Kronika 2010
2010
28 grudnia 2010 Włamanie do kościoła W nocy z poniedziałku na wtorek 17-letni dawny uczeń Gimnazjum w Baćkowicach, pochodzący ze śląska dokonał włamania do naszej świątyni - zniszczył żaluzję drewnianą w oknie dzwonnicy, drzwi i znajdujący się w nich zamek oraz ukradł skarbonkę na drobne ofiary, zapalniczkę gazową i metalową sztabę do drzwi. Dzięki sprytowi Policjantów z Iwanisk, sprawca został szybko ujęty, a skradzione przedmioty odzyskane. Niestety, skarbonka nie nadaje się już do użytku, bo została całkowicie zniszczona podczas wydobywania z niej pieniędzy przez złodzieja.
25—26 grudnia 2010 Święta Bożego Narodzenia Uroczystą pasterką sprawowaną o północy przez ks. Proboszcza rozpoczęliśmy w naszym kościele obchody Uroczystości Bożego Narodzenia. Była to pierwsza od wielu lat pasterka bez organisty. Śpiewem kolęd kierowała schola młodzieżowa. We Mszy Świętej posługiwała pełna asysta liturgiczna przygotowana przez ks. Roberta, co podkreślało uroczysty charakter tego wydarzenia.
6 grudnia 2010 Odpust św. Mikołaja W pierwszy poniedziałek grudnia wypadł odpust ku czci naszego patrona, św. Mikołaja. Msze święte były odprawiane o 8:00, 10:00, 12:00 i 16:00. Uroczystej sumie o godz. 12:00 przewodniczył i kazanie wygłosił JE Ks. Bp Edward Frankowski, zaś koncelebrowało 5 księży. W czasie Mszy ks. biskup poświęcił również nową posadzkę, organy oraz odrestaurowany obraz sw. Stanisława Kostki, który od renowacji wisi już w nawie głównej, a nie w zakrystii.
4 — 6 grudnia 2010 Rekolekcje Adwentowe Rekolekcje głosił dawny dziekan naszego dekanatu, Ks. kan. Franciszek Grela. rekolekcje trwały od soboty do poniedziałku, który był jednocześnie dniem odpustu oraz dniem spowiedzi.
11 listopada 2010 Święto Niepodległości Polski W kościele parafialnym Mszą święta sprawowaną o godz. 10:00 przez naszego księdza wikariusza rozpoczęły się uroczyste obchody odzyskania niepodległości Polski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz, a zaczęło sie ono od deklamacji patriotycznego wiersza w wykonaniu Laury Chodorek - ucz. klasy IIIA gimnazjum w Baćkowicach. Na Mszy były obecne poczty sztandarowe OSP w Baćkowicach, OSP we Wszachowie oraz Publicznego Gimnazjum w Baćkowicach. Po zakończonej Eucharystii poczty sztandarowe przeszły wraz ze gromadzonym ludem Bożym na cmentarz parafialny pod grób żołnierski, aby tam zapalić znicze, złozyc kwiaty i modlic się za tych, co życie swe za Polskę oddali.
6 listopada 2010 Zdjęcia od pana Włodarskiego Jednym z owoców zaistnienia niniejszej strony parafialnej jest zwiększone zainteresowanie parafią przez ludzi niegdyś z nią związanych. I tak w sobotę na skrzynkę mailową otrzymaliśmy piękne zdjęcia czarno-białe przedstawiające wizytację bpa Piotra Gołębiowskiego w naszej parafii. Zdjęcia przysłał pan Ludomir Włodarski, krewny naszego dawnego proboszcza, ks. Władysława Włodarskiego. Zdjęcia są umieszczone w galerii parafialnej utrzymywanej na na wortalu picasaweb.com.
26 września 2010 Poświęcenie ołtarza W niedzielny poranek, o godz. 8:30 wyruszyła liturgiczna procesja w której niesione były relikwie św. Mikołaja. Tego dnia bowiem w naszym kościele parafialnym bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia ołtarza. Wszystkie części tej uroczystej liturgii były poprzedzone komentarzem, który czytał Bartosz Firmanty. Na początku Mszy św., po pozdrowieniu wiernych ks. bp został powitany, po czym pokropił zebranych wodą święconą na pamiątkę chrztu św. tuż przed liturgią słowa ks. bp pobłogosławił ambonkę - stół słowa Bożego. W homilii, którą wygłosił, biskup zwrócił uwagę wiernych, na problem obojętności współczesnego świata na ludzi żyjących w biedzie i nędzy. Następnie ks. proboszcz przyniósł relikwie św. Mikołaja, które bp umieścił w mensie ołtarza. Te relikwie to manna św Mikołaja, która nasz parafia otrzymała z sanktuarium sw. Mikołaja w Bari we Włoszech. Następnym punktem było namaszczenie ołtarza olejem Krzyżma św. ponieważ ołtarz symbolizuje Chrystusa - Pomazańca Bożego. Po namaszczeniu nastąpiło okadzenie ołtarza. W tym celu na ołtarzu zostało umieszczonych 5 kadzielnic, do których ks bp wsypał kadzidło, po czym zwykłym trybularzem okadził ołtarz obchodząc go dookoła. Dym wznoszącego się kadzidła oznacza nasze modlitwy wznoszące się do Boga. Następnie bp wypowiedział modlitwę poświęcenia. Po tym nastąpił obrzęd nakrycia i oświetlenia ołtarza. Ks. proboszcz w uroczysty sposób zapalił świece ołtarzowe świecą otrzymana od ks. bpa.
24 sierpnia 2010 Kanał Video We wtorek po odpuście został uruchomiony kanał video na portalu youtube. Pierwszym filmem, który się znalazł była udźwiękowiona animacja Błażeja Chodorka, zaś kolejnym filmowe nagranie kazania odpustowego O. Tacjana
22 sierpnia 2010 Odpust parafialny Przedostatnia niedziela sierpnia była w tym roku świętowana szczególnie uroczyście. Tego dnia bowiem wypadł odpust parafialny ku czci Niepokalanego Serca NMP. Suma odpustowa była sprawowana o godz. 12:00. Punktualnie w południe z plebanii wyruszyła procesja liturgiczna do ołtarza. Na jej końcu szli dostojni celebransi Eucharystycznej ofiary: ks. Franciszek Grela, Ks. Jan Mikos, O. Tacjan Mróz OFM, nasz proboszcz - Ks. Roman Stępień oraz Ks. Czesław Wala, który przewodniczył Mszy Świętej. Kazanie wygłosił O. Tacjan z klasztoru bernardynów w Opatowie.
3 — 10 czerwca 2010 Oktawa Bożego Ciała
10 czerwca 2010 38 rocznica święceń Ks. Proboszcza
10 czerwca 2010 Zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej W czwartek, uroczysta procesją zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po domach naszej parafii. Matka Boża w wizerunku Czestochowskim odwiedziła kolejno Janczyce, Baranówek, Żerniki, Olszownicę, Nieskurzów Stary, Nieskurzów Nowy i Baćkowice. Ostatnim nawiedzonym domem była plebania, skąd o godz. 16:45 wyruszyła procesja, w której obraz został odprowadzony do kościoła.
6 czerwca 2010 Beatyfikacja Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki W niedzielę, o godz. 11:00, w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się Msza Święta w czasie której ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan solidarności, męczennik został ogłoszony błogosławionym. W tej Mszy Świętej uczestniczyli również nasi parafianie, którzy mimo, ze mieli przydzielony ostatni sektor, to jednak byli szczęśliwi, że mogli być świadkami tak wielkiego wydarzenia.
3 czerwca 2010 Boże Ciało
Boże Ciało 2010

