Kronika 2012
2012
22/23/24/25/26 grudnia 2012 Boże Narodzenie 2012r. Święta Bożego Narodzenia w naszej parafii rozpoczęła uroczysta Pasterka, którą prowadził ks. proboszcz Jerzy Kubik. Pół godziny przed Mszą mogliśmy wspólnie pośpiewać kolędy z nowym organistą, Panem Pawłem Perlikiem i chórem. Przed każdą śpiewaną kolędą poznaliśmy jej historię czytaną przez lektora. W pierwszy i drugi dzień Świąt, Msze św. odprawiane były w porządku niedzielnym. 25 grudnia odbył się chrzest trójki dzieci, a 26 grudnia nastąpiło tradycyjne poświęcenie owsa. Nie zabrakło pięknych, pouczających homilii oraz życzeń świątecznych dla parafian i przybyłych gości. Przygotowania do Świat poprzedziły prace dekoracyjne w kościele, ubieranie choinek i wykonanie szopki, którą zaprojektowały i wykonały rodziny Państwa Wójcickich i Państwa Krowińskich.
6 - 8 grudnia 2012 Rekolekcje Adwentowe 2012r. W dniach 6 do 8 grudnia przeżywaliśmy Rekolekcje Adwentowe, które prowadził ks. mgr Władysław Jabłoński – proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Domacynach. Pierwszy dzień rekolekcji to jednocześnie dzień odpustu parafialnego oraz dzień spowiedzi przygotowującej nas do Świąt Bożego Narodzenia, z której skorzystała spora liczba parafian. Udzielając nam lekcji, ks. Władysław uczył nas właściwego spojrzenia na wiarę i wskazywał drogę w jaki sposób mamy stawać się lepsi. Wszystkie nauki skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, były niepowtarzalne: i te o św. Mikołaju – patronie naszej parafii, i te o chorobach ciała i duszy, i te wskazujące na nasze zwykłe codzienne życie z Chrystusem na naszej drodze do świętości. Serdecznie dziękujemy ks. Władysławowi za pobyt z nami i pouczające nauki. Życzymy jednocześnie księdzu Szczęść Boże w dalszej kapłańskiej drodze.
Roraty 2012 Roraty 2012r. Roraty 2012 przebiegały pod hasłem "Poszli w ciemno za światłem" i miały swoją piosenkę przewodnią – „Poszli w ciemno”, którą śpiewa Arka Noego. Dzieci i młodzież dostały również plakat - Roraty 2012, na który naklejały wizerunki sług bożych i świętych, otrzymywane po każdej Mszy roratniej. W wigilię Bożego Narodzenia 24.12.2012 nastąpiło uroczyste zakończenie rorat. Ks. Proboszcz Jerzy Kubik podziękował wszystkim za tak liczny udział w roratach. Ten dzień był bardzo miły dla dzieci, które otrzymały nagrody za konkurs o świętych, które ufundował ks. Proboszcz. A oto nasi nagrodzeni: 1 miejsce Kinga Chodorek - nagroda mp4, 2 miejsce Kamila Chodorek - piękny żłóbek z aniołkiem, 3 miejsce Norbert Gumuła – piękny żłóbek, 4 miejsce Mateusz Gumuła – piękny żłóbek. Gratulujemy zwycięzcom znajomości życiorysów świętych i życzymy naśladowania. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali paczki słodyczy. Te paczki ufundował właściciel Delikatesów Centrum Koziołek obok stacji CPN, za co bardzo serdecznie w imieniu dzieci dziękujemy. Na koniec zostały też wyróżnione dwie mamy za wzorowe wychowanie swoich dzieci w tradycji chrześcijańskiej - otrzymały również słodkie upominki
2 grudnia 2012 Nagrodzeni za wytrwałość. 2 grudnia 2012 roku na Mszy świętej o godzinie 12:00, ks. Proboszcz Jerzy Kubik nagrodził dzieci, które uczestniczyły codziennie w nabożeństwach różańcowych. Dzieci otrzymały za swoją wytrwałość dyplomy i pamiątki. Nasi nagrodzeni to: 14 dzieci ze Szkoły Podstawowej i 3 dzieci z Gimnazjum. Serdecznie gratulujemy!
15 listopada 2012
klepsydra.png
Pogrzeb Pana organisty † Zbigniewa Cisaka.W czwartek 15 listopada o godz. 15:00, przedstawiciele naszej wspólnoty parafialnej uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu naszego Pana organisty † Zbigniewa Cisaka. Msza św. koncelebrowana odbyła się w Łagowie, a przewodniczył jej ks. dziekan Jerzy Beksiński, kazanie wygłosił ks. Jerzy Kubik, który nawiązując do roku wiary, przypomniał, że pan organista był człowiekiem serdecznym, skromnym i pokornym w swojej wierze. Jego życie, Jego wiara i oddanie sprawom kościoła mogą stanowić wzór dla nas wszystkich. Podziękował mu za jego dobroć i posługę dla naszej parafii. We mszy św. uczestniczyli księża wikariusze z Łagowa i ks. Grzegorz Gawęda z Baćkowic oraz organiści z okolicznych parafii. Na zakończenie Mszy św. ks. Dziekan dziękował Bogu za życie † Zbigniewa Cisaka, zwracając uwagę na Jego ducha modlitwy, miłości do rodziny i Kościoła. Po Mszy św. ciało pana †Zbigniewa Cisaka zostało odprowadzone na cmentarz parafialny w Łagowie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
14 listopada 2012 Spotkanie z przedstawicielami Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie.We wtorek 14 listopada, o godz. 17:00 rozpoczęło się spotkanie Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Wiesław Surma z Sandomierza, a towarzyszyli mu ks. dziekan Jerzy Beksiński oraz ks. proboszcz Jerzy Kubik. W swojej homilii ks. Wiesław nawiązując do roku wiary, wskazał na właściwe spojrzenie na naszą wiarę, na nasze małżeństwa, rodziny i potrzeby. Po mszy św. odbyło się robocze spotkanie na plebanii, w którym uczestniczył również, ks. Kazimierz Hara - proboszcz z Rudek, ks.Grzegorz Gawęda oraz wolontariusze KCPR z Łagowa, Rudek, Barda, Baćkowic, Zbelutki i Nowej Słupi. Prowadzący spotkanie, ks. Wiesław Surma podsumował pracę wolontariuszy, omówiono sukcesy, niepowodzenia i spisano wytyczne do dalszej pracy. Ustalono również kalendarz kolejnych spotkań od stycznia do maja 2013r.: 10 stycznia - spotkanie opłatkowe; 14 luty - comiesięczne spotkanie w Łagowie, marzec - Dni skupienia w Nowej Słupi, 11 kwietnia - spotkanie comiesięczne w Rakowie, 25 maja - Diecezjalny Zjazd Pomocy Rodzinie w Sulisławicach.
