskiej dla księdza Proboszcza. Życzymy kolejnych pracowitych i owocnych lat w naszej parafii. Szczęść Boże.
1 maja 2013 XIII Dzień Otwartej Furty. W środę 1 maja grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii wybrała się wraz z ks. Grzegorzem i dorosłymi opiekunami na XIII Dzień Otwartej Furty, zorganizowany przez Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył ks. Jan Biedroń oraz wysłuchaliśmy słów bp Krzysztofa Nitkiewicza. Skorzystaliśmy również z przygotowanych atrakcji: jazda na konikach polskich, strzelanie na strzelnicy, udział w loterii fantowej, mecze piłki nożnej, konkursy sprawnościowe. Mogliśmy pozwiedzać wnętrza seminarium, obejrzeć aule wykładowe, kleryckie pokoje oraz wystawę misyjną. Bardzo smakowały nam bigos i kiełbaski z grilla przygotowane przez kleryków.
21 kwietnia 2013 Imieniny ks. Proboszcza. We wtorek 23 kwietnia ks. proboszcz Jerzy Kubik obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji w niedzielę o godz. 12.00 odbyła się Msza św. o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego w Jego intencji. Ks. proboszcz przyjął wraz z kwiatami życzenia imieninowe od dzieci, młodzieży i dorosłych.Ks. Jerzemu życzymy dużo zdrowia, radości z pełnionej posługi kapłańskiej, obfitości łask Bożych i siły w prowadzeniu parafią oraz głoszeniu Słowa Bożego. Szczęść Boże! Dzisiaj przypada również Niedziela Dobrego Pasterza. Z tej okazji gościliśmy ks. dr Witolda Płazę i kleryka Adriana z Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Rozpoczynający się Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele, przeżywany pod hasłem „Powołania znakiem nadziei opartej na wierze”. Dziękujemy serdecznie ks. Witoldowi Płazie za skierowane do nas słowa w czasie homilii i za wspólną modlitwę.
20 kwietnia 2013 Pierwsza rocznica śmierci ks. kanonika Romana Stępnia. 20 kwietnia 2013 r. w pierwszą rocznicę śmierci ks. kanonika Romana Stępnia, odbyła się uroczysta Msza Św., którą koncelebrowali: Ks. Prałat Waldemar Gałązka – Oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu, Ks. Kanonik Stanisław Zaręba, ks. kanonik Jerzy Rybusiński, ks. kanonik Mieczysław Surus, ks. Marek Bieniasz, ks. Robert Capała, ks. kanonik Jerzy Kubik, ks. Grzegorz Gawęda.Nawiązując do okresu Wielkanocy w swojej homilii ks. Zaręba przypomniał smutne kwietniowe wydarzenia sprzed ośmiu lat, sprzed trzech lat i sprzed roku. Podkreślił wielką rolę ks. Romana w kształtowaniu wiary parafian, całkowite jego zaangażowanie w budowanie wspólnoty parafialnej. Rok temu ks. Roman Stępień odszedł niespodziewanie, by już z góry wspierać i wstawiać się za swoimi parafianami. Po Mszy św. wszyscy udali się na cmentarz do kaplicy, aby wspólnie zapalić znicze i pomodlić się w intencji ks. Romana i zmarłych kapłanów tu spoczywających. "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej" - dziękujemy wszystkim za pamięć i modlitwę w intencji ks. kanonika Romana Stępnia.
19 kwietnia 2013 Finał XVI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Sandomierzu. W piątek 19 kwietnia Kinga Firmanty, Mateusz Gumuła i Norbert Gumuła reprezentowali nasz dekanat w finale XVI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie”. Konkurs tematycznie obejmował znajomość Księgi Rodzaju, rozdziały 26-50. Gratulujemy doskonałej znajomości Pisma Św. i życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy o tematyce biblijnej.
17 kwietnia 2013 Pielgrzymka do Częstochowy. 17 kwietnia 2013 r. trzecioklasiści z Gimnazjum Publicznego w Baćkowicach wraz z wychowawczyniami i księdzem Grzegorzem wybrali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Pierwszym punktem wycieczki była Msza Św. na Jasnej Górze, gdzie modliliśmy się w intencji dobrych wyników na egzaminie i o zdrowie dla chorego kolegi, a także uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję pomodlić się w swoich własnych intencjach i posłuchać historii powstania Bazyliki Mniejszej w Gidlach. Ostatnim punktem ich pielgrzymki było odwiedzenie klasztoru w Św. Annie, gdzie wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali świadectwa siostry zakonu Dominikanek Klauzulowych. Wszyscy dobrze się bawili, zachwycali się wiosenną aurą i cieszyli się swoim towarzystwem. Możemy śmiało powiedzieć, że pielgrzymkę zaliczamy do udanych wyjazdów. Miejmy nadzieję, że po egzaminach będziemy w równie dobrych nastrojach.