Jak co roku, w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Uroczysta Msza poprzedzająca procesję rozpoczęła się o godz. 10:00. Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz. Po Mszy wyszliśmy z procesją do czterech ołtarzy usytuowanych koło targu, straży pożarnej, szkoły i plebanii. Wszystkie ołtarze były pięknie przygotowane. Pan Bóg nam w nagrodę pobłogosławił i zesłał ładną pogodę, tak, że było nie za gorąco i nie za zimno. przy czwartym ołtarzu ks. proboszcz odczytał list ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza o powrocie dominikanów do Sandomierza. Gdy wróciliśmy do kościoła, ks. proboszcz pobłogosławił nas Najświętszym sakramentem, podziękował zebranym wiernym za pomoc w zorganizowaniu procesji, a na zakończenie zaśpiewaliśmy Boże, coś Polskę.

17 maja — 31 maja 2010 Modernizacja zakrystii W pierwszy poniedziałek białego tygodnia, po południu, ks. proboszcz zainicjował wielkie porządki w zakrystii. Został dokonany przegląd i selekcja rzeczy przetrzymywanych w różnych szafkach i szufladach. We wtorek od samego rana prace były kontynuowane. Ich rezultatem było przeniesienie z zakrystii starej dębowej szafy do przedsionka oraz kredensu do prezbiterium. Dopiero wtedy można było zerwać starą, drewnianą podłogę. Pod podłogą był dosyć miękki piaskowy podkład. Aby sprawdzić, czy przypadkiem nie ma żadnych skarbów, zostało użyte urządzenie do wykrywania metalu. Niestety, oprócz starego łoma i kilku gwoździ nic nie odkryto. W środę z rana została wykonana pierwsza wylewka cementowa. To było kanwą pewnego ciekawego wydarzenia. Zanim położono wylewkę, pan kościelny wyjął wtyczkę wzmacniacza z gniazdka, zapominając, że po zrobieniu wylewki nie będzie tam przejścia. Zorientował się dopiero przede Mszą. Nie było wyjścia - musiał pójść po jeszcze nie wyschniętym cemencie i włożyć wtyczkę. Jak to bywa, w takich sytuacjach - zostawił dwa ślady na cemencie, a ponieważ ma dosyć duży rozmiar buta, to ministranci przybyli na popołudniowe nabożeństwo zastanawiali się, skąd w zakrystii wzięły się ślady Yeti. W czwartek, po majówce położono styropian oraz zrobiono wylewkę pod płytki ceramiczne. W poniedziałek, po rannej Mszy ekipa Pana Tadeusza z Łagowa rozpoczęła układanie płytek ceramicznych. w kolejnych dniach zakrystia została pomalowana na błękitny kolor. Kolor ten jednak nie przypadł do gustu bratu proboszcza - panu Stanisławowi Stępniowi, wobec czego zakrystia została przemalowana na kolor żółty-pastelowy, wskutek czego w zakrystii zrobiło się optycznie cieplej, ale też niestety ciemniej, bo "zażółcenie" nie ominęło nawet sufitu.
22 kwietnia — 15 maja — 2 czerwca 2010 Modernizacja prezbiterium
Modernizacja prezbiterium