14 października 2012 XII Dzień Papieski.Jan Paweł II – Papież Rodziny” – tak brzmiało hasło XII Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy 14 października 2012r. Z tej okazji uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Baćkowicach przygotowali wraz z wychowawcami, Uroczysty Wieczór poświęcony Papieżowi, który dla rodziny i dla życia angażował cały swój umysł i serce. Młodzi artyści przedstawili fragmenty dramatu „Przed sklepem jubilera”. W swoich trudnych rolach wykazali się dużą dojrzałością, za co zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Prezentacje multimedialne i przygotowane przez uczniów piosenki przywołały wspomnienia z czasów pontyfikatu Naszego Papieża Polaka. Wieczór ten był wspaniałą integracją mieszkańców naszej gminy.
14 października 2012 Rozpoczęcie Roku Wiary.11 października 2012 papież Benedykt XVI uroczyście otworzył Rok Wiary. 14 października 2012 na Mszy św. o godzinie 8:00, ks. proboszcz Jerzy Kubik procesją wejścia, uroczyście rozpoczął Rok Wiary w naszej parafii. W kościele zostało przygotowane i wyznaczone miejsce dla Pisma Świętego, Dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Przy udekorowanej chrzcielnicy paliła się świeca paschalna. W swojej homilii ks. proboszcz wyjaśnił czym jest Rok Wiary, dlaczego został ogłoszony i jakie są jego cele. Następnie księgi zostały przeniesione na przygotowane wcześniej miejsce.
29 września 2012 XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Wśród 5190 uczestników XIII Rajdu Świętokrzyskiego, znalazła się 13 osobowa grupa z naszej parafii (9 piechurów, 1 rowerzysta i 3 zmotoryzowanych). Nasi piechurzy maszerowali wspólnie z grupą kielecką, na czele z rektorem Politechniki Świętokrzyskiej profesorem Stanisławem Adamczakiem. Nasza trasa nr 13 –„Herbowa”: Baćkowice - Przełęcz Karczmarka - Szczytniak - Przełęcz Jeleniowska - Góra Jeleniowska - Paprocice - Kobyla Góra - Trzcianka - Święty Krzyż, liczyła 21 km i zajęła kilka godzin. Wędrówce towarzyszyła wspaniała atmosfera, przepiękna pogoda, cudowne krajobrazy Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. Smakowały kanapki i sernik pani Krysi :) Znalazł się też czas na grzybobranie. Na zakończenie rajdu o godz. 15-tej, odprawiona została Msz św. pod przewodnictwem ordynariusza kieleckiego Kazimierza Ryczana, z udziałem bp Krzysztofa Nitkiewicza - ordynariusza diecezji sandomierskiej oraz bp Kazimierza Gurdy, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej. W swojej homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do walki św. Michała Archanioła z aniołami. Zwrócił się też do pielgrzymów słowami: „Wasza obecność w tym miejscu jest dowodem na to, że wybraliście pielgrzymkę. Bez względu na motywację ta wędrówka kosztowała was wysiłek, który w nią włożyliście. Takie jest wędrowanie człowieka. Zawsze wiąże się z trudnościami i walką z samym sobą”. JE odwzajemnił uśmiechem radosne powitanie przez swoich pielgrzymów z Baćkowic. Cała grupa zgodnie przyznała, że za rok znów wybierze się na pieszą wędrówkę :)
3 września 2012 Nowy rok szkolny. W poniedziałek 3 września dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami, wzięły udział we Mszy świętej inaugurującej nowy rok szkolny 2012/2013.