14-20 kwietnia 2013 Czas na Biblię. W dniach 14 do 20 kwietnia 2013r. trwa V Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym!" (J 11,27). Tydzień Biblijny jest najlepszą sposobnością do tego, by przypomnieć sobie słowo, które pochodzi od Boga i ma ogromną moc.
10 kwietnia 2013 Rocznica katastrofy samolotu Tu-154M. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M wiozącego delegację na uroczystości katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Dziś przypada trzecia rocznica tych tragicznych wydarzeń. Okażmy zmarłym rodakom wyrazy naszej pamięci poprzez naszą modlitwę.
2 kwietnia 2013 Rocznica śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w czasie "I Nieszporów święta Miłosierdzia Bożego” w swym pokoju w Watykanie zmarł Papież Jan Paweł II. Jego odejściu do Pana towarzyszyli wierni zgromadzeni na Placu Św. Piotra, a za pośrednictwem telewizji miliony ludzi na całym świecie. Z wdzięczności za miłość i ciepło, Ojca Świętego żegnała również młodzież z całego świata. Transparenty z napisem "Santo subito”, które pojawiły się w czasie uroczystego pogrzebu, 8 kwietnia, wyrażały przekonanie, że na przełomie wieków wspólnotą Kościoła kierował człowiek święty, a swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze. W dniu beatyfikacji Jana Pawła II, 1 maja 2011 r, papież Benedykt XVI powiedział w języku polskim: „Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn Narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności.”Pamiętajmy o "Wielkim Polaku - Papieżu - Patriocie" w naszych modlitwach.
31 marca 2013 Wielkanoc . Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła się uroczystą procesją – rezurekcją o godz. 6.30, a po niej wierni uczestniczyli w uroczystej i radosnej Mszy Św. rezurekcyjnej. Procesją rezurekcyjną oznajmiliśmy prawdę całemu światu, że Chrystus zwyciężył śmierć, szatana i grzech. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym. Na sumie ks. Proboszcz udzielił chrztu trojgu dzieciom, dzięki czemu nasza wspólnota chrześcijańska powiększyła się o Natalię, Maję i Łukasza. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte odbywały się tak, jak w niedzielę.
29 marca 2013 Triduum Paschalne - Wielka Sobota. Od godziny 8.00 do 12.00 księża święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach przez wiernych. O godz. 17.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania. I podobnie jak w poprzednie dni Triduum Paschalnego wierni zostali wprowadzeni w arkana Liturgii przez lektora. Uroczystej Liturgii przewodniczył ks. Grzegorz Gawęda wraz z ks. Jerzym Kubikiem. Liturgia rozpoczęła się przed kościołem poświęceniem ognia, od którego został zapalony paschał. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. W czasie Liturgii Wielkiej Soboty kapłan święci także od paschału wodę chrzcielną. Wszyscy wierni przy zapalonych świecach odnowili swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św. Dzisiejsza Liturgia miała uroczysty charakter, dzięki pełnej asyście liturgicznej ministrantów, oraz zaangażowaniu chóru parafialnego.
29 marca 2013 Triduum Paschalne - Wielki Piątek. Wielki Piątek- to pamiątka dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu. Zgodnie z najdawniejszą tradycją nie odprawia się tego dnia Eucharystii. O godz. 16.00 w naszej Wspólnocie Parafialnej przeżywaliśmy Drogę Krzyżową, po której ks. proboszcz Jerzy Kubik wraz z ks. Grzegorzem Gawędą odprawili Liturgię Męki Pańskiej. Ksiądz proboszcz przed ołtarzem przez chwilę leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej ministranci czytali proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie z podziałem na role wysłuchaliśmy opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po Homilii Ks. Proboszcz w uroczystej modlitwie polecił Bogu wszystkie stany, braci odłączonych, Żydów, wyznawców innych religii oraz niewierzących. Następnie wniesiono Krzyż, który został odsłonięty. Księża wraz z wiernymi oddali cześć Krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Adoracja Krzyża trwała do godz. 22.00.Uroczystego charakteru Liturgii Wielkiego Piątku dodała „świadoma i owocna” posługa ministrantów. Ubrani w długie białe alby z czerwonymi pasami, wykonywali swoje czynności we właściwym czasie i bez pośpiechu. Swoją postawą i zachowaniem dali wiernym przykład właściwego, pełnego i wzorowego uczestnictwa w Liturgii. Nasi ministranci przebrani w stroje legionistów rzymskich trzymali również wartę przy ciemnicy, a następnie przy Grobie Pańskim. Jako wartownicy trzymali w rękach drewniane halabardy. Służbę wartowniczą pełnili: Mateusz Kobyłecki, Kamil Gadowski, Dawid Masternak, Mariusz Ślusarz, Sebastian Krowiński, Jakub Wójtowicz, Adrian Otoliński, Mateusz Leszczyński, Przemek Otoliński, Kacper Kargul, Paweł Masternak, Mateusz Wiewiór, Filip Forma, Piotr Mikosa, Czesław Buski, Marcin Chodorek, Jakub Szemraj, Filip Szemraj, Michał Masternak, Mariusz Pająk, Paweł Kot, Dominik Gardian, Sebastian Majecki, Konrad Goliński.