W przedostatni czwartek kwietnia w kościele ruszyły prace związane z modernizacją prezbiterium. W pierwszej kolejności została usunięta barierka pomiędzy prezbiterium i nawą kościoła. Następnie pracownicy firmy kamieniarskiej z Łagowa rozpoczęli wykuwanie marmurowych kawałków stopnia ołtarza, wszystko po to, aby prezbiterium trochę przedłużyć i uczynić bardziej funkcjonalne, oraz, przede wszystkim, aby je urządzić według zasad odnowionej liturgii. Do tej pory nie było w naszym kościele ambonki, zaś ołtarz przy którym ks. odprawiał mszę był tymczasową drewniana konstrukcją. Aby możliwe było wydłużenie prezbiterium, trzeba było zrobić dodatkową wylewkę pod stopień ołtarza, oraz uzupełnić brakujące marmurowe elementy. Płytki marmurowe zostały przywiezione z Kielc. Tam też zostały wykonane: ołtarz, ambonka i miejsce przewodniczenia liturgii. W sobotę, 15 maja została odprawiona pierwsza Msza Święta w zmodernizowanym prezbiterium. Pierwszy raz również była w użyciu nowa ambona. Od tej pory w naszym kościele parafialnym, zgodnie z wymogami przepisów liturgicznych są dwa stoły: stół Słowa Bożego i stół Eucharystii. W środę przed Bożym Ciałem zainstalowano w prezbiterium miejsce przewodniczenia liturgii.

27 maja 2010 Pogrzeb p. Organisty
Pogrzeb p. Organisty

W czwartek, o godz 14:00 zebrała sie społeczność naszej parafii, aby uczestniczyć w ostatniej drodze ziemskiej p. organisty Adama Oleksaka. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. proboszcz. On równiez wygłosił kazanie, w którym przypomniał, ze p. organista zmarł piękną śmiercią, że był człowiekiem bardzo oddanym sprawie Kościoła, zawsze chętny do pomocy. Wyrazem koleżeńskiej solidarności był udział 13 organistów z okolicznych parafii, którzy swoim śpiewem i grą na organach dodali piękna tej smutnej uroczystości. Po Mszy Świętej ciało p. Adama zostało odprowadzone na cmentarz parafialny, gdzie spoczął w grobie, w którym pochował 2 lata temu swoją zonę.

24 maja 2010 7 rocznica święceń kapłańskich ks. Roberta
Ks. Robert Capała

7 lat temu, w katedrze sandomierskiej ks. Robert otrzymał świecenia kapłańskie. Z tej okazji ks. proboszcz na Mszy Świętej o godz. 18:00 złożył mu życzenia, zaś cała wspólnota parafialna zaśpiewała Życzymy, życzymy. Po majówce dzieci i młodzież z okazji tak radosnej rocznicy zostały poczęstowane cukierkami.

24 maja 2010 Śmierć pana organisty
klepsydra.png

W poniedziałek, w święto Matki Kościoła, a jednocześnie liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych odszedł do Pana nasz organista - pan Adam Olekak. Miał 64 lata. Śmierć zastała go przy organach. Jak opowiadał ks. proboszcz: pan Adam zdążył zagrać ostatnie Alleluja. Po Ewangelii poczuł się nagle źle i zasłabł. Mimo, ze pogotowie przyjechało bardzo szybko - reanimacja się nie powiodła. Pan Adam odszedł do Pana - tak jak żył - służąc Mu w kościele przy organach. Pracę tę wykonywał z pasją. W naszej parafii pracował przez 10 lat, swoje stanowisko objął w kwietniu 2000 r, po swoim tragicznie zmarłym poprzedniku. Mieszkał w Baranówku i stamtąd niestrudzenie dojeżdżał do kościoła, aby pełnić swą posługę.

23 maja 2010 Rocznica I Komunii Świętej
Rocznica I Komunii Świętej - 23 V 2010

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zgromadziły się dzieci z klasy III, aby obchodzić rocznicę swej I Komunii Świętej. Korzystając ze słonecznej pogody, dzieci ustawiły się przed kościołem, gdzie oczekiwały na ks. proboszcza. Gdy zaś on przybył wraz z asystą liturgiczna i pobłogosławił dzieci, wszyscy ruszyli w procesji dookoła kościoła. Gdy wierni weszli już do świątyni dzieci uwielbiły Najświętszy Sakrament, po czym Ks. proboszcz zaczął sprawować Mszę Świętą. On również mówił kazanie, w którym przypomniał, ze rok temu te same dzieci przyjmowały I Komunię również w uroczystość zesłania Ducha Świętego. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły we Mszy Świętej - czytały czytania, śpiewały psalm, przyniosły dary ofiarne. Wśród darów były m.in. 4 nowe ornaty - dwa białe i dwa zielone, które ks. proboszcz od razu poświęcił. Po modlitwie po Komunii dzieci podziękowały wszystkim za trud ich przygotowania do przyjmowania Komunii Świętej. Na koniec, po błogosławieństwie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