26 sierpnia 2012 Dożynki parafialne. W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, świętowaliśmy Dożynki parafialne - czas dziękowania Bogu za zebrane plony, czas szacunku dla najpiękniejszego owocu pracy ludzkich rąk, jakim jest chleb powszedni. Nasze dożynki rozpoczęły się o godz 9:40 przed Kościołem, gdzie ks. proboszcz Jerzy Kubik przywitał delegacje sołectw naszej gminy z przepięknie uplecionymi wieńcami dożynkowymi oraz chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża. Ks. proboszcz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, trud i poświęcenie, po czym ucałował chleb i poświęcił przyniesione wieńce. Następnie wokół kościoła wyruszyła procesja prowadzona przez służbę liturgiczną. Msza św., której przewodniczył ks. Grzegorz, rozpoczęła się o godz. 10:00. W swojej homilii ks. proboszcz nawiązał do ciężkiej pracy rolników - ich wysiłku, trudu i poświęcenia, aby nikomu z nas nie zabrakło chleba. Jednocześnie skierował słowa podziękowania i wdzięczności. Piękną oprawę muzyczną zapewnił nasz chór. Wielkie uznanie należy się Paniom i Panom, którzy przynieśli wieńce dożynkowe - to nie tylko piękne zboża, kwiaty i owoce, to przede wszystkim ciężka, kilkutygodniowa praca przy ich przygotowaniu i tworzeniu kompozycji. Dziękujemy, że te dzieła mogliśmy podziwiać wspólnie. Na koniec nasi księża przygotowali niespodziankę – przyniesiony przez sołtysów dożynkowy chleb, został sprawiedliwie podzielony i wychodząc z kościoła każdy mógł się nim poczęstować.
22 sierpnia 2012 Odpust parafialny. W naszej parafii obchodziliśmy dzisiaj uroczystość odpustową ku czci Niepokalanego Serca NMP. Uroczysta Suma rozpoczęła się o godz. 12:00 pod przewodnictwem naszego pasterza JE Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: proboszczowie z naszego dekanatu oraz ks. Rusiecki, pochodzący z naszej parafii. W homilii ks. biskup nawiązał do tradycji ustanowienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, jak również podkreślił jej rolę w życiu naszych rodzin i całego kościoła. Wskazując na matczyną troskę i niepokój o swojego zagubionego syna, ks. biskup skierował swoje słowa do rodziców i do ich wymagań wobec dzieci. Pan organista Zbigniew Cisek zadbał o przygotowanie pieśni, które wykonał chór w składzie: Anna Baran, Maria Baran, Krystyna Masternak, Kazimiera Mazur oraz Jan Chyc. Na zakończenie nastąpiła procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem, po której JE Krzysztof Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa.
15 sierpnia 2012 Wniebowzięcie NMP. 15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej pobożności i tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia zwana jest Świętem Matki Boskiej Zielnej. Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia poświęca się pierwociny ziemi jakimi są pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i owoce. W swojej dzisiejszej homilii ks. Proboszcz Jerzy Kubik mówił, że wszystkie przyniesione pierwociny symbolizują duchową pełnię Maryi, jako "najdorodniejszego ziemskiego owocu". Wszystkie one, podobnie jak Maryja, mają swój czas wzrostu i czas dojrzewania. Są dorodnym plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi. Zioła mają swą leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. To Ona ma być dla nas wzorem piękna, którego pokłady każdy z nas nosi w sobie. Musimy je umieć pokazać, będąc dobrymi i życzliwymi ludźmi. Na zakończenie wszystkich Mszy św. nasi księża święcili przyniesione przez parafian piękne bukiety kwiatów, ziół, zbóż i owoców.
9 sierpnia 2012 9 sierpnia to dzień urodzin i imienin † ks. kan. Romana Stępnia. Msza św. koncelebrowana w Jego intencji została odprawiona w naszym kościele o godz. 17:00. Uczestniczyli w niej ks. Jan Kupka SAC, ks. kan. Jerzy Rybusiński z Kurozwęk, ks. kan. Zdzisław Bielecki z Mychowa, ks. proboszcz Jerzy Kubik, ks. wikariusz Grzegorz Gawęda. Oprócz parafian, we Mszy św. uczestniczył Pan Stanisław Stępień, brat † ks. Romana. Po Mszy Św. w Kaplicy Księży na cmentarzu złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
2 lipca 2012 Ksiądz proboszcz wicedziekanem. Dnia 2 lipca 2012 r. proboszcz naszej parafii, ks. mgr Jerzy Kubik został mianowany przez JE ks. Bpa naszej Diecezji Krzysztofa Nitkiewicza wicedziekanem Dekanatu Świętokrzyskiego. Serdecznie gratulujemy.
2 lipca 2012 Dzisiaj około godziny 21.30 odnotowaliśmy 55 000 wejście na naszą stronę.
28 czerwca 2012 Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Publicznych w Baćkowicach. Nadszedł radosny koniec oczekiwania na wakacje. W czwartek 28 czerwca, o godz. 12:00 na Eucharystii sprawowanej przez ks. Grzegorza, zgromadziły się dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież z gimnazjum. Swoim uczniom towarzyszyli nauczyciele, dyrekcja, pracownicy szkoły oraz rodzice. Dziękowaliśmy Panu Bogu za 10 miesięcy nauki, za chwile radosne i te smutne. W swojej homilii ks. Grzegorz podkreślił, jak ważny jest drugi człowiek, którego spotykamy na naszej drodze, jak ważna jest współpraca w wychowaniu dzieci i młodzieży. Na Mszy Świętej prosiliśmy również o to, aby czas wakacyjnego wypoczynku upłynął bezpiecznie i aby każdy z nas nie zapomniał o modlitwie i przykazaniach Bożych. Na zakończenie Mszy Św., swoje słowa do dzieci i młodzieży skierował również ks. proboszcz Jerzy Kubik. Dziękując za rok szkolny i uczestnictwo w życiu kościoła, prosił jednocześnie, aby czas wakacji był świadectwem naszej wiary, abyśmy wszyscy pamiętali o modlitwie, o niedzielnej Mszy Świętej, o potrzebujących i zagubionych. Następnie ks. Grzegorz podziękował Kindze Firmanty i Norbertowi Gumule – uczniom klasy V i VI Szkoły Podstawowej, którzy doszli do finału Diecezjalnego Konkursu Biblijnego i wykazali się w nim ogromną wiedzą. Była to bardzo miła niespodzianka. Oprócz przygotowanych prezentów, Kinga i Norbert otrzymali wielkie brawa od swoich koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Życzymy im sukcesów w przyszłym roku szkolnym. Ale to nie był koniec niespodzianek. Po raz pierwszy - z inicjatywy ks. Grzegorza - Kapituła Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach przyznała nagrodę „Dar Serca Dzieciom” Pani Ewie Stępień, za dobroć, pomoc, życzliwość, pomysły wychowawcze i przekazywanie wartości chrześcijańskich w sposób wspaniały. Zaskoczenie i wzruszenie Pani Ewy było ogromne.