28 marca 2013 Triduum Paschalne - Wielki Czwartek. Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00 z uroczystymi obrzędami wstępnymi, ks. Proboszcz Jerzy Kubik i ks. Wikariusz Grzegorz Gawęda rozpoczęli Triduum Paschalne. Msza św. miała bardzo uroczysty charakter. Po „Chwała na wysokości” nastąpiło milczenie dzwonów i organów, a zamiast nich usłyszeliśmy kołatki i piękne pieśni w wykonaniu naszego chóru parafialnego. Tak będzie aż do Liturgii Światła w Wielką Sobotę. Ostatnia Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Chrystus, mówiąc, że chleb jest jego ciałem, a wino krwią, ustanowił podczas niej Eucharystię. Słowami "To czyńcie na Moją pamiątkę” ustanowił natomiast sakrament kapłaństwa. Po Mszy Najświętszy Sakrament został uroczyście przeniesiony do Ciemnicy. Rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Po zakończonej Eucharystii z ołtarza zostały zdjęte obrusy. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostanie bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.
21 marca 2013 Baćkowice śpiewają Panu. W dniu 21 marca 2013 roku dzieci i młodzież Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach uczestniczyły w śpiewających rekolekcjach. W świetlicy gminnej gościliśmy zespół „Pomoc duchowa” z Krotoszyna. Członkowie Zespołu dali świadectwo wiary przez piękne piosenki o miłości, radości, nadziei, wierze. Dzieci i młodzież również z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały świadectwa członków Zespołu „Pomoc Duchowa” , którzy ukazali rolę Pana Boga w ich życiu. Mówili o:• roli modlitwy i mszy św.w ich rodzinie, • o tym, że trzeba być świadkiem wiary, • o tym by otwierać swoje serce na potrzeby innych, • o wyborach życiowych opartych na przykazaniach Bożych, • o tym by być prawdziwym chrześcijaninem. Jak mówi młodzież było to niezwykłe spotkanie oparte na wspólnym śpiewie i świadectwie życia, które pozwoliło im inaczej spojrzeć na miłość do Pana Boga i człowieka. To właśnie „pomoc duchowa” w Roku Wiary jest nam bardzo potrzebna.
14 marca 2013 Konkurs biblijny w dekanacie świętokrzyskim. Dnia 14 marca br. w Łagowie przeprowadzono Konkurs Biblijny z Księgi Rodzaju „z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie”. Miło nam zakomunikować, że w kategorii szkoły podstawowej zwycięzcami zostali Kinga Firmanty i Mateusz Gumuła, natomiast w kategorii gimnazjum - Norbert Gumuła. Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach wezmą udział w kolejnym etapie na szczeblu diecezjalnym. Gratulujemy zwycięzcom ogromnej wiedzy, a katechetom za pomoc w przygotowaniu się uczniów do konkursu. Jednocześnie życzymy dalszych sukcesów.
10 marca 2013 Imieniny ks. Grzegorza. We wtorek, 12 marca ks. Grzegorz Gawęda obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji uczestniczyliśmy dzisiaj we Mszy świętej w Jego intencji. Najserdeczniejsze życzenia pomyślności, obfitości łask Bożych na długie lata kapłaństwa, radości i uśmiechu w pełnieniu Bożej posługi oraz zdrowia na każdy nadchodzący dzień, złożyli ks. Proboszcz Jerzy Kubik, młodzież i dorośli. Swoje życzenia „wyśpiewał” również chór parafialny.