22 maja 2010 Pielgrzymka młodzieży do Sulisławic w Wigilię Święta zesłania Ducha Świętego pielgrzymowała do Sulisławic młodzież rejonu staszowsko-świętokrzyskiego. Nie brakowało wśród niej również reprezentacji naszego dekanatu, która przybyła do Matki Bożej pod opieką ks. Roberta. Pielgrzymkę tę zorganizował rejonowy duszpasterz dzieci i młodzieży - ks Zbigniew Pustuła wraz z dekanalnymi duszpasterzami rejonu. W pielgrzymce uczestniczyła ponad 100 młodych ludzi z kilku parafii. O godz 10:00 przybyłych pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium - Ks. Mariusz Mazur CR po czym zaprosił wszystkich do starego kościoła. Przy wejściu każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał pamiątkowe obrazki. W starym kościele kustosz pięknie opowiedział historię obrazu Matki Bożej Sulisławskiej, oraz przytoczył kilka cudów dokonanych za przyczyną Matki Bożej. Po prelekcji zwiedzaliśmy "Izbę Jedrusiów" - partyzantów okresu II wojny światowej, a także wielkich czcicieli Matki Bożej Sulisławskiej. Ze starego kościoła ojciec kustosz zaprowadził pielgrzymów na cmentarz przed grobowiec Jędrusiów, gdzie modliliśmy się za poległych partyzantów. Potem nastąpiło przygotowanie do Mszy Świętej, w czasie którego proboszcz z Chodkowa - ks. Wacław Gieniec grał na gitarze i i ćwiczył z zebranymi pieśni religijne. Msza Święta rozpoczęła się o godz. 12:00. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił Diecezjalny Duszpasterz Dzieci i Młodzieży - ks. Witold Szczur, a koncelebrowali przybyli kapłani. Ks. Witek w słowie Bożym, przy pomocy przyniesionych eksponatów wskazał młodzieży, że podobnie jak żelazko potrzebuje prądu, a komórka zasięgu, tak każdy człowiek potrzebuje być "podłączonym" do Boga i Jego łaski, inaczej nie może normalnie funkcjonować. Po Mszy świętej był czas na herbatę, o którą zatroszczyli się pomocnicy kustosza sulisławskiego sanktuarium. O godz. 14:00 zrobiono wspólne zdjęcie, po czym proboszcz parafii św. Floriana w Koprzywnicy - Ks. Jerzy Burek poprowadził koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz udzielił pielgrzymom błogosławieństwa na drogę powrotną.
22 maja 2010 Pielgrzymka dzieci I-Komunijnych do Kałkowa
Pielgrzymka do Kałkowa dzieci pierwszokomunijnych
16 maja 2010 I Komunia Święta
I Komunia Święta

W niedzielne, deszczowe południe, w kruchcie kościoła zgromadziło się 28 dzieci z klasy II, aby po raz pierwszy uczestniczyć w pełni we Mszy Świętej. Uroczystości tej przewodniczył Ks. proboszcz. Na początku Mszy świętej dzieci poprosiły księdza i rodziców o błogosławieństwo, co niebawem się stało, a ks. Proboszcz pokropił dzieci wodą święconą. W procesyjnym orszaku dzieci zostały wprowadzone do świątyni. Tam, przy nowym ołtarzu, zostały dokończone obrzędy wstępne i rozpoczęła się liturgia słowa. Po czytaniach Mszalnych i Ewangelii, którą proklamował ks. Robert, ks. proboszcz wygłosił kazanie, w którym zachęcał dzieci do miłości Pana Jezusa. Nawiązał również do obchodzonej tego dnia uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Kazanie zakończyło się odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Po modlitwie wiernych, której wezwania czytali rodzice nastąpił moment składania darów ofiarnych. Wśród nich były kwiaty, owoce, bochenek chleba, obrazki-pamiątki I spowiedzi świętej, kartki z przyrzeczeniami oraz hostia, wino i woda. Liturgia eucharystyczna powoli dochodziła do momentu, na który czekały wszystkie dzieci. Po "Baranku Boży" i ukazaniu Pana Jezusa dzieci podchodziły do klęczników, aby po raz pierwszy w swoim życiu przyjąć Komunię Świętą. Widać było, jak bardzo przeżywały ten moment. Po Komunii przyszedł czas na podziękowania i wierszyki., zaś po błogosławieństwie każde dziecko otrzymało poświęcony bochenek chleba i zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Aby ta uroczystość mogła się udać potrzeba było wkładu i wysiłku wielu osób, zwłaszcza rodziców oraz pani katechetki. W przygotowanie muzyczne, oprócz pana organisty włączyła się p. Aneta Wosik z Baćkowic. Oprawę plastyczną, czyli dekorację wykonała p. Monika Zarembska z Baranówka

2 maja 2010 Msza Św. za maturzystów
Msza za maturzystów

W niedzielne południe zgromadzili się w świątyni maturzyści z naszej parafii aby prosić Boga o pomyślność w czasie egzaminów. Na tę Mszę, którą sami zamówili, zaprosili również swoich kolegów i koleżanki z innych parafii. Bardzo dobrym gestem i przykładem ze strony maturzystów było przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy Świętej oraz oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Chciałoby się, aby także inne grupy w tak dojrzały sposób podchodziły do sprawy wiary w swoim życiu.