24 czerwca 2012 Poświecenie figury św. Jana Nepomucena. W niedzielę 24 czerwca, obchodziliśmy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Imię „Jan” nosił również św. Jan Nepomucen, którego figura została poświęcona na Mszy św. o godz. 12:00. Na początku Mszy, ks. proboszcz Jerzy Kubik serdecznie powitał fundatora i wykonawcę figury Pana Stanisława Gieradę - rzeźbiarza, malarza, profesora Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który pochodzi z Baćkowic, a mieszka obecnie w Gdańsku. Ks. proboszcz w swojej homilii nawiązał do osoby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Nepomucena oraz jego biografii. Poprosił też o zabranie głosu naszego fundatora. Pan Stanisław wyraził żal, że poprzednia barokowa - drewniana figura została skradziona. Rzeźbiąc św. Jana Nepomucena, artysta wzorował się na obrazie swojej pamięci z lat dziecięcych. Na zakończenie Mszy, ks. proboszcz serdecznie podziękował Panu Gieradzie za tak piękny dar dla naszej społeczności, a młodzież wręczyła kwiaty. Następnie ks. Jerzy poświęcił figurę, a później procesyjnie zanieśliśmy ją do odnowionej kaplicy przy rzece, by zgodnie z tradycją ludową chroniła pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Kapliczka została odnowiona dzięki staraniom pana Wójta i pracowników Urzędu Gminy w Baćkowicach.
14 czerwca 2012 23 rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego Kubika. Zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Dnia 14 czerwca w naszym kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Baćkowicach, odprawiona została Msza św. kończąca oktawę Bożego Ciała. Na mszy św. odbyła się procesja eucharystyczne, zostały poświęcone wianki z pierwocin ziemi, a nasi księża pobłogosławili dzieci. Na zakończenie Mszy św. obchodziliśmy Jubileusz 23 rocznicy święceń kapłańskich naszego ks. Proboszcza Jerzego Kubika. Przedstawiciele Parafian, tzn. dzieci, młodzież, dorośli złożyli naszemu Proboszczowi życzenia jak również zapewnili o wsparciu modlitewnym oraz życzliwości i serdeczności we wzajemnej współpracy. Kapłańskie życzenia złożył również nasz wikariusz, ks. Grzegorz, a Pan organista i chór zaśpiewali "Życzymy, życzymy". Ks. proboszcz podziękował zebranym za miłe i ciepłe życzenia oraz poczęstował wszystkich słodyczami.
10 czerwca 2012 40 rocznica święceń kapłańskich † Ks. Kan. Romana Stępnia. 10 czerwca 1972 roku, ks. Roman Stępień z rąk Biskupa Piotra Gołębiowskiego przyjął wobec Boga, kapłanów i swoich najbliższych święcenia kapłańskie. Dzisiaj obchodziłby piękny jubileusz 40 lat kapłaństwa. O godz.12:00 odbyła się w naszym kościele Msza św. koncelebrowana w intencji † Ks. Kan. Romana Stępnia. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach ofiarowali † Ks. Romanowi 40 czerwonych róż.
7 czerwca 2012 Boże Ciało. Dzisiaj obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej: Boże Ciało. Jest to w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, która ma charakter dziękczynny i radosny. W tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Mszy świętej koncelebrowanej o godz. 12:00 przewodniczył Proboszcz - ks. Jerzy Kubik, a homilię wygłosił ks. Grzegorz Gawęda. Tradycyjnie po Mszy świętej wyruszyliśmy z procesją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Krzyż, baldachim i chorągwie nieśli strażacy. Parafianie pozostałe feretrony. Dziewczynki z klasy II i III sypały kwiaty pod czujnym okiem Pani katechetki i swoich rodziców. Pierwszy ołtarz usytuowano przy krzyżu na placu targowym, drugi przy budynku Urzędu Gminy, trzeci przy Zespole Szkół, a czwarty przy kościele parafialnym. Dziękujemy mieszkańcom wszystkich wiosek naszej parafii za piękne przygotowanie ołtarzy. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie ks. proboszcz i ks. wikariusz czytali związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Przy ostatnim ołtarzu ks. Proboszcz wygłosił kazanie i zaprosił wiernych do Kościoła, gdzie serdecznie podziękował wszystkim za wspólne wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
2 czerwca 2012 Pielgrzymka do Sanktuarium w Kałkowie - Godowie. Dnia 2 czerwca 2012 r. udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie - Godowie. Cała pielgrzymka liczyła 37 osób, w tym osiemnaścioro dzieci , które dziękowały Matce Bożej za dar I Komunii Świętej. Nasze pielgrzymowanie w Sanktuarium rozpoczęliśmy od Mszy Świętej o godzinie 11-tej. Przywitał nas bardzo serdecznie ksiądz kustosz Sanktuarium. Wspominał On naszego + ks. kanonika Romana Stępnia, który często w tym miejscu modlił się za swoich parafian. Wraz z nami we Mszy świętej uczestniczyły również dzieci komunijne z Diecezji Radomskiej i Przemyskiej. Po Mszy Świętej rozpoczęliśmy zwiedzanie Sanktuarium od obejrzenia Panoramy Świętokrzyskiej oraz Misterium Męki Pana Jezusa. Następnie z panią przewodnik udaliśmy się do mini –zoo oraz zwiedziliśmy Golgotę. Atrakcją dla dzieci były zwierzątka i ptaki. Po zwiedzaniu Golgoty odbyło się wspólne integrowanie pielgrzymów przy grillowaniu kiełbasek. I tak powróciliśmy szczęśliwi i radośni do domu.