1 marca 2013 Siostra ,, Assumpta’’ Zofia Słapek- Bernardynka z Baćkowic. Zofia przyszła na świat w roku 1932 w bogobojnej, wielodzietnej, rolniczej rodzinie Słapków w Baćkowicach Górnych’’. Ukończywszy Szkołę Podstawową w Baćkowicach i Szkołę Krawiecką Sióstr Ukrytek w Suchedniowie kieleckim, wstąpiła do klasztoru Sióstr Bernardynek w Św. Katarzynie w roku 1953, przyjmując imię zakonne ,,Assumpta’’ czyli wniebowzięta. Już w roku nowicjatu- 1954 podjęła pracę w klasztornej szkole, ucząc dziewczęta kroju i szycia. Wkrótce też została jej kierowniczką. W klasztorze pełniła wiele funkcji. Należała do zarządu klasztoru, szyła kołdry, była ekonomką, przełożoną. Posiadała wyjątkową zdolność do haftu kolorowego i robót ręcznych. Była pracowita i odpowiedzialna. W klasztorze obchodziła dwa swoje jubileusze 25 i 50 – lecia profesji zakonnej. W 2004 roku dotknęło ją cierpienie fizyczne, poważna choroba kręgosłupa, a potem operacja, która po 8 latach spowodowała niedowład rąk i nóg. Przez 13 lat do końca swego życia z tym bolesnym niedowładem kończyn, z pogodą oblicza i słowa spełniała odpowiedzialną pracę furtianki. Pokornie uległa, cicha i cierpliwa, nigdy nie narzekała i nie skarżyła się na swe dotkliwe bolesności kostne. Do końca swego życia z wielkim trudem, co prawda i z pomocą sióstr, jednak chodziła. Dla wszystkich bez wyjątku przy furcie miała otwarte serce, dlatego była kochana i otoczona przyjaźnią nie tylko przez swoje, obecnie już starsze uczennice, ale i przez gości, przewodników turystycznych oraz mieszkańców parafii i okolicy. Przeżyła w klasztorze 60 lat w wiernej, ofiarnej, pracowitej służbie, chwaląc Pana Boga i służąc ludziom. W ostatnim miesiącu stworzyła się u niej nowa, dotkliwa choroba układu krążenia, która 26.02.2013 roku, w wieku 81 lat zakończyła jej pielgrzymią drogę do Domu Ojca. W dniu 01.03.2013r. rzesza wiernych, przyjaciół, rodziny, sióstr zakonnych i kilkunastu kapłanów na czele z księdzem infułatem Cz. Walą pożegnało siostrę Assumptę i odprowadziło na miejsce wiecznego spoczynku.Dlatego gorąco modlimy się, aby nasz hojny Zbawiciel obdarzył ją wieczną nagrodą za wierność i miłość.
16 luty 2013 Spotkanie uczestników zimowiska . Bardzo miła i przyjazna atmosfera towarzyszyła dzisiejszemu spotkaniu uczestników zimowiska do Ropienki, które zorganizował ks. Grzegorz. Na naszym spotkaniu obecni też byli członkowie oazy. Spotkanie rozpoczęło się w kościele nauką, którą wygłosił ks. Marian. Uczestnicy zimowiska otrzymali pamiątkowe zdjęcia – „Bieszczady2013”, a potem wspólnie rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Wróciliśmy myślami do pięknych wspomnień, wspólnie spędzonych chwil i przypomnieliśmy sobie „śniegowe szaleństwa”.
13 luty 2013 Środa Popielcowa. Dzisiaj Środa Popielcowa. Msze św. z posypaniem głów popiołem godz. 8:00, 10:00 i 16:00. Posypując głowy wiernych popiołem kapłan wypowiada słowa: "Pamiętaj człowiecze, prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub " Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", które mają nam przypominać o kruchości życia i nieuchronnej śmierci. Środa Popielcowa rozpoczyna okres 40 - dniowego Wielkiego Postu - czasu refleksji, zadumy i umartwienia.
10 luty 2013 Nominacja. Dziś na Mszy św. o godz. 10.00, ks. Dziekan Jerzy Beksiński odczytał pismo JE ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza o mianowaniu naszego Proboszcza ks. Jerzego Kubika Kanonikiem Honorowym Kapituły Ostrowieckiej. Ks. Jerzy przybrał też strój kanonicki. Ten strój stanowi komża, zwana rokietą, mantolet oraz ozdobny łańcuch (dystynktorium) oraz biret z amarantowym pomponem. To dzisiejsze święto zostało podkreślone wzorową oprawą liturgiczną w wykonaniu ministrantów oraz pięknym śpiewem naszego rozwijającego się chóru. Księdzu Jerzemu Kubikowi z racji nadania tytułu kanonika składamy wraz z kwiatami najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Szczęść Boże!