20 kwietnia 2010 Pielgrzymka gimnazjalistów do Częstochowy
Gimnazjaliści w Częstochowie

Nie od dzisiaj wiadomo, ze uczeń przed egzaminem pobożnieje, a ze egzamin gimnazjalny zbliża się wielkimi krokami, to gimnazjaliści z trzecich klas postanowili pojechać do Częstochowy, aby prosić matkę Bożą o specjalne łaski. We wtorkowy poranek, o godz. 4:45 46-osobowa grupa młodzieży wraz z 4 opiekunami - wychowawcami klas trzecich: p. Joanną Flis - główną organizatorką, p. Teresą Szczepańską, p. Małgorzatą Czerwińską oraz ks. Robertem wyruszyła do Częstochowy. Czas drogi mile nam mijał przy projekcji filmu "Faustyna". Gdy dotarliśmy na miejsce był czas na spowiedź oraz na zwiedzanie Jasnej Góry. O 9:30 przyszliśmy stanęliśmy przed wizerunkiem czarnej Madonny, aby tam uczestniczyć we Mszy Świętej - najważniejszym punkcie naszej pielgrzymki. I czytanie przeczytał Bartosz Firmanty, a psalm zaśpiewała Magda Musiał. Ministrantami byli Bartosz Firmanty oraz Tomasz Stan. Po Mszy Świętej udaliśmy się na wały jasnogórskie, aby tam modlić się przy stacjach drogi krzyżowej. Kolejne stacje zapowiadał ksiądz, zaś rozważanie czytali poszczególni uczniowie. Gdy Mszą i modlitwą wzmocniliśmy naszego ducha przyszła pora na wzmocnienie ciała, czyli na obiad. Po obiedzie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Tym razem nawiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, gdzie dowiedzieliśmy się o różnych cudach uczynionych za wstawiennictwem Matki Bożej, a następnie odwiedziliśmy klauzurowe siostry Dominikanki w Św. Annie. Tam była okazja usłyszeć co robią siostry żyjące w zamkniętym klasztorze. Okazało się, że mimo iż klasztor okala wysoki mur, i zgiełk światowy nie przedostaje się do wnętrza, to jednak siostry nie są całkiem oddzielone od świata, bo modlą się w intencjach ludzi, którzy tam, poza murem, borykają się z różnymi problemami. pełni dobrych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze oglądaliśmy film "Złodziej w sutannie". Trzeba też dodać, że mieliśmy bardzo sympatycznego kierowcę z Jacentowa, oraz elegancki autobus, dzięki czemu podróż nam miło upływała.

15 kwietnia 2010 Msza szkolna za poległych w katastrofie prezydenckiego samolotu
Msza za ofiary katastrofy

Jesteśmy Polakami i Katolikami, i to nas zobowiązuje do pamięci i modlitwy w intencji tych ludzi, którzy jako przedstawiciele Narodu lecieli do Katynia aby tam czynić swoją powinność, aby tam oddać cześć i modlić się za Polaków zamordowanych na rozkaz Stalina - tymi słowami Ks. Robert wezwał zebranych wiernych w kościele do wspólnej modlitwy. W czwartkowe południe młodzież i dzieci Zespołu Szkół w Baćkowicach zgromadziły się wraz z gronem pedagogicznym w naszym kościele parafialnym, aby uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Roberta za ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu. We Mszy świętej uczestniczyły tez władze gminy Baćkowice z Wójtem Gminy, p. Marianem Partyką i Przew. Rady Gminy, p. Stanisławem Masternakiem na czele. Na początku Mszy dzieci i młodzież i złożyły kwiaty i znicze jako znak swojej pamięci, natomiast p. dyr. Zbigniew Majecki odczytał listę poległych. Po Ewangelii ks. proboszcz powiedział do zebranych kazanie, w którym przywołał zarówno wydarzenia w Katyniu, jak również wzywał do modlitewnej pamięci za ostatnio tragicznie zmarłych. Przypomniał, ze jako ludzie wierzący powinniśmy pokładać ufność w Bogu, który chce wszystkie swoje dzieci zgromadzić u siebie, w swoim Królestwie. Po Mszy Świętej wszyscy zebrani odśpiewali pieśń Boże, coś Polskę, po czym młodzież z nauczycielami udała się do szkoły w celu kontynuowania nauki.