26 maja 2012 11 rocznica święceń kapłańskich ks. Grzegorza.26 maja 2001 roku, ks. Grzegorz Gawęda przyjął w Katedrze Sandomierskiej święcenia kapłańskie. W 11 rocznicę tego święta, dzieci, młodzieży i dorośli złożyli ks. Grzegorzowi serdeczne życzenia owocnej pracy, błogosławieństwa Bożego oraz wytrwałości w służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi. Był to szczególny dzień - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w którym dzieci z klasy III, obchodziły rocznicę swej I Komunii Świętej. Msze święte w intencji naszego wikariusza, odbyły się 28 maja (od. Ks. Proboszcza Jerzego Kubika) i 31 maja od parafian. Szczęść Boże księże Grzegorzu!
22 maja 2012 Finał XV Diecezjanego Konkursu Wiedzy Biblijnej. 22 maja 2012 roku w Sandomierzu odbył się finał XV Diecezjanego Konkursu Wiedzy Biblijnej " Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie". Reprezentantami Dekanatu Świętokrzyskiego było dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Baćkowicach: Kinga Firmanty - klasa V i Norbert Gumuła - klasa VI. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością Pisma Świętego i uplasowali się tuż za podium. Otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie im gratulujemy i życzymy zwycięstwa w przyszłym roku. Po finale ks. Grzegorz zabrał naszych młodych biblistów do Katedry Sandomierskiej, nad Wisłę, lody i pizzę. Jesteśmy z nich bardzo dumni.
18 maja 2012 92 rocznica urodzin Jana Pawła II. Dzisiaj, 18 maja 2012 roku, przypada 92 rocznica urodzin Karola Józefa Wojtyły - Naszego Papieża – Jana Pawła II. Na Mszy Świętej o godz. 17:00, dzieci przeżywające Biały Tydzień, modliły się wraz ze swoimi rodzicami i naszą wspólnotą parafialną o rychłą kanonizację błogosławionego Jana Pawła II. Po Mszy Świętej uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Baćkowicach przedstawili spektakl teatralny o dzieciństwie Karola Wojtyły „Lolek w ciszy niepokalanej”. Głęboki, natchniony i wzruszający scenariusz przeniósł zgromadzonych w kościele widzów do Wadowic, do roku 1920. Swoją wspaniałą grą aktorską dzieci pokazały bardzo ważne fragmenty życia „Lolka”. Przeprowadziły nas przez sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, pierwsze spotkania „Lolka” z Bogiem, okoliczności i emocje z tym związane. Spektakl wzbogacony był piosenkami ze stosownym tekstem i wspaniałą muzyką oraz prezentacją multimedialną. Aktorzy otrzymali wielkie brawa, podziękowania od ks. Proboszcza Jerzego Kubika i ks. wikariusza Grzegorza Gawędy.
13 maja 2012 I Komunia Święta. 13 maja 2012 roku, osiemnaścioro dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Baćkowicach, przystąpiło do I Komunii Świętej. Uroczystość ta odbyła się w naszym kościele parafialnym na Mszy Świętej o godz.10:00. Koncelebrowali ją ks. Proboszcz Jerzy Kubik, ks. Andrzej Rdzanek, ks. wikariusz Grzegorz Gawęda. Na początku, dzieci zgromadzone przed kościołem poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo. Następnie weszły do Kościoła, gdzie po pozdrowieniu wiernych, rodzice poprosili o udzielenie Sakramentu Eucharystii dla swoich dzieci. Swój udział w tej wyjątkowej dla siebie Mszy Świętej, dzieci podkreśliły pięknymi czytaniami i odśpiewaniem psalmu. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Jerzy Kubik. Następnie dzieci przeczytały modlitwę wiernych oraz przyniosły dary. Najważniejszemu momentowi Mszy Świętej, czyli przyjęciu po raz pierwszy przez dzieci Jezusa Eucharystycznego, towarzyszyło należyte skupienie i cześć. Po mszy Świętej dzieci podziękowały księżom, swoim rodzicom, rodzicom chrzestnym, babciom i dziadkom oraz wychowawcom i nauczycielom za przygotowanie ich do tego sakramentu. Swoje podziękowania złożyli też rodzice składając ofiarę na przęsło ogrodzenia. Po błogosławieństwie na pamiątkę dzielenia się „Jezusem”, każde dziecko otrzymało poświęcony „chlebek”, aby podzielić się nim ze swoimi najbliższymi. Cała uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanym przez rodziców kościele. Dzień I Komunii Świętej w naszej parafii jest również dniem 31 rocznicy zamachu na Jana Pawła II przypadającego 13 maja 2011.