2 luty 2013 Święto Ofiarowania Pańskiego. W Kościele Katolickim 2 lutego obchodzimy święto Matki Boskiej Gromnicznej. To uroczysta pamiątka Oczyszczenia Maryi, oczyszczenia położnicy przez złożenie w ofierze "pary synogarlic lub dwojga gołębiąt". Dzisiaj na pamiątkę Oczyszczenia na Mszach św. świecimy gromnice.
styczeń 2013 Zimowisko w bieszczadzkiej Ropience. W dniach od 21 do 24 stycznia 2013r., grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii przebywała na zimowisku w bieszczadzkiej Ropience. Miejscowość założona w 1513 roku, położona jest na południowych stokach pasma Chwaniów. Zaletą wsi Ropienka, położonej w dolinie rzeczki Olszanicy, na pograniczu Gór Słonnych i Pogórza Przemyskiego, jest urozmaicona rzeźba terenu, narciarski stok i… ponad stuletnia kopalnia ropy naftowej. Wspólnie z nami wypoczywała młodzież ze Staszowa św. Bartłomieja i Barda. Organizatorami byli ks. Grzegorz Gawęda i ks. Marian Zaręba. Uczestnicy zimowiska zwiedzili naftowy pejzaż; pokonywali okoliczne wzniesienia; próbowali jazdy na nartach; zdobyli Leśniankę (562m), aby tam wspólnie zbudować ołtarz i uczestniczyć w niezapomnianej Mszy św. na świeżym powietrzu; integrowali się przy wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, sportowych rozgrywek, gry w tenisa stołowego oraz wykazania się swoją wiedzą w konkursie „Kocham Cię Polsko”. Dzieci i młodzież zwiedziły również Park Etnograficzny w Sanoku m.in. wiejską szkołę, dom zegarmistrza, aptekę, cerkiew z XVIII w. W drodze powrotnej do domu mogły też popróbować swoich możliwości łyżwiarskich na lodowisku w Rzeszowie. Był to na pewno niezapomniany wyjazd propagujący postawy chrześcijańskie oraz wypoczynek w gronie rówieśniczym, sprzyjający wzmacnianiu charakteru i osobowości. Jednym z celów zimowiska było ukazanie zabaw zimowych i intelektualnych, jako doskonałej alternatywy dla agresji, oraz uzależnień, często wzbudzających zainteresowanie dzieci i młodzieży, która nie ma pomysłu na ciekawe spędzanie czasu wolnego. Zimowisko zostało dofinansowane przez Urząd Gminy w Baćkowicach, Bank Spółdzielczy, Parafię w Baćkowicach i Modliborzycach, Radę Rodziców ZSP w Baćkowicach oraz prywatnych sponsorów. Serdecznie dziękujemy.
6 stycznia 2013 Uroczystość Trzech Króli. „Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” (J 1,5) - Dzisiaj UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO - Trzech Króli. Podczas każdej Mszy św. święcono kredę, złoto oraz kadzidło. Kredą oznaczamy drzwi naszych domów lub mieszkań na znak, że przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Wonią spalonego kadzidła napełniamy nasze mieszkania na znak, że wszystko pragniemy czynić na chwałę Boga, Jego chwała niech napełni nasz dom, by wszyscy, którzy Go szukają, mogli Go znaleźć w naszych rodzinach. Na Mszy św. o godz. 12 uczniowie ZSP w Baćkowicach przedstawili jasełka bożonarodzeniowe pt. ”Niech świętość narodzi się w naszych sercach”.
1 stycznia 2013 Nowy Rok. Co roku podczas Wigilii Paschalnej Kościół powtarza tę uroczystą formułę uwielbienia Chrystusa jako Pana czasu. Także w dniu Nowego Roku ogłaszamy tę prawdę miedzy „wczoraj” a „dzisiaj”: wczoraj – gdyśmy składali dzięki Bogu żegnając stary rok; dzisiaj – gdy witamy rok nowy, który się rozpoczyna. //Heri et hodie. Wielbimy Chrystusa, który – jak mówi Pismo – jest „wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (Hbr 13,8). On jest Panem dziejów. Do niego należą stulecia i tysiąclecia.// - Jan Paweł II - Homilia, 1 stycznia 1999r. Najlepsze życzenia noworoczne składają ks. Jerzy Kubik i ks. Grzegorz Gawęda.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License