10 kwietnia 2010 Msza za poległych w katastrofie prezydenckiego samolotu
prezydenckapara.jpeg

W sobotę, z samego rana dobiegła do nas wiadomość o wielkiej katastrofie,która miała miejsce w okolicy lotniska w Smoleńsku. Wszyscy byliśmy ogromnie przejęci ogromem tej tragedii. Wszyscy oderwani od prac domowych wpatrywaliśmy się się w ekrany telewizorów, słuchaliśmy radia, śledziliśmy portale internetowe, aby uzyskać jakieś pewne informacje, wciąż mając nadzieję, ze to jednak nieprawda, ze wszyscy zginęli. Niestety tym razem ziemia katyńska po raz kolejny była świadkiem ogromnej tragedii narodu polskiego. Zginęli wybrańcy narodu z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele. W naszym kościele z tej smutnej okazji, zaraz po akademii o papieżu została odprawiona Msza święta w intencji ofiar katastrofy. Ofiarę Mszy św. w tej intencji sprawował ks. Robert.

10 kwietnia 2010 5 Rocznica śmierci papieża
Jan Paweł II

W tym roku kalendarzowa rocznica śmierci papieża Jana Pawła II wypadła w Wielki Piątek, dlatego stosując się do zaleceń Konferencji Episkopatu Polski w naszej parafii obchodziliśmy tę rocznicę w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, czyli w dzień liturgiczny, który był 2 kwietnia 2005 r. Z tej okazji młodzież szkolna pod przewodnictwem ks. Roberta przedstawiła o godz. 17:00 akademię o naszym papieżu. po niej rozpoczęła się Msza Święta o beatyfikację papieża Jana Pawła II, której przewodniczył ks. proboszcz. Mszę św. koncelebrował ks Robert, który modlił się w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

3 — 5 kwietnia 2010 Obchody Wielkanocy
Wielkanoc2010.jpg"

Uroczystym śpiewem Alleluja zaintonowanym przez ks. Roberta rozpoczęliśmy w sobotni wieczór świętowanie Wielkanocy. W niedzielę rano, o godz 6:00 uroczystą procesję rezurekcyjną prowadził Ks. kan. Jan Mikos ze Skoszyna. On również przewodniczył Mszy Świętej sprawowanej tradycyjnie za parafian i powiedział kazanie. Kolejne Msze Święte były sprawowane o godz. 10:00, 12:00 i 16:00. Pewnym novum w tym roku było wprowadzenie przed sumą procesji wielkanocnej, z krzyżem i figurą zmartwychwstałego Chrystusa. Zarówno w sama Wielkanoc, jak i w Poniedziałek Wielkanocny odbyła się taka procesja. Dodatkowej radości w te święta przysporzył nam chrzest trojga nowych parafian: w niedzielę chłopca, w poniedziałek - dwóch dziewczynek.

1 — 3 kwietnia 2010 Truduum Paschalne
Triduum Paschalne

Wielki Czwartek, Piątek i Sobota to ważne dni w życiu każdej wspólnoty parafialnej. U nas Triduum rozpoczęło się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 17:00. W Wielki Piątek nabożeństwo drogi Krzyżowej i Liturgia Wielkiego Piątku było o 15:00, w czasie liturgii Mękę Pana Jezusa wg św. Jana śpiewali: Justyna Wosik, Aneta Wosik i ks. Robert. W Wielką Sobotę Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy o 19:00, zaś do południa święciliśmy pokarmy na stół wielkanocny. Wszystkie obchody miały charakter uroczysty, dzięki pełnej asysta liturgicznej ministrantów, oraz zaangażowaniu scholi.

28 marca 2010 Niedziela palmowa
Niedziela Palmowa

Niedziela palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. W naszej świątyni na wszystkich Mszach Świetych były swięcone palmy, natomiast na sumę dzieci z przedszkola przyniosły wykonane przez siebie palmy. Po poświęceniu dzieci niosły swe palmy w procesji na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

27 marca 2010 Misterium Męki pańskiej w Kałkowie
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie

W sobotę przed Niedzielą palmową grupa naszych 24 parafian wyruszyła o godz. 16:30 pod opieką ks. Roberta do Kałkowa, aby tam uczestniczyć w misterium męki Pańskiej. Po drodze wzięliśmy jeszcze 4 osoby z Wszachowa, z parafii sw. Stanisława BM w Piórkowie i modliliśmy się koronka do Miłosierdzia Bożego oraz pieśniami pasyjnymi. DO Kałkowa dotarliśmy na 17:30, toteż od razu ustawiliśmy się w kolejce do sali widowiskowej, zaś ks. Robert poszedł po bilety. O 18:00, gdy juz byliśmy w lekko przepełnionej sali, wszystkich zebranych powitał kustosz sanktuarium, ks. inf. Czesław Wal, po czym rozpoczęło się przedstawienie, w którym miejscowi amatorzy sztuki aktorskiej odgrywali z wielkim zaangażowaniem sceny z męki Pana Jezusa. całe misterium trwało ok 2 h, ale ze względu na dobre wykonanie, nie czuliśmy tego czasu. Na zakończenie znów wystąpił ks. kustosz i zakończył je refleksją teologiczną oraz modlitwą /Pod Twoją Obronę/. Po wyjściu z sali widowiskowej poszliśmy do kościoła pokłonić się Matce Bożej Bolesnej i ruszyliśmy w drogę powrotną rozważając bolesne tajemnice różańca świętego.