6 maja 2012 Powitanie nowego ks. Proboszcza. 6 maja 2012r. podczas Mszy św. o godz.10:00 odbyło się liturgiczne objęcie naszej parafii przez nowego Proboszcza ks. Jerzego Kubika. Serdecznie witamy ks. Jerzego i polecamy jego posługę wstawiennictwu św. Mikołaja – naszego patrona. Poprzednim miejscem pracy ks. Jerzego, była Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie – w naszym Dekanacie. Instalacja ks. Proboszcza zaczęła się procesją z plebanii do Kościoła. Nowego proboszcza przedstawił ks. Dziekan Jerzy Beksiński, a następnie zapoznał zgromadzonych w świątyni wiernych z treścią biskupiej nominacji ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Złożeniu przysięgi przez nowo mianowanego Proboszcza, towarzyszyło uroczyste złożenie przez Niego podpisu oraz podpisu ks. Dziekana. Po odmówieniu przez ks. Jerzego modlitwy do Św. Mikołaja, swoje życzenia złożył ks. Dziekan, dzieci i młodzież, dorośli oraz nasz wikariusz ks. Grzegorz. Podczas Mszy św. ks. Jerzy wygłosił homilię, a wyznanie wiary podpisał własnoręcznym podpisem. W ten sposób poznaliśmy i przywitaliśmy naszego nowego duszpasterza.
1 maja 2012 XII Dzień Otwartej Furty Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu zorganizowała 12 dzień otwartej furty, na który zaprosiła przyjaciół z całej diecezji. Był to także diecezjalny dzień dziękczynienia za dar beatyfikacji Jana Pawła II, którą przeżywaliśmy rok temu. Pod opieką ks. Grzegorza na to spotkanie pojechała grupa 22 uczniów z ZSP w Baćkowicach. O godz. 10:00 uczestniczyliśmy w eucharystii, pod przewodnictwem ks. rektora WSD Jana Biedronia. Po Eucharystii dla przybyłych gości wspólnota seminaryjna przygotowała wiele atrakcji. Tradycyjnie były gry i zabawy w seminaryjnym ogrodzie, loteria fantowa, strzelnica, rozgrywki w piłkę nożną o Puchar Gościa Niedzielnego, koncerty zespołów „Michael” i „Cztery kroki”, oraz gorący posiłek dla wszystkich. Miłym akcentem było spotkanie ks.Roberta Capały, naszego poprzedniego wikariusza.
20 kwietnia 2012 Ksiądz Kanonik Roman Stępień odszedł do Pana. 20 kwietnia 2012 r, w godzinach porannych w domu parafialnym zmarł nagle ks. kan. Roman Stępień, proboszcz parafii w Baćkowicach od 2007 r. Urodził się 9 sierpnia 1946 roku w Goźlicach. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, 10 czerwca 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Gołębiowskiego. Jako wikariusz pracował w parafiach: Wielka Wola (1972-1974), Rajec (1974-1975), Osiek (1975-1977), Brzóza (1977-1979), Skrzynno (1979-1980), Pilczyca (1980-1981), Miedzierza (1981-1982), Iwaniska (1982-1984), Mirzec (1984-1986), Nowa Słupia (1986-1989). Proboszczem był w Boleszynie (1989-1996), Mominie (1996-2007) i Baćkowicach. Od 2009 był wicedziekanem dekanatu świętokrzyskiego. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Sandomierzu. Msza pogrzebowa odbyła się w poniedziałek 23 kwietnia 2012 o godz. 11.00.
18 kwietnia 2012 Dekanalny Konkurs Wiedzy Biblijnej. Dnia 18 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół Publicznych w Łagowie, odbył się Dekanalny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie”. Tegoroczna XV edycja obejmuje znajomość treści i przypisów Księgi Rodzaju 1-25 z Biblii Tysiąclecia. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego Dekanatu. Szkołę Podstawowa w Baćkowicach reprezentowali: Norbert Gumuła, Dominika Skoda oraz Kinga Firmanty. Gimnazjum w Baćkowicach reprezentowały: Agata Wesołowska, Aneta Kargul, Kinga Majewska. Do etapu diecezjalnego w Sandomierzu zakwalifikowali się uczniowie ze szkoły Podstawowej w Baćkowicach – Norbert Gumuła i Kinga Firmanty. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wielkanoc 2012 Triduum Paschalne. Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Chrystusa jest szczytem roku liturgicznego. W naszym kościele liturgie sprawowane były bardzo uroczyście, wzbogacone o objaśnienia czytane przez lektorów - ministrantów. 5 kwietnia – Wielki Czwartek. Wielki Czwartek rozpoczął się dla naszych księży w Sandomierzu. W Katedrze o godz. 10.00 około 300 kapłanów uczestniczyło we Mszy „Missa Chrismatis”. Ks. Bs. Krzysztof Nitkiewicz wraz z ks. Bs. Edwardem Frankowskim sprawowali Eucharystię, na której odbyło się poświęcenie olejów do sakramentów: Chrztu, Bierzmowania, Namaszczenia Chorych, Kapłaństwa. Odbyło się też odnowienie Ślubów Kapłańskich. Z całej diecezji przybyło około 500 osób, głównie Schola Liturgiczna. Ks. Bs. Ordynariusz złożył wszystkim świąteczne życzenia wielkanocne. Wieczorem, o godz.17.00 ks. proboszcz Roman Stępień odprawił uroczystą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię. Przy ołtarzu stanął wraz z nim ks. wikariusz Grzegorz Gawęda. Po obrzędach wstępnych, ks. Proboszcz odśpiewał hymn Chwała na wysokości, podczas którego zabrzmiały dzwony w kościele. Po zakończeniu hymnu zamilkły organy i dzwony kościelne. Odtąd słyszeliśmy już tylko drewniane kołatki. Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej Ciemnicą. Tabernakulum zostało puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu. Wierni mogli czuwać wraz z Jezusem do późnych godzin nocnych. 6 kwietnia – Wielki Piątek. Tego dnia nie odprawiane były Msze święte, z wielkiego szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu za grzechy całego świata. Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień parafianie adorowali Najświętszy Sakrament. Liczba wiernych w tym dniu sprawiła ogromną radość naszym kapłanom. Wieczorem godz. 17.00 ks. proboszcz Roman Stępień wraz ks. Grzegorzem Gawędą odprawili Liturgię Męki Pańskiej. Rozpoczęła się ona milczeniem całego kościoła. Kapłani upadli na twarz, a ludzie klęcząc milczeli. Jest to upokorzenie się człowieka wobec Boga, a także wyrażenie smutku i bólu całego Kościoła. Następnie czytano opis proroctwa Izajasza o mękach i cierpieniu Mesjasza oraz opis Męki Pańskiej według św. Jana. Odsłonięto i wniesiono Krzyż i księża wraz z wiernymi oddali cześć krzyżowi poprzez pocałunek. Po Komunii Świętej, na koniec Liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego i wystawiono go w Monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem. Zaczęła się żałobna adoracja. 7 kwietnia – Wielka Sobota. Przez cały dzień księża święcili pokarmy przyniesione w koszyczkach przez wiernych. O godz. 17.00 odbyła się najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym - Wigilia Paschalna w Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania. Nie była to typowa Msza, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej jest jeszcze Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Uroczystej Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Roman Stępień wraz z ks. Grzegorzem Gawędą. Liturgię rozpoczęliśmy przed kościołem, gdzie ks. proboszcz poświęcił ogień, od którego ks. wikariusz zapalił paschał – symbol Chrystusa. Na świecy paschalnej ksiądz skreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako miłosierny sędzia. Na paschale ksiądz zapisał bieżącą datę, chcąc podkreślić, że Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia, która przechodzi również przez ten konkretny rok. Ponadto wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do kościoła. Nastąpiło radosne „Exultet” rozpoczynające Zmartwychwstanie Pańskie Wszyscy zapalili od paschału świece. Dźwiękiem dzwonków i dzwonu kościelnego oraz śpiewając hymn „Chwała na wysokości Bogu” przeszliśmy do Ewangelii Nowego Testamentu. Przy zapalonych świecach ks. Grzegorz w homilii wprowadził nas w atmosferę Wielkiej Nocy. Wszyscy wierni przyjęli komunie świętą – jest to wielka radość dla kapłanów. Nastąpiło również poświęcenie od paschału wody chrzcielnej. My wszyscy wierni przy zapalonych świecach odnowiliśmy swoje przyrzeczenie wiary zawarte podczas chrztu św. 8 kwietnia - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela rozpoczęła się o godz. 6 poranną mszą, Rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwon, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Uczyniliśmy to w triumfalnym pochodzie z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła – w procesji rezurekcyjnej. Po niej odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pracujących w parafii naszych księży. Kolejne msze odbyły się w porządku niedzielnym.
1 kwietnia 2012 Palmowa Niedziela. "Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam Niedziela…. - tak pisał Wł. Syrokomla w "Dniach Pokuty i Zmartwychwstania". Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Jest to więc czas wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania cierpienia męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości ze zmartwychwstania. Dzisiejsza Niedziela Palmowa przywitała nas śniegiem, który rychło stopniał w obliczu kolorowych kwiatów palm i uśmiechów dzieci. W naszym kościele palmy święcone były na wszystkich mszach świętych. Na sumie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.
30 marca - 2 kwietnia 2012 Rekolekcje Wielkopostne.Rekolekcje w naszej parafii odbyły się w dniach 30 marca do 2 kwietnia i tak jak co roku był czas na spotkania z naszą wspólnotą parafialną, był czas na spowiedź wielkanocną i spotkania z osobami chorymi i starszymi. Rekolekcje rozpoczęły się w piątek Drogą Krzyżową wzbogaconą o multimedialne fragmenty z filmu "Pasja", którym towarzyszył przepiękny komentarz i modlitewne prośby ks. Mariana Zaręby. W swoich naukach rekolekcyjnych ks. Marian mówił nam o miłości, dobroci, przebaczeniu i wierze. Wyraźnie podkreślił słowa, że: "kto kocha i wybacza, ma piękne oblicze". Mówiąc o wierze, uświadamiał nam, że wiara w Jezusa Chrystusa to jednocześnie wiara w drugiego człowieka i wiara w samego siebie. Sobota była dniem spowiedzi wielkanocnej. W poniedziałek 2 kwietnia, ks. rekolekcjonista spotkał się z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami ZSP w Baćkowicach. Był to szczególny dzień - 7 rocznica śmierci Naszego Wielkiego Papieża - Polaka - Jana Pawła II. Modlitewnemu spotkaniu o kanonizację Jana Pawła II, towarzyszyła atmosfera serdeczności i życzliwości, co bardzo podobało się dzieciom. Wszystkie spotkania podczas tych rekolekcji przypomniały nam, że Święta Wielkanocne są najcudowniejszym symbolem zwycięstwa dobra nad złem i prawdy nad kłamstwem. Odbycie rekolekcji, odpuszczenie grzechów oraz odrodzenie duchowe - jakie daje Zmartwychwstanie Pańskie- niesie dla nas prawdziwą, nowa wiosnę. I w tym miejscu dziękujemy naszym duszpasterzom: ks. kan. Romanowi Stępniowi - naszemu proboszczowi, ks. Grzegorzowi Gawędzie - naszemu wikariuszowi, ks. Marianowi Zarębie- naszemu rekolekcjoniście, za piękne i pouczające rekolekcje.