26 marca 2010 Wyrób palm
WyrobPalm.jpg"

Mieszkańcy gminy Baćkowice dbają o kultywowanie tradycji. Dbają też, aby przekazać tradycję najmłodszemu pokoleniu. W piątek do Publicznego Przedszkola w Baćkowicach przyszli wychowankowie wraz z rodzicami i babciami, aby pod kierunkiem najstarszych mieszkanek gminy uczyć się robienia palm wielkanocnych. Aby wszystko mogło się udać najpierw należało zgromadzić i przygotować odpowiednie materiały: kijki drewniane do zrobienia rączki, a do ozdoby: różne kolorowe trawy, kłosy, zielone gałązki bukszpanu, a także wstążki i bibułę. Każde dziecko pod okiem swojej babci lub mamy wykonywało swoją palmę, zaś całość prac koordynowały panie przedszkolanki: Bożena Firmanty i Marzena Gomuła. Na zakończenie odbyła się prezentacja wykonanych palm i pamiątkowe zdjęcie.

7 — 9 marca 2010 Rekolekcje wielkopostne
rekolekcje wielkopostne

Od niedzieli do wtorku trwały w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ks. Wiesław Grzegorczyk, wikariusz pobliskiej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach. Jest to ksiądz z 19-letnim stażem kapłańskim. Przez trzy głosił on Słowo Boże i prowadził różne nabożeństwa. W niedzielę głosił kazania na czterech Mszach oraz powiedział kazanie pasyjne podczas Gorzkich Żali. W poniedziałek na szczególną uwagę zasługuje nabożeństwo Słowa Bożego, w którym uczestniczyły dzieci z naszej parafii oraz młodzież z całej gminy. Ks. Wiesław dla zobrazowania głoszonego słowa posłużył się projektorem i laptopem. O 12:00 była Msza św. dla chorych. Wtorek był dniem spowiedzi. Szczególnie miłym akcentem tego ostatniego dnia rekolekcji było odnowienie przyrzeczeń Małżeńskich na Mszy Św. o godz. 16:00.

27 lutego 2010 Pielgrzymka do Warszawy
Pielgrzymka do Warszawy

W ostatnią sobotę lutego, o godz 6:00 wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Warszawy.Opiekunem naszej 42-osobowej grupy był ks. Robert. Nasza pielgrzymka była związana z informacją o rychłej beatyfikacji sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki, toteż w pierwszej kolejności pojechaliśmy na Żoliborz, do kościoła św. Stanisława BM, gdzie pracował ks. Jerzy Popiełuszko. Po dotarciu na miejsce zwiedziliśmy muzeum poświęcone tej postaci oraz uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Roberta. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto. Tam najpierw zawitaliśmy do kościoła św. Anny, po czym wyruszyliśmy do katedry warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela. W katedrze modliliśmy sie w krypcie przy grobach wielkich Polaków, następnie w kaplicy sw. bpa Szczęsnego Felińskiego oraz przy grobie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Kolejną stacją był kościół św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. W międzyczasie odwiedziliśmy bar pod barbakanem, aby wzmocnić nasze siły fizyczne. W dalszej kolejności pojechaliśmy na Wilanów do budującej się świątyni Bożej Opatrzności. W jej wnętrzu modliliśmy się przy grobach pochowanych tam wielkich Polaków. W końcu wyruszyliśmy w drogę powrotną, ale nie jechaliśmy prosto do domu, lecz zawitaliśmy jeszcze do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Siostra zakonna, która tam pracowała, opowiedziała nam historię tego świętego miejsca, my zaś poleciliśmy Matce Bożej nasze sprawy, po czym pełni radości i pięknych duchowych przeżyć udaliśmy się do swoich domów.

17 lutego 2010 Popielec
popielec2010.jpg

W środę popielcową były Msze Św. o godz. 8:30 i 16:00. Tradycyjnie na tych Mszach zostały nasze głowy posypane popiołem na znak pokuty. W ramach kazania usłyszeliśmy orędzie papieża Benedykta XVI na Wielki Post, w którym poruszał on temet sprawiedliwości Bożej.

11 lutego 2010 Dzień chorych W czwartek, godz. 8:30 rozpoczęła się Msza święta sprawowana w intencji chorych z naszej parafii. PO kazaniu wszyscy obecni w swiatyni otrzymali sakrament namaszczenia chorych, natomiast po zakończeniu ofiary Eucharystycznej było tzw. błogosławieństwo lourdzkie - kazdy obecny wierny otrzymał osobiste błogosławieństwo Najświętszym sakramentem.
2 lutego 2010 Święto ofiarowania Pana Jezusa We wtorek świętowaliśmy ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni Jerozolimskiej. Msze Święte były sprawowane tak, jak w niedzielę. Na Mszy Św. o godz. 15:00 dzieci z klas drugich otrzymały książeczki do nabożeństwa, które pogłosławił ks. Robert.
28 grudnia 2009 — 23 stycznia 2010 Wizyta duszpasterska
SacerdosPeregrinus.jpg