22 lutego 2012 Środa Popielcowa. Msze święte odbyły się o godz.9.00 i 16.00. Posypując dzisiaj nasze głowy popiołem i wypowiadając słowa: „Pamiętaj człowiecze, prochem jesteś i w proch się obrócisz”, ksiądz kanonik wprowadził nas w okres Wielkiego Postu. Środa Popielcowa to w kalendarzu chrześcijańskim początek 40-dniowego postu, czasu poświęconego pokucie i nawróceniu, czasu rzeczowej refleksji nad sobą i krytycznego spojrzenia na swoje życie. Jest również początkiem przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W swojej homilii ks.proboszcz mówił o kruchości i skończoności naszego życia, o czym przypomina szczypta popiołu sypana na nasze głowy, ale wskazuje jednocześnie na wartości nieprzemijające, które Pan Bóg przygotował dla nas w wieczności. Wskazał również na konieczność pogłębiania naszej wiary danej nam na chrzcie świętym, m. in. poprzez przeżywanie Wielkiego Postu na modlitwie, poście i jałmużnie.
2 lutego 2012 Święto Ofiarowania Pańskiego. W czwartek 2 lutego – 40 dni od Bożego Narodzenia - obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Dzień ten, od 1997 roku obchodzony jest jako Dzień Życia Konsekrowanego (ustanowiony przez Jana Pawła II ),w którym składamy dziękczynienie Bogu za osoby konsekrowane i prosimy o nowe powołania do życia konsekrowanego. W naszym kościele Msze św. z poświęceniem gromnic odbyły się w porządku niedzielnym. Poświęcone gromnice wierni przechowują w swoich domach. Zapala się je m.in. przy łożu umierających oraz jako widomy znak szczególnej opieki Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji ludowej wraz z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się śpiewanie kolęd, rozbiera się szopki i choinki.
22 stycznia 2012 Jasełka bożonarodzeniowe. W niedzielę 22 stycznia 2012 roku o godz. 11.50 w naszym kościele przedstawione zostały jasełka bożonarodzeniowe. W roli aktorów wystąpili uczniowie klasy piątej i szóstej Szkoły Podstawowej w Baćkowicach, przygotowani przez panią Ewę Stępień i ks. Grzegorza Gawędę. Młodzi aktorzy przybliżyli historię narodzin Bożej Dzieciny. Widzowie oglądając przedstawienie mogli przenieść się w atmsferę panującą w Betlejem. Maryja z Józefem, pasterze, trzej królowie, Herod, śmierć, mieszkańcy piekieł , archanioł Gabriel, dzieci niosące dary małemu Jezuskowi, wprowadziły zgromadzonych parafian w świat znanych wszystkim wydarzeń. Uczniowie znakomicie wcielili się w odgrywane role. W rezultacie obejrzeliśmy ciekawe, pouczające i wzruszające widowisko, które w kościele nabrało szczególnego znaczenia – sceneria świąteczna, udekorowane choinki, szopka, podkreślały podniosły nastrój tego wydarzenia. Dziękujemy wspaniałej widowni, która przyjęła występ młodych aktorów w bardzo ciepły sposób i swoje uznanie wyraziła gromkimi brawami. Następnie wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Na zakończenie Mszy świętej ks. Proboszcz Roman Stępień serdeczne podziękował za piękne przedstawienie i złożył młodym artystom i ich opiekunom podziękowanie.
22 stycznia 2012 Podsumowanie wizyt duszpasterskich 2012. W dniach 3-18 stycznia 2012roku, w naszej Parafii odbyły się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. „Kolęda” służy lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterzy do powierzonych ich trosce parafianom i odwrotnie, ale przede wszystkim jest po to, aby duszpasterze zanieśli do domów i ich rodzin Boże błogosławieństwo. Spotkania duszpasterskie były okazją do rozmowy o rodzinie, o dzieciach, o problemach dnia codziennego, o wspólnych sprawach całej naszej wspólnoty parafialnej. Podsumowując dzisiaj wizyty duszpasterskie, nasi księża – ksiądz proboszcz Roman Stępień i ksiądz wikariusz Grzegorz Gawęda - podziękowali parafianom staropolskim „Bóg zapłać” za spotkania duszpasterskie, za życzliwą i serdeczną atmosferę, za podtrzymywanie tej pięknej tradycji kolędowej oraz za wszystkie formy życzliwości i ofiarności.
6 stycznia 2012 Objawienie Pańskie. 6 stycznia przypada wielkie chrześcijańskie święto, jakim jest Objawienie Pańskie – Święto Trzech Króli. W tym dniu wspominamy przyjazd Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy kierowani mądrością i miłością do prawdy podążali za gwiazdą betlejemską, aby oddać pokłon prawdziwemu Panu Świata, przynosząc mu w darze złoto, kadzidło i mirrę. Każde z nich symbolizuje co innego. Pierwsze – władzę królewską, drugie – kapłańską, trzecie – cierpienie. W naszym kościele, msze święte z poświęceniem kredy, kadzidła i złota odbyły się w porządku niedzielnym. Poświęconą kredą wypisujemy na drzwiach swoich mieszkań pierwsze litery imion królów Kacpra, Melchiora i Baltazara, dopisując rok 2012. Dzisiaj odbył się również chrzest małej Zosi.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License