Od poniedziałku po Uroczystości świętej Rodziny do soboty drugiego tygodnia tygodnia zwykłego trwała wizyta duszpasterska w rodzinach naszej parafii. (Oczywiście, nie we wszystkie dni księża chodzili po kolędzie, ponieważ w międzyczasie uczyli w szkole religii). W tym czasie księża przychodzili do naszych domów, aby się pomodlić, pobłogosławić domy i mieszkania oraz porozmawiać na różne tematy. Mimo, ze nasi księża już są ponad dwa lata, to jednak w niektórych domach niektórzy byli pierwszy raz. Ks.proboszcz po raz pierwszy dotarł do rodzin na Pięciakach, Górkach, Koloniach Żernickich i Olszownickich, oraz w Nieskurzowie-Podlesiu, jak również do niektórych domów na Żernikach, zaś ks. Robert po raz pierwszy był w Nieskurzowie Małym oraz w Baćkowicach na ul. Leśnej. Wizycie duszpasterskiej towarzyszyła mroźna, zimowa pogoda, która w jedną sobotę nawet uniemożliwiła wyprawę do Baćkowic Górnych, przez co mieszkańcy tej wioski musieli odczekać tydzień czasu radosne spotkanie z duszpasterzem. Głównym powodem była wszechobecna ślizgawica. Tradycyjnie najtrudniejszym do pokonania odcinkiem kolędy było jednak pięć domów nad rzeką, które nie są do tej pory połączone żadną drogą, przez co ks. Robert musiał się przedzierać miejscami poprzez wysokie zaspy śniegu Nie mniej, mimo mrozu na dworze, w domach panowała ciepła, rodzinna atmosfera.

12 stycznia 2010 Jasełka na dzień babci i dziadka
Jasełka-fotki

Nie od dziś wiadomo, że babcie i dziadkowie lubią oglądać popisy swoich wnucząt, a wnuczęta lobią się chwalić babciom i dziadkom swoimi osiągnięciami, toteż we wtorek, o godz. 10:30 seniorzy z naszej parafii zgromadzili się w auli budynku gminy aby zobaczyć, co na ich święto przygotowały wnuczęta. babcie i dziadkowie mieli możliwość obejrzenia jasełek, które przedszkolaki przygotowały pod kierownictwem p. Bożeny Firmanty oraz Marzeny Gomuły. Spotkanie rozpoczęła dyr. przedszkola, pani Jadwiga Gospodarczyk, która powitała zgromadzonych gości, wśród których oprócz babć i dziadków znaleźli się nasi księża oraz przedstawiciele władz gminnych - p. wójt Marian Partyka oraz przewodniczący rady gminy, p. Stanisław Masternak. Następnie dzieci wystawiły jasełka. Była to tradycyjna inscenizacja historii Jezusa, Maryi i Józefa, nie brakowało jednak nawiązań do "instytucji" babci i dziadka. W dalszej części występu grupa dzieci deklamowała okolicznościowe wierszyki. W międzyczasie dumni ze swoich pociech rodzice na wyścigi pstrykali fotki i kręcili filmy. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, bo widać było, że dali z siebie wszystko. Brawa były tez wyrazem uznania dla nauczycielek, które przygotowały dzieci do tego występu. gdy owacje dobiegły końca dzieci rozdały swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane róże z bibuły, po czym głos zabrał pan wójt, a p. dyrektor przedszkola złożyła życzenia. W imieniu najstarszego pokolenia przemówiła p. Krystyna Podsiadło, która wyraziła wielka radość i wdzięczność za tak pięknie zorganizowany dzień babci i dziadka. Dzieci zaś zostały obdarowane przez p. wójta i p. przew. rady gminy słodyczami. Ostatnią częścią obchodów był skromny poczęstunek, który uświetniła swoim śpiewem dyrektor przedszkola. Pani Jadwiga Gospodarczyk śpiewała do akompaniamentu ludowe piosenki biesiadne, co seniorom bardzo się podobało.

10 stycznia 2010 Niedziela powołaniowa
Niedziela powołaniowa - zdjęcia

W niedzielę Chrztu Pańskiego gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej kleryka Tomasza Kopcia - dziekana alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Kleryk Tomek pochodzi z Woli Rusinowskiej i jest alumnem V roku naszego seminarium. Na Mszach świętych o godz. 8:30, 10:00 i 12:00 głosił Słowo Boże, udzielał Komunii oraz zbierał tacę na potrzeby seminarium. Po Mszy św. o godz. 10:00 poprowadził spotkanie z młodzieżą i dziećmi z naszej parafii. Na spotkaniu tym byli także obecni niektórzy dorośli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół WSD. Kleryk Tomek opowiadał słuchaczom o życiu w seminarium, posługach, etapach na drodze do kapłaństwa oraz podpowiadał na pytania. Jego wizyta była związana z akcją powołaniową zainicjowana przez ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza.

6 stycznia 2010 Uroczystość Objawienia Pańskiego Msze Święte tego dnia odbywały się w porządku niedzielnym. Na wszystkich Mszach można było otrzymać poświęconą kredę do oznaczenia drzwi domów oraz kadzidło.
1 stycznia 2010
Nowy Rok - fotka

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Nowy Rok tym razem zbiegł się z I piątkiem miesiąca. Oprócz zwykłego porządku świątecznego, po sumie odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z okazji nowego roku księża na każdej Mszy składali życzenia noworoczne, zaś po Ewangelii było czytane orędzie Ojca świętego na Światowy Dzień Pokoju.